Najczęściej pierwsza miesiączka po porodzie występuje po zakończeniu połogu. Jednak prawidłowy czas jej wystąpienia mieści się w szerokim przedziale czasowym i jest sprawą indywidualną. Jeżeli pierwsza miesiączka po porodzie wystąpi wcześniej niż 6 tygodni od porodu, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż może być to krwawienie niezwiązane z okresem.

Reklama

Spis treści:

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?

Termin wystąpienia pierwszej miesiączki po urodzeniu dziecka zależy głównie od tego, czy kobieta karmi piersią. W przypadku kobiet, które się na to nie zdecydowały, pierwsza miesiączka pojawia się zwykle 6-8 tygodni po porodzie, czyli po zakończeniu połogu.

U kobiet karmiących piersią podwyższony jest poziom prolaktyny, który hamuje aktywność jajników i ogranicza ilość produkowanych przez nie estrogenów. W takich warunkach śluzówka macicy nie wzrasta, a więc nie dochodzi do jej złuszczenia i nie występuje okres. Dlatego u kobiet karmiących pierwszy okres po porodzie pojawia się najczęściej w przedziale od kilku tygodni po zakończeniu połogu do zakończenia karmienia piersią.

Na czas wystąpienia pierwszej miesiączki po porodzie nie ma wpływu rodzaj porodu – czy był naturalny czy odbył się przez cesarskie cięcie. Najwięcej zależy właśnie od tego, czy kobieta karmi piersią czy nie.

Zobacz także

Konsultacji z ginekologiem wymagają następujące zjawiska dotyczące krwawienia po porodzie:

  • krwawienie, które występuje w połogu
  • miesiączka nie pojawia się w ciągu 8 tygodni od porodu u kobiety, która nie karmi piersią
  • miesiączka nie występuje w ciągu 8 tygodni od zakończenia karmienia piersią
  • w trakcie karmienia piersią występują częste i nieregularne plamienia z pochwy
  • okres się nie pojawia i istnieje ryzyko, że doszło do kolejnej ciąży.

Jak wygląda pierwsza miesiączka po porodzie i ile trwa?

U części kobiet objawy pierwszej miesiączki po porodzie są takie same jak objawy zwykłej miesiączki przed ciążą. U niektórych kobiet obfitość i czas trwania pierwszego krwawienia po porodzie mogą różnić się od krwawień miesiączkowych sprzed ciąży. Miesiączka może być bardziej obfita lub bardziej skąpa, może trwać nieco dłużej lub trochę krócej, może być też mniej bolesna.

Jeśli zmiany w przebiegu pierwszej miesiączki pojawiającej się po porodzie budzą twoje zaniepokojenie, na wszelki wypadek możesz skonsultować się z ginekologiem.

Pierwsza miesiączka po porodzie a karmienie piersią

Znakomita większość kobiet, które regularnie karmią piersią, nie dostaje pierwszej miesiączki po porodzie aż do czasu odstawienia dziecka od piersi, a przynajmniej do czasu, gdy zaczyna karmić rzadziej. Najczęściej okres pojawia się 4-6 tygodni od zaprzestania regularnego i częstego karmienia piersią. Warto pamiętać, że podawanie dziecku piersi może sprawiać, że miesiączki będą nieregularne – to wpływ hormonów i hamującego działania na jajniki prolaktyny, o czym pisaliśmy powyżej. Regularność okresu powinna powrócić po definitywnym zakończeniu karmienia piersią.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że karmienie piersią i brak okresu nie oznacza, że nie można zajść w ciążę. Miesiączka nie jest też, oczywiście, przeciwwskazaniem do karmienia piersią.

Pierwsza miesiączka po porodzie a płodność

Płodność powraca jeszcze przed wystąpieniem pierwszego okresu po porodzie. Wiele kobiet nadal myśli, że dopiero wystąpienie pierwszego okresu oznacza powrót płodności – to błąd. Zanim dojdzie do krwawienia miesiączkowego, jajniki uwalniają komórkę jajową, która może zostać zapłodniona, jeśli kobieta współżyje i nie stosuje wraz z partnerem antykoncepcji. To dlatego niektóre kobiety zachodzą w kolejną ciążę nie doczekawszy się pierwszej miesiączki po porodzie.

Jajeczkowanie występuje ok. 14 dni przed miesiączką, a jego objawy świeżo upieczona mama może przegapić. Dlatego, jeśli nie planujesz zajścia w ciążę wkrótce po urodzeniu dziecka, należy się zabezpieczać – są metody antykoncepcji po porodzie i bezpieczne dla kobiet karmiących piersią i ich dzieci.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama