
Krwawienie po porodzie może trwać tyle, co połóg, czyli półtora miesiąca. Podczas krwawienia łatwo o infekcję, dlatego uważnie obserwuj wydzielinę z pochwy. Pierwszym sygnałem, że doszło do zakażenia, jest nieprzyjemny zapach wydzieliny – jest on przykry, odstręczający. Krwawienie po porodzie naturalnym różni się od tego, jakie ma miejsce po cesarskim cięciu.
Spis treści:
Po cesarskim cięciu kobiety zwykle krwawią 1-2 tygodnie, czyli krócej niż kobiety, które rodziły naturalnie. W ich przypadku najczęściej krwawienie trwa 3-4 tygodnie, choć wydzielina lekko podbarwiona krwią może utrzymywać się dłużej. Przyjmuje się, że odchody po porodzie powinny ostatecznie zaniknąć do 6 tygodni od porodu. Nawet jeśli krwawienie dość szybko ustało, kobieta do końca połogu powinna powstrzymać się od współżycia i wkładania czegokolwiek do pochwy.
U niektórych kobiet dochodzi do zatrzymania krwawienia po porodzie. Jeśli krwawienie ustanie nagle, wtedy gdy powinno jeszcze być wyraźnie widoczne, mogło dojść do zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska. Stan ten wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i udrożnienia szyjki macicy.
W pierwszych dniach po porodzie krwawienie może być obfite – to normalne. Za niepokojące lekarze uznają dopiero stan, w którym kobieta krwawi tyle, że musi zmieniać podpaski poporodowe częściej niż dwa razy w ciągu godziny. Tak obfite krwawienie po porodzie może świadczyć o tym, że macica nie obkurcza się prawidłowo lub że doszło do krwotoku, dlatego w takiej sytuacji trzeba szybko skonsultować się z lekarzem.
Po cesarskim cięciu także występują odchody połogowe i krwawienie poporodowe. Wszystko dlatego, że po ciąży macica musi się oczyścić. W odchodach połogowych znajduje się krew, śluz i resztki błon płodowych. Krew pochodzi z ranki, która powstaje po odklejeniu się łożyska. Na ogół odchody połogowe po cc są mniej obfite niż po porodzie naturalnym, krócej też są krwawe (1-2 tygodnie).
Nie musisz się niepokoić, gdy:
Są jednak sytuacje, kiedy krwawienie po porodzie może być niebezpieczne i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem/szpitalem. Oto niepokojące objawy połogu:
Zobacz też:
Macierzyństwo tak bardzo nas angażuje, że w ogóle nie odczuwamy pociągu do partnera. Czy dotyczy to wielu kobiet? Oziębłość seksualna to częsta sytuacja po porodzie I składa się na nią wiele przyczyn. Głównym powodem takiego stanu rzczy są zmiany hormonalne zachodzące w ciele młodych mam. Jak wiadomo za popęd seksualny odpowiedzialne są hormony, niestety po ciąży, brak odpowiedniego wydzielania estrogenów powoduje, że kobieta nie ma ochoty na seks. Także urazy poporodowe mogą mieć wpływ na brak chęci do seksu, ze względu na ból lub odczuwanie dyskomfortu. " Objawy psychosomatyczne mają ogromne znaczenie w chęci lub niechęci podejmowania stosunków seksualnych" - podkreśla seksuolog. "Kiedy w życiu kobiety pojawia się dziecko, młoda mama absolutnie oddaje sie nowym obowiązkom" - mówi dr Jędrzejewska. Jak podkreśla, " macierzyństwo to pełna opieka , pełne poświęcenie dla dziecka. Myśli krążą w zupełnie innej rzczywistości oddanej dziecku". Dwaj najwięksi wrogowie seksu "Kobiety są skupione na dziecku i nie myślą wtedy o swojej seksualności, tylko o tym jak być najlepszą matką " - mówi seksuolog. Nieuniknioną konsekwencją takiego zaangażownaia są często zarwane noce, niewyspanie i zmęczenie. " Największym wrogiem dla życia seksualnego jest zmęczenie i niewyspanie " - podkreśla dr Jędrzejewska. Młoda mama jest w pełni poświęcona dziecku, nocą musi wstawać do dziecka, maluch często ma kolki . "Robi to kosztem snu, jak można wtedy myśleć o pożądaniu i chcieć oddawać się uciechom seksualnym" - mówi seksuolog. To jest taki czas, kiedy obowiązki związane z macierzyństwem wychodzą na plan pierwszy. Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie. Czy też przechodziłyście podobne sytuacje po porodzie?...
W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. " N asz seks powszedni ", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakim borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy problem braku doznań podczas seksu po porodzie. Urazy okołoporodowe wpływają na doznania seksualne kobiety Jak podkreśla dr Jędrzejewska, poród powoduje rozciągnięcie pochwy . I w zależności od czasu jego trwania i wielkości rodzonego dziecka mogą wystąpić urazy okołoporodowe, w postaci pęknięć i ran. "W zależności od tego, jak goją się rany, czy zostają blizny, zbliznowacenia, to odczuwanie przyjemności seksualnej może być zaburzone"- mówi seksuolog. Zwraca uwagę, że zazwyczaj pochwa powinna powrócić do swoich rozmiarów w okresie połogu , czyli 6 tygodni od porodu. Jej elastyczność z czasem powinna poprawić się, a wpływ na to ma gospodarka hormonalna organizmu. Jeżeli nie czerpiesz frajdy z pieszczot, problem może być głębszy Dr Jędrzejewska podkreśla, że w sytuacji braku odczuwania przyjemności z pieszczot problem może mieć także inną przyczynę. "Jeżeli dotyk partnera irytuje nas i jeżeli nasza własna masturbacja nie daje nam przyjemności, trzeba zastanowić się nad innymi czynnikami mającymi na to wpływ, niż konsekwencja urazów okołoporodowych" – analizuje. Dr Jędrzejewska zaleca wówczas udanie się z wizytą do lekarza specjalisty seksuologa lub psychologa. Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie. Czy po porodzie miałyście podobne problemy? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach. Zobacz też: Precz z rutyną w związku! 10 sposobów, które działają od razu 10 powodów, dla których powinnaś częściej uprawiać seks Relacje z partnerem po porodzie - film