Antykoncepcja awaryjna
Często pod wpływem emocji łatwo jest się zapomnieć. W takich sytuacjach przydaje się antykoncepcja awaryjna.
- materiały prasowe
Antykoncepcja awaryjna to pigułka o dużej zawartości hormonów, którą przyjmuje się tylko w wyjątkowej sytuacji.
Na wyjeździe lub w długi weekend trudniej skontaktować się z ginekologiem, dlatego już dzisiaj warto pomyśleć o przyszłości i mieć pod ręką pigułkę „po”. Zastosowana w ciągu 72 godzin „po stosunku” skutecznie uchroni przed zajściem w ciążę.
Kiedy stosować antykoncepcję awaryjną?
Obecnie antykoncepcja awaryjna inaczej zwana antykoncepcją postkoitalną , doraźną lub „po”, dostępna jest w postaci tabletki. Stanowi szczególną formę antykoncepcji do stosowania wyłącznie w przypadku, kiedy pojawi się ryzyko, że zastosowanie innej metody antykoncepcyjnej zawiodło, np. w trakcie współżycia pękła prezerwatywa lub kobieta zapomniała o połknięciu pigułki antykoncepcyjnej lub przyklejeniu plastra. Zalecane jest zastosowanie jednej tabletki najlepiej w ciągu 12 godzin, a przed upłynięciem 72 godzin od współżycia seksualnego.
Przeczytaj 5 pytań o minipigułki antykoncepcyjne
Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Mechanizm działania nowego preparatu jest identyczny, jak tradycyjnych pigułek hormonalnych. Tabletka „po” przyjęta przed owulacją hamuje jej wystąpienie, uniemożliwiając zajście w ciążę. Natomiast zażycie preparatu w późniejszym czasie, po owulacji, utrudnia plemnikom przeniknięcie przez zagęszczony śluz.
Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?
Skuteczność leku ocenia się na ponad 99% w pierwszej dobie po niezabezpieczonym stosunku – informuje dr n. med. Grzegorz Południewski, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny. – O takim zabezpieczeniu mogą pomyśleć również pary, które z jakiś powodów nie korzystają z regularnej antykoncepcji hormonalnej a stosują prezerwatywy. Zdarza się bowiem, że kondomy pękają niezależnie od wieku i doświadczenia partnerów, więc jeśli partnerzy nie są gotowi na dziecko, to powinni się zabezpieczyć na wszelki wypadek. Zaoszczędzi to niepotrzebnych nerwów i wydatków na prywatną wizytę u lekarza, szczególnie jeśli sytuacja awaryjna zdarzy się w weekend lub na wczasach zagranicą – dodaje.
Kilka dodatkowych słów o antykoncepcji awaryjnej
Antykoncepcji awaryjnej nie należy mylić z metodą wczesnoporonną. Mechanizm działania antykoncepcji „po” polega na zapobieganiu owulacji (jajeczkowaniu) i zapłodnieniu, a także powodowaniu zmian w błonie śluzowej macicy, nie dopuszczając do zagnieżdżenia komórki jajowej.
Należy pamiętać, że tabletka „po” nie jest formą antykoncepcji do codziennego zastosowania. Ta metoda jest zalecana w przypadkach sporadycznych, kiedy odbył się niezabezpieczony stosunek lub dotychczasowa metoda antykoncepcji zawiodła. Antykoncepcja awaryjna nie chroni przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Przeczytaj, czemu niektórzy nie chcą mieć drugiego dziecka