Zapomniałam dzisiaj obiadu do pracy. Tego, który wczoraj specjalnie przygotowałam, zapakowałam i schowałam do lodówki. O pigułce zapominam średnio raz na miesiąc. Zdarza mi się zostawić w domu portfel i klucze. A ty o czym ostatnio zapomniałaś?

Reklama

Zapominamy nie tylko o antykoncepcji

Międzynarodowe badanie przeprowadzone na zlecenie firmy Bayer wśród 4,5 tys. kobiet, wykazało, że 39 proc. pań w wieku 21-29 lat, stosujących doustne środki antykoncepcyjne, w zeszłym miesiącu co najmniej raz zapomniało o zażyciu pigułki. Kobiety zapominają też o innych czynnościach: zmyciu makijażu przed snem (38 proc.), naładowaniu komórki (24 proc.) czy nastawieniu budzika (10 proc.). Co piąta zapomina o portfelu czy kluczach. To dość krzepiące, że nie jesteśmy same, prawda?

Dlaczego zapominamy?

Okazuje się, że winnym naszego zapominania jest stres, spowodowany napiętym rozkładem dnia i ważnymi zmianami w życiu, w które obfituje 3 dekada życia. To w tym okresie kobiety rozpoczynają nową pracę, wchodzą w nowe związki, zakładają rodziny i zostają matkami, przeprowadzają się, ale też rozstają z partnerami, kłócą z bliskimi... Jeśli więc chcemy mieć większą kontrolę nad tym, co ważne, powinnyśmy popracować nad lepszym radzeniem sobie ze stresem.

Badanie wykazało, że kobiety w wieku 21-19 lat doświadczyły w minionym roku przeciętnie dwóch ważnych zmian, a w niektórych przypadkach – nawet sześciu. Trzy czwarte badanych uważa, że życiowe zmiany potęgują stres. Dr Linda Papadopoulos komentując badanie, powiedziała: "Nie jest żadną tajemnicą, że życie po dwudziestce jest stresujące. To czas podejmowania ważnych decyzji i czas istotnych zmian, które często powodują stres. Stres ten może zaburzać proces kodowania i przywoływania wspomnień, co w konsekwencji może mieć negatywny wpływ na zapamiętywanie."

Co zrobić, jeśli zapomnisz wziąć pigułkę?

Nienaładowana komórka czy zapomniany w domu obiad nie wpłyną istotnie na twoje życie, pominięta pigułka może jednak mocno zmienić jego bieg. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Bayer o pigułce zapomina raz w miesiącu prawie 40 proc. kobiet, a co 5. zapomina o niej raz w tygodniu. Wśród powodów zapominania, najczęściej wymieniamy natłok obowiązków i nieprzechowywanie tabletek antykoncepcyjnych w widocznym miejscu.

Zobacz także

Jeśli od pominiętej tabletki minęło mniej niż 12 godzin, zażyj zapomnianą pigułkę tak szybko, jak to możliwe, a kolejną przyjmij o zwykłej porze. Jeśli jednak od pominiętej pigułki minęło więcej niż 12 godzin, zażyj ją jak najszybciej i przez tydzień stosuj dodatkowe metody antykoncepcji, np. prezerwatywę. Najważniejsze dla skuteczności tej metody antykoncepcyjnej jest regularne zażywanie pigułek, dlatego ważne jest, aby pamiętać o nich codziennie.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama