Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
krwawienie po porodzie
Adobe Stock
Lekcja 7

Krwawienie po porodzie: co jest normą, a co powinno niepokoić

Krwawienie po porodzie jest normalne, może trwać nawet 6 tygodni. W pierwszych dniach po porodzie mogą też pojawiać się w wydzielinie niewielkie skrzepy. Z czasem krwawienie staje się mniejsze i w końcu powinno całkowicie zaniknąć.

Krwawienie po porodzie może trwać tyle, co połóg, czyli półtora miesiąca. Podczas krwawienia łatwo o infekcję, dlatego uważnie obserwuj wydzielinę z pochwy. Pierwszym sygnałem, że doszło do zakażenia, jest nieprzyjemny zapach wydzieliny – jest on przykry, odstręczający. Krwawienie po porodzie naturalnym różni się od tego, jakie ma miejsce po cesarskim cięciu.

Spis treści:

Sylwia Bomba o połogu: „Najgorszy miesiąc mojego życia” [WIDEO]

Jak długo krwawi się po cesarce, a ile po porodzie naturalnym

Po cesarskim cięciu kobiety zwykle krwawią 1-2 tygodnie, czyli krócej niż kobiety, które rodziły naturalnie. W ich przypadku najczęściej krwawienie trwa 3-4 tygodnie, choć wydzielina lekko podbarwiona krwią może utrzymywać się dłużej. Przyjmuje się, że odchody po porodzie powinny ostatecznie zaniknąć do 6 tygodni od porodu. Nawet jeśli krwawienie dość szybko ustało, kobieta do końca połogu powinna powstrzymać się od współżycia i wkładania czegokolwiek do pochwy.

Zatrzymanie krwawienia po porodzie

U niektórych kobiet dochodzi do zatrzymania krwawienia po porodzie. Jeśli krwawienie ustanie nagle, wtedy gdy powinno jeszcze być wyraźnie widoczne, mogło dojść do zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy resztkami łożyska. Stan ten wymaga pilnej konsultacji lekarskiej i udrożnienia szyjki macicy.

Obfite krwawienie po porodzie

W pierwszych dniach po porodzie krwawienie może być obfite – to normalne. Za niepokojące lekarze uznają dopiero stan, w którym kobieta krwawi tyle, że musi zmieniać podpaski poporodowe częściej niż dwa razy w ciągu godziny. Tak obfite krwawienie po porodzie może świadczyć o tym, że macica nie obkurcza się prawidłowo lub że doszło do krwotoku, dlatego w takiej sytuacji trzeba szybko skonsultować się z lekarzem.

Odchody połogowe po cc

Po cesarskim cięciu także występują odchody połogowe i krwawienie poporodowe. Wszystko dlatego, że po ciąży macica musi się oczyścić. W odchodach połogowych znajduje się krew, śluz i resztki błon płodowych. Krew pochodzi z ranki, która powstaje po odklejeniu się łożyska. Na ogół odchody połogowe po cc są mniej obfite niż po porodzie naturalnym, krócej też są krwawe (1-2 tygodnie).

Co towarzyszy krwawieniu po porodzie

Nie musisz się niepokoić, gdy:

  • krwawieniu towarzyszą bóle poporodowe i skurcze (szczególnie często w czasie karmienia piersią). Macica obkurcza się do stanu sprzed ciąży. 
  • Wydzielina zawiera śluz i niepotrzebne elementy tkanki z macicy, jakie pozostały po porodzie.
  • W połogu w pierwszych dniach po porodzie krwawienie połogowe jest bardziej obfite niż to podczas miesiączki. Potem staje się bardziej skąpe. Na początku mogą też pojawiać się niewielkie skrzepy.
  • Zmieni się też barwa: z czerwonej w żółtawobrązową, biało-żółtą, a po kilku tygodniach w przezroczystą.

To może być groźne podczas krwawienia po porodzie

Są jednak sytuacje, kiedy krwawienie po porodzie może być niebezpieczne i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem/szpitalem. Oto niepokojące objawy połogu:

  • Kiedy krwawienie jest wyjątkowo obfite, tzn. gdy krew wypełnia dwie podpaski poporodowe w ciągu godziny i czujesz ból w podbrzuszu. Być może mięsień macicy jest zbyt rozciągnięty i nie kurczy się w prawidłowy sposób. 
  • Jeśli po kilku dniach od porodu krwawienie jest jasnoczerwone lub poczujesz ostry, nieprzyjemny zapach.
    Może to być objawem poważnego zakażenia.
  • Jeśli w wydzielinie są obecne duże (mniej więcej wielkości cytryny) kawałki skrzepów. 
UWAGA! Połóż na podbrzusze okład z lodem – dzięki temu krwawienie i ból mogą nieco się zmniejszyć. Pamiętaj, że krew w czasie połogu powinna pachnieć mniej więcej jak ta podczas miesiączki.


Zobacz też:

połóg
Adobe Stock
O połogu
Czy jesteś przygotowana do połogu? [TEST]

niechęć kobiety do seksu po porodzie
AdobeStock
Ciąża i poród
Co robić kiedy kobieta w ogóle nie chce seksu po porodzie? [WIDEO]
Pierwsze miesiące macierzyństwa tak bardzo pochłaniają kobietę, że to normalne, że nie odczuwa pożądania - mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jakie są tego przyczyny i co jest największym wrogiem dla naszego seksu.

Macierzyństwo tak bardzo nas angażuje, że w ogóle nie odczuwamy pociągu do partnera. Czy dotyczy to wielu kobiet? Oziębłość seksualna to częsta sytuacja po porodzie I składa się na nią wiele przyczyn. Głównym powodem takiego stanu rzczy są zmiany hormonalne zachodzące w ciele młodych mam. Jak wiadomo za popęd seksualny odpowiedzialne są hormony, niestety po ciąży, brak odpowiedniego wydzielania estrogenów powoduje, że kobieta nie ma ochoty na seks. Także urazy poporodowe mogą mieć wpływ na brak chęci do seksu, ze względu na ból lub odczuwanie dyskomfortu. " Objawy psychosomatyczne mają ogromne znaczenie w chęci lub niechęci podejmowania stosunków seksualnych" - podkreśla seksuolog.  "Kiedy w życiu kobiety pojawia się dziecko, młoda mama absolutnie oddaje sie nowym obowiązkom" - mówi dr Jędrzejewska. Jak podkreśla, " macierzyństwo to pełna opieka , pełne poświęcenie dla dziecka. Myśli krążą w zupełnie innej rzczywistości oddanej dziecku".  Dwaj najwięksi wrogowie seksu  "Kobiety są skupione na dziecku i nie myślą wtedy o swojej seksualności, tylko o tym jak być najlepszą matką " - mówi seksuolog. Nieuniknioną konsekwencją takiego zaangażownaia są często zarwane noce, niewyspanie i zmęczenie. " Największym wrogiem dla życia seksualnego jest zmęczenie i niewyspanie " - podkreśla dr Jędrzejewska. Młoda mama jest w pełni poświęcona dziecku, nocą musi wstawać do dziecka, maluch często ma kolki . "Robi to kosztem snu, jak można wtedy myśleć o pożądaniu i chcieć oddawać się uciechom seksualnym" - mówi seksuolog. To jest taki czas, kiedy obowiązki związane z macierzyństwem wychodzą na plan pierwszy.  Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.  Czy też przechodziłyście podobne sytuacje po porodzie?...

kobieta po porodzie nie odczuwa doznań podczas seksu
AdobeStock
Ciąża i poród
Dlaczego kobiety po porodzie nie odczuwają przyjemności w trakcie seksu? - tłumaczy seksuolog [WIDEO]
Przebieg porodu, czas jego trwania i wielkość urodzonego dziecka mają znaczenie dla naszych późniejszych doznań seksualnych – wyjaśnia dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak sobie radzić z problemem braku doznań podczas zbliżeń intymnych.

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. " N asz seks powszedni ", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakim borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy problem braku doznań podczas seksu po porodzie.  Urazy okołoporodowe wpływają na doznania seksualne kobiety Jak podkreśla dr Jędrzejewska, poród powoduje rozciągnięcie pochwy . I w zależności od czasu jego trwania i wielkości rodzonego dziecka mogą wystąpić urazy okołoporodowe, w postaci pęknięć i ran. "W zależności od tego, jak goją się rany, czy zostają blizny, zbliznowacenia, to odczuwanie przyjemności seksualnej może być zaburzone"- mówi seksuolog. Zwraca uwagę, że zazwyczaj pochwa powinna powrócić do swoich rozmiarów w okresie połogu , czyli 6 tygodni od porodu. Jej elastyczność z czasem powinna poprawić się, a wpływ na to ma gospodarka hormonalna organizmu. Jeżeli nie czerpiesz frajdy z pieszczot, problem może być głębszy Dr Jędrzejewska podkreśla, że w sytuacji braku odczuwania przyjemności z pieszczot problem może mieć także inną przyczynę. "Jeżeli dotyk partnera irytuje nas i jeżeli nasza własna masturbacja nie daje nam przyjemności, trzeba zastanowić się nad innymi czynnikami mającymi na to wpływ, niż konsekwencja urazów okołoporodowych" – analizuje. Dr Jędrzejewska zaleca wówczas udanie się z wizytą do lekarza specjalisty seksuologa lub psychologa. Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie. Czy po porodzie miałyście podobne problemy? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach. Zobacz też: Precz z rutyną w związku! 10 sposobów, które działają od razu 10 powodów, dla których powinnaś częściej uprawiać seks Relacje z partnerem po porodzie - film

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz