Reklama

Spirala, czyli wkładka domaciczna, zwana w skrócie z angielskiego również IUD, to mechaniczna metoda antykoncepcji. Spirala ma kształt litery T i zakłada ją lekarz ginekolog, po przeprowadzeniu odpowiednich badań.

Reklama

W Polsce są dostępne 2 rodzaje wkładek domacicznych:

  • spirala z miedzią, czyli tradycyjna. Zwykła spirala zagęszcza śluz szyjki macicy i utrudnia plemnikom dotarcie do jajowodu. Jeśli dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej, tradycyjna wkładka domaciczna nie pozwoli zagnieździć się zapłodnionej komórce w macicy. Spirala z miedzią może nasilać krwawienia i bóle miesiączkowe, nie jest więc wskazana dla kobiet, które mają bolesne miesiączki. Wkładkę domaciczną z miedzią poleca się kobietom, które nie planują mieć więcej dzieci.
  • spirala z hormonami (Mirena) – hormonalna wkładka domaciczna nie dopuszcza do zapłodnienia komórki jajowej, bo uwalniające się z niej hormony powstrzymują jajeczkowanie. Spirala z hormonami również zagęszcza śluz w szyjce macicy i spowalnia ruch plemników. Miesiączka podczas używania hormonalnej wkładki domacicznej jest mniej obfita i mniej bolesna. Spiralę hormonalną zaleca się kobietom, które już rodziły nie planują więcej dzieci. Wkładkę hormonalną mogą też stosować kobiety karmiące piersią.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama