Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapytajnik5.jpg
Mama

Wkładka domaciczna – czy może zaszkodzić?

Jestem matką dwojga dzieci: pierwsze ma 3 lata, drugie skończyło rok. Gdy miało 9 miesięcy, lekarz założył mi wkładkę domaciczną. Od tej pory występują u mnie obfite krwawienia miesiączkowe.

Jestem matką dwojga dzieci: pierwsze ma 3 lata, drugie skończyło rok. Gdy miało 9 miesięcy, lekarz założył mi wkładkę domaciczną. Od tej pory występują u mnie obfite krwawienia miesiączkowe. Przez dwa miesiące przyjmowałam przepisane leki, ale krwawienia wcale się nie zmniejszyły, a raczej nasiliły. Co mam robić w tej sytuacji?

Najwidoczniej wkładka Pani nie służy. Nie tylko zresztą Pani. Co trzecia stosująca ją kobieta skarży się na wzmożone krwawienia. W Polsce nadal stosuje się ten środek, choć w Stanach Zjednoczonych został on praktycznie wyeliminowany. Dlaczego? Właśnie z powodu różnych powikłań. Co zrobić w tej sytuacji? Przede wszystkim należałoby usunąć wkładkę, a potem wrócić do obserwacji cyklu i zawierzyć naturze oraz własnej umiejętności oceny objawów pozwalających trafnie określić początek i koniec cyklicznego okresu płodności.


Odpowiada: prof. Włodzimierz Fijałkowski, ginekolog położnik.

6 ciąż na 100 ma wady - czy każda jest groźna? Jak bardzo? [WIDEO]

Zdrowie w ciąży
Ginekolog radzi
Jak zaplanować płeć dziecka? Na to i na inne pytania przyszłych mam odpowiada prof. dr hab. Bogdan Chazan.

Sprawdź, jak zaplanować płeć dziecka i w jaki sposób rozpoznać ciążę pozamaciczną. Na te i inne pytania przyszłych mam odpowiada prof. dr hab. Bogdan Chazan. Co zrobić, by urodziła się nam dziewczynka? Staramy się o dziecko. Chcielibyśmy zapytać, czy to prawda, że stosując odpowiednią dietę, można wpłynąć na jego płeć? Koleżanka jadła dużo kwaśnych i ostrych potraw i urodziła chłopczyka. Może gdybym jadła słodycze, miałabym córeczkę? Katarzyna z Mszany Niestety, nie sądzę, by dieta miała jakikolwiek wpływ na płeć mającego się począć dziecka. Co więcej, nie ma żadnych poważnych naukowych doniesień w tej sprawie. Natomiast nie ulega wątpliwości fakt, że akt zbliżenia na początku wydzielania śluzu płodnego (ale nie wcześniej niż na trzy dni przed jego zanikiem) częściej prowadzi do poczęcia dziecka płci żeńskiej. Natomiast akt mający miejsce w dniu szczytowego objawu śluzu lub tuż po jego szczycie częściej owocuje doczekaniem się upragnionego synka. Co to jest ciąża pozamaciczna? Moja znajoma miała ciążę pozamaciczną. Gdy pękł jajnik, nastąpił krwotok wewnętrzny i to, że przeżyła operację, graniczyło z cudem. Marzę o tym, by mieć dziecko, ale boję się, że to samo i mnie może się przydarzyć. Jakie są przyczyny ciąży pozamacicznej? Ewa z Radomia Rozumiem, że bardzo przejęła się Pani operacją koleżanki, ale nie ma racjonalnego uzasadnienia, by odnosić jej problemy do swojej sytuacji. Najczęstszą postacią ciąży pozamacicznej jest ciąża jajowodowa, a jej przyczyną zwężenie jajowodu. Zapłodnione jajeczko zamiast w macicy zagnieżdża się w jajowodzie i tam następuje jego dalszy rozwój. Na początku objawy ciąży jajowodowej niczym się nie różnią od prawidłowo przebiegającej ciąży. Wkrótce jednak pojawiają się bóle w dole brzucha, plamienia lub lekkie krwawienia. Jeśli dojdzie do pęknięcia jajowodu,...

kobieta, tabletki
Panthermedia
Związki i seks
Nowoczesna antykoncepcja – poznaj metody dostępne w Polsce.
Udany seks jest możliwy tylko wtedy, gdy nie musisz obawiać się niechcianej ciąży. Sprawdź, jakimi metodami możesz zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę.

Metody antykoncepcji bardzo zmieniły się na przestrzeni wieków. Były tampony z liści akacji lub krokodylich kup, kapturki z połówek cytryny, prezerwatywy ze zwierzęcych jelit... Kobiety od zawsze próbowały ustrzec się przed niechcianą ciążą. Na szczęście my nie musimy uciekać się do takich sposobów, dziś mamy do dyspozycji nowoczesne i skuteczne metody antykoncepcji . Nie jesteś jeszcze gotowa na kolejną ciążę albo po prostu nie chcesz mieć już więcej dzieci? Oto nowoczesne i przede wszystkim bardzo skuteczne metody antykoncepcji, które masz do dyspozycji. Wskaźnik Pearla mówi, ile ze stu kobiet stosujących daną metodę antykoncepcyjną przez rok zaszło w ciążę. Im wskaźnik jest niższy, tym skuteczniejsza jest metoda antykoncepcji. Oto lista dostępnych w Polsce metod antykoncepcji, które obejmuje wskaźnik Pearla : 1. Antykoncepcyjna pigułka hormonalna Zawiera dwa hormony - estrogen i gestagen (przy czym tak zwane pigułki jednofazowe zawierają stałą dawkę hormonów, natomiast dwu-, i trójfazowe dwie lub trzy różne dawki, w zależności od fazy cyklu). Tabletki łyka się codziennie z siedmiodniową przerwą między kolejnymi opakowaniami. Blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, by nie mogło dojść do zagnieżdżenia komórki jajowej. Jest bardzo skuteczna, bezpieczna (od lat 60. dawka etynyloestradiolu zmniejszyła się ze 150 do 20 mikrogramów na tabletkę), wygodna w użyciu i niedroga. Antykoncepcyjna pigułka hormonalna reguluje cykl, skraca czas i obfitość krwawienia miesięcznego, zapobiega zapaleniom jajników, zmniejsza ryzyko osteoporozy, endometriozy , ciąży pozamacicznej, raka jajnika i trzonu macicy oraz łagodnych chorób sutka. Trzeba codziennie pamiętać o jej wzięciu. Przeciwwskazania do stosowania pigułek to m.in. niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, choroba zakrzepowo-zatorowa i palenie papierosów po 35. roku...

podwiązanie jajowodów
Adobe Stock
Mama
Podwiązanie jajników - kontrowersyjna metoda antykoncepcji
Podwiązanie jajników na stałe uniemożliwia zapłodnienie. Jest nieodwracalne i wymaga dojrzałej decyzji. Zobacz, na czym polega i jakie niesie ryzyko.

Podwiązanie jajników to w rzeczywistości zabieg podwiązania jajowodów . W ten sposób niszczy się ciągłość jajowodów i tym samym uniemożliwia połączenie komórki jajowej z plemnikiem. Z tego właśnie względu podwiązanie jajowodów uznawane jest na świecie za najskuteczniejszą metodę zapobiegającą niechcianej ciąży. Chociaż wiele kobiet, które nie chcą mieć dzieci, uważa taki zabieg za jedyne rozwiązanie, często nie zdają sobie sprawy z jego poważnych konsekwencji. Spis treści:   Podwiązanie jajowodów - kiedy można je wykonać Sposoby wykonania podwiązania jajowodów Podwiązanie jajowodów i konsekwencje Podwiązanie jajowodów - zalety Podwiązanie jajowodów - powikłania Podwiązanie jajowodów - czy można to zrobić "na życzenie"   Podwiązanie jajowodów - kiedy można je wykonać Podwiązanie jajowodów, inaczej sterylizacja kobieca lub salpingektomia jest inwazyjną metodą antykoncepcyjną. Decydują się zwykle na to kobiety, które: nie chcą mieć dzieci; nie czują instynktu macierzyńskiego; nie chcą posiadać większej liczby dzieci, a nie mogą skorzystać z innych metod antykoncepcji; mają problemy zdrowotne, które w czasie ciąży mogą ulec zaostrzeniu zagrażającemu ich życiu; mają obciążenia genetyczne. Sposoby wykonania podwiązania jajowodów Podwiązanie jajowodów polega na przerwaniu ich drożności, dzięki czemu zostaje odcięta droga, którą komórka jajowa zmierza do macicy i którą plemniki kierują się do komórki jajowej. Wykonuje się je za pomocą trzech metod: laparotomii; laparoskopii; zabiegu metodą Esurr. Laparotomia to bardzo inwazyjna metodą podwiązania jajowodów. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i polega na przecięciu skóry i mięśni w celu otwarcia jamy brzusznej, a następnie podwiązaniu jajowodów. Przeprowadza się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz