Nowoczesna antykoncepcja, czyli taka, która nie powoduje niepożądanych skutków ubocznych i która jest przyjazna dla kobiety.

Reklama

Obawiasz się hormonów? Niesłusznie! Lekarze zapewniają, że ich zawartość w nowych preparatach jest tak niska, iż mogą je stosować nawet kobiety karmiące piersią czy palące papierosy. A co najważniejsze, dają one niemal stuprocentową ochronę przed ciążą.

Yasmin – preparat hormonalny

Tak jak inne dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, zawiera estradiol i gestagen – syntetyczne odmiany żeńskich hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu. Hamują one jajeczkowanie i zagęszczają śluz w szyjce macicy. Śluz staje się wtedy nieprzepuszczalny dla plemników, dzięki czemu nie mogą się one przedostać do jajowodu i połączyć z komórką jajową, gdyby ta jakimś cudem została jednak wytworzona.

Zobacz także

Zalety Yasmin
A na czym polega wyjątkowość tabletki? Przebojem jest całkowicie nowy gestagen. Składnik ten, stworzony z hormonów nadnerczy, działa na organizm kobiety niemal identycznie jak progesteron naturalny. Dzięki temu Yasmin:

  • nie zatrzymuje wody w organizmie
  • nie wpływa na wagę – wahania wagi często zdarzają się w przypadku środków hormonalnych.

Nowa, przyjazna kobietom pigułka ma także inne plusy:

  • skutecznie walczy z przetłuszczaniem się włosów i trądzikiem;
  • jest bardzo dobrze tolerowana przez organizm – nie dokuczają np. nudności czy bóle głowy;
  • niewielka dawka hormonów nie zaburza przemiany materii, co dodatkowo chroni cię przed przyrostem wagi.

Czy pigułki obniżają libido? Czytaj: seks i pigułki.

Mirena – wkładka z hormonem

To udoskonalona spirala wewnątrzmaciczna. Zaopatrzono ją w pojemniczek z lewonorgestrolem (rodzaj gestagenu). Hormon stopniowo się uwalnia, co wzmacnia działanie antykoncepcyjne spirali.

Zalety Mireny
Wkładka wewnątrzmaciczna Mirena:

  • zabezpiecza przed ciążą aż przez pięć lat
  • łagodzi dolegliwości występujące przy mięśniakach
  • zmniejsza też ryzyko rozwoju raka macicy.

Wady Mireny
W pierwszych miesiącach stosowania wkładki mogą się pojawiać plamienia (upewnij się, czy spirala może wywołać poronienie?).

Jeanine – pigułka IV generacji

Oprócz małej dawki estradiolu zawiera dienogenest – nowy gestagen, który nie kumuluje się w organizmie kobiety.

Zalety Jeanine
Nowy hormon podwyższa poziom tzw. dobrego cholesterolu (HDL) we krwi, co jest istotne dla pań o podwyższonym ryzyku chorób serca. U kobiet przed menopauzą (zobacz, ile trwa przekwitanie) dodatkowo reguluje zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Wady Jeanine
Przez dwa–trzy pierwsze cykle mogą występować plamienia lub nieregularne krwawienia.

Czy wiesz, kiedy masz owulację? Czytaj: owulacja – jak sprawdzić, kiedy ją masz.





[CMS_PAGE_BREAK]

Plasterek Evra

Raz na tydzień przyklejasz plaster np. na ramię, pośladek czy brzuch... i po kłopocie! Plaster stopniowo uwalnia hormony, które przez skórę wnikają do krwi. Po trzech tygodniach robisz przerwę – wtedy pojawia się krwawienie. Potem znowu naklejasz plastry (przeczytaj, jak nosić plaster). Można się z nimi kąpać bez obaw – nie odklejają się.

Zalety plastra Evra
O stosowaniu zabezpieczenia musisz pamiętać tylko trzy razy w miesiącu, a nie przez 21 dni jak przy braniu pigułek. Nawet gdy zapomnisz przykleić nowy plaster, nie ryzykujesz od razu wpadki, bo jesteś chroniona przed ciążą jeszcze trzy dni. Niska dawka hormonów nie obciąża wątroby.

Wady plastra Evra
Czasem plaster podrażnia skórę, dlatego najlepiej co tydzień przyklejać go w innym miejscu.

Zobacz, jak wygląda zapłodnienie na zdjęciach.



Reklama

Reklama
Reklama
Reklama