Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rocznice ślubu
Adobe Stock
Związki i seks

Rocznice ślubu – jakie są? Nazwy i symbole

Rocznice ślubu mają swoje nazwy, które symbolizują etapy, jakie przechodzi małżeństwo. Nazewnictwo to ma już ponad stuletnią tradycję. Autorką części nazw rocznic ślubu jest amerykańska pisarka, znawczyni etykiety i zasad dobrego wychowania – Emily Post. Wyjaśniamy, jak nazywają się poszczególne nazwy rocznic ślubu i jakie jest ich znaczenie.

Okrągłe rocznice ślubu – 1, 5, 10, 15, 20, 25 i 50 – zostały nazwane przez amerykańską pisarkę Emily Post. Wymyślone przez nią nazwy są na tyle trafne, że przyjęły się na całym świecie. Listę nazw rocznic ślubu uzupełnił Związek Amerykańskich Jubilerów, z pewnością wietrząc w tym intratny interes – skoro jest specjalna nazwa, to trzeba uczcić ją w wyjątkowy sposób. Tak powstały nazwy rocznic od 1. do 20. Późniejsze rocznice ślubu nazywane są co pięć lat.

Spis treści:

Najpierw dzieci, potem ślub. Czy ksiądz robił problemy Paulinie Krupińskiej? [WIDEO]

Jakie są rocznice ślubu?

Nazwy rocznic ślubu nawiązują w większości do trwałości i szlachetności różnych materiałów. Czyli im bardziej znamienita rocznica (trwalsze małżeństwo – i nieważne, czy zwykłe, czy białe małżeństwo), tym można spodziewać się szlachetniejszej nazwy. Stąd na początku listy znajdują się papier, bawełna i drewno (podobno pierwsze poważne kryzysy małżeńskie pojawiają się po 7 i 10 latach związku), a w jej drugiej połowie – metale i kamienie szlachetne.

Co ciekawe, ostatnia rocznica, która otrzymała nazwę, a której doczeka bardzo mała liczba małżeństw, nosi nazwę nawiązującą do drewna, z którego robi się... solidne trumny. Czy w ten sposób jej twórcy chcieli nawiązać do powiedzenia „miłość do grobowej deski”?

Rocznice ślubu – nazwy:

  • nazwa 1. rocznicy ślubu – papierowa (papierowe gody),
  • nazwa 2. rocznicy ślubu – bawełniana (bawełniane gody),
  • nazwa 3. rocznicy ślubu – skórzana (skórzane gody),
  • nazwa 4. rocznicy ślubu – kwiatowa lub owocowa (kwiatowe lub owocowe gody),
  • nazwa 5. rocznicy ślubu – drewniana (drewniane gody),
  • nazwa 6. rocznicy ślubu – cukrowa (cukrowe gody),
  • nazwa 7. rocznicy ślubu – wełniana lub miedziana (wełniane lub miedziane gody),
  • nazwa 8. rocznicy ślubu – spiżowa lub brązowa (spiżowe lub brązowe gody),
  • nazwa 9. rocznicy ślubu – blaszana  (blaszane, gliniane, generalskie gody),
  • nazwa 10. rocznicy ślubu – cynowa (cynowe lub aluminiowe gody),
  • nazwa 11. rocznicy ślubu – stalowa (stalowe gody),
  • nazwa 12. rocznicy ślubu – płócienna lub jedwabna (płócienne, jedwabne lub lniane gody),
  • nazwa 13. rocznicy ślubu – koronkowa (koronkowe gody),
  • nazwa 14. rocznicy ślubu – rocznica ślubu z kości słoniowej (gody z kości słoniowej),
  • nazwa 15. rocznicy ślubu – kryształowa (kryształowe lub szklane gody),
  • nazwa 20. rocznicy ślubu – porcelanowa (porcelanowe gody),
  • nazwa 25. rocznicy ślubu – srebrna (srebrne gody),
  • nazwa 30. rocznicy ślubu – perłowa (perłowe gody),
  • nazwa 35. rocznicy ślubu – koralowa (koralowe gody),
  • nazwa 40. rocznicy ślubu – rubinowa (rubinowe gody),
  • nazwa 45. rocznicy ślubu – szafirowa (szafirowe gody),
  • nazwa 50. rocznicy ślubu – złota (złote gody)
  • nazwa 55. rocznica ślubu – szmaragdowa (szmaragdowe lub platynowe gody),
  • nazwa 60. rocznicy ślubu – diamentowa (diamentowe gody),
  • nazwa 65. rocznicy ślubu – żelazna (żelazne gody),
  • nazwa 70. rocznicy ślubu – kamienna (kamienne gody),
  • nazwa 75. rocznicy ślubu – brylantowa (brylantowe gody),
  • nazwa 80. rocznicy ślubu – dębowa (dębowe gody).


Składając życzenia lub kupując prezent na rocznicę ślubu, można nawiązać do jej nazwy, wybierając rzecz wykonaną z materiału, jaki znajduje się w nazwie godów. Złote gody – np. złota biżuteria, cukrowe gody – pudło słodyczy, drewniane gody – figurka wyrzeźbiona w drewnie. Oczywiście nie ma takiej tradycji i nie zawsze uda się znaleźć odpowiednią rzecz, ale zawsze można spróbować, szukając pomysłu na rocznicowy prezent. Zawsze natomiast z okazji rocznicy ślubu sprawdzi się randka z mężem, własnym mężem!

Nazwy rocznic ślubu: znaczenie

Znaczenie nazw rocznic ślubu, niestety, nie zostało spisane w momencie ich powstawania. Dlatego ich interpretacje mogą być dość różne, zresztą w różnych kręgach funkcjonują różne nazwy rocznic ślubu. Wydaje się jednak, że można iść tropem trwałości i szlachetności.

Jeśli spojrzymy na listę rocznic i ich nazwy, i będziemy odczytywać kolejno nazwy materiałów z poszczególnych kategorii, wyraźnie widać, że wiązanie ich ze szlachetnością nie jest pozbawione sensu, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nazwy powstawały 100 lat temu:

  • bawełna, skóra, wełna, płótno, koronka;
  • papier, drewno, miedź, spiż, blacha, cyna, stal, srebro, złoto, żelazo;
  • kość słoniowa, kryształ, perła, koral, rubin, szafir, szmaragd, diament, brylant.


Do tego schematu nie pasują jedynie nazwy rocznic ślubu takie jak: papierowe, kwiatowe, owocowe czy cukrowe gody. Być może chodzi o to, że to ciągle „młode rocznice”, które mają spore szanse upływać na: zapisywaniu czystych kart związku małżeńskiego (rocznica papierowa), w atmosferze pachnącej kwieciem sprezentowanym przez męża (rocznica kwiatowa), a życie we dwoje ciągle jeszcze może być naprawdę słodkie (rocznica cukrowa)... A wszystko po to, by z czasem więzi między małżonkami zyskiwały na sile i stawały się coraz cenniejsze. Na to przynajmniej wskazuje symbolika nazw kolejnych rocznic ślubu.

Zobacz też:

Paulina Krupińska o tym, dlaczego zdecydowała się na ślub kościelny po drugim dziecku
Instagram/pkrupinska
Aktualności
Najpierw dzieci, potem ślub. Czy ksiądz robił problemy Paulinie Krupińskiej? [WIDEO]
Modelka w lipcu 2018 roku wyszła za mąż za Sebastiana Karpiela-Bułeckę – piosenkarza i górala. W chwili ślubu para miała już dwoje dzieci. Czy dla księdza nie stanowiło to problemu w udzieleniu im sakramentu?

Modelka Paulina Krupińska i muzyk Sebastian Karpiel-Bułecka są szczęśliwym małżeństwem od dwóch lat. Mają też dwoje dzieci. Jednak, co nietypowe w tradycji góralskiej, para najpierw zdecydowała się na potomstwo, a dopiero później na ślub kościelny. Reporterka Party.pl spytała gwiazdę, czy w związku z tym nie było żadnych trudności w uzyskaniu zgody na ceremonię w kościele. Oto co powiedziała celebrytka! Najpierw dzieci, potem ślub: czy to problem? Paulina Krupińska w rozmowie z Party.pl stanowczo zaprzeczyła, by spotkały ją jakiekolwiek nieprzyjemności w momencie, gdy planowała wziąć ślub kościelne, mając już dwójkę dzieci. „W ogóle nie mieliśmy takiej sytuacji, żeby mieć jakieś problemy z księdzem” – wyznała. Modelka zdradziła też, dlaczego w ogóle zdecydowała się na ślub w kościele katolickim w tym konkretnym momencie. Okazuje się, że miało to związek z chęcią ochrzczenia drugiego dziecka . „Wiedzieliśmy, że jeżeli chcemy ochrzcić drugie dziecko, to już po prostu nie wypada pójść i prosić o chrzest bez ślubu . Jasne dla nas było to, że chcemy zrobić te dwie uroczystości w jednej” – powiedziała Paulina Krupińska. Modelka przyznała też, że oczywiście zdarzają się sytuacje, że kapłan patrzy nieprzychylnym okiem na pary, które zamierzają  wziąć ślub w kościele dopiero po tym, jak na świecie pojawi się potomstwo, jednak podkreśliła, że każdy powinien mieć szansę na „wejście na dobrą drogę”, zgodną z nauczaniem Kościoła, nawet jeśli wcześniej był na tzw. złej drodze. Paulina i Sebastian właśnie taką decyzję podjęli w 2018 roku i udało im się dopełnić formalności bez żadnych problemów.         Wyświetl ten post na Instagramie.              ...

Streszczenie Chłopi
Pixabay/fot. giani
Język polski
Chłopi – streszczenie, plan wydarzeń, opis bohaterów
„Chłopi” to najsłynniejsza powieść Władysława Stanisława Reymonta. Autor w 1924 roku otrzymał za nią Nagrodę Nobla. To opowieść o życiu na polskiej wsi w ciągu jednego roku, która zaczyna się jesienią, a kończy latem. Chcąc przypomnieć sobie kolejność wydarzeń, zerknij na nasze streszczenie – w ten sposób uporządkujesz też wiadomości o tym, kto jest kim w „Chłopach”.

Przywiązanie do ziemi, która przechodzi na gospodarzy z dziada pradziada. Konflikty z dziedzicami i między sąsiadami. Wielkie namiętności, tęsknota, niedosyt uczuć. Nienawiść i okrucieństwo, które często jest wynikiem doznawanych krzywd. Bieda, która łacniej przekuwa człowieka, niźli żelazo . I bogactwo, które wcale nie gwarantuje szczęścia (czego przykładem jest los Macieja Boryny). To tylko niektóre zagadnienia poruszane w dziele Reymonta.   Spis treści: Chłopi – plan wydarzeń  Chłopi – streszczenie krótkie  Chłopi – streszczenie szczegółowe  Geneza i gatunek utworu Chłopi   Chłopi – opis bohaterów Chłopi – plan wydarzeń  Władysław Reymont podzielił swoją powieść na 4 części, z których każda opowiada o jednej porze roku. Ze względu na to, że życie mieszkańców nierozerwalnie łączy się z rytmem otaczającej przyrody, plan wydarzeń Chłopów podajemy z podziałem na części, zatytułowane przez Reymonta kolejno: Jesień, Zima, Wiosna, Lato. Tom I – Jesień:  1. Spotkanie księdza ze starą Agatą.  2. Zbieranie kartofli. 3. Plany małżeńskie Macieja wobec Jagny. 4. Obiad u Borynów i konflikt Antka z ojcem. 5. Jarmark w Tymowie. 6. Zaręczyny Jagny z Boryną. 7. Wieczorne obieranie kapusty u Borynów. 8. Bójka Antka Boryny z ojcem. 9. Wesele Jagny i Macieja. 10. Śmierć Kuby. Tom II – Zima: 1. Bieda w domu Antka i Hanny. 2. Bójka Antka z Mateuszem w tartaku. 3. Uroczysta Wigilia u Borynów. 4. Rozmowy o wyrębie lasu. 5. Zabawa w karczmie. 6. Niestosowny taniec Antka z Jagną. 7. Przyłapanie Jagny i Antka w stogu przez Macieja. 8. Ucieczka Jagny do matki. 9. Spotkanie Macieja z Hanką. 10. Powrót Jagny do Macieja. 11. Bójka z drwalami i...

bon turystyczny do kiedy
Adobe Stock
Aktualności
Bon turystyczny 2023 – do kiedy jest ważny?
Bon turystyczny na wakacje przysługuje na każde dziecko uprawnione do świadczenia 500 plus. Bon ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo. Właśnie kolejny raz wydłużono jego ważność. Wyjaśniamy, do kiedy płacić bonem turystycznym, czy trzeba składać wniosek, żeby go pozyskać i na co można go przeznaczyć. Opisujemy obowiązujące w 2023 roku zasady korzystania z bonu turystycznego.

Bon turystyczny na wakacje to jednorazowe świadczenie o wartości 500 zł przyznawane na każde dziecko. Dzieciom z niepełnosprawnością przysługuje bon o wartości 1000 zł. Bon ma formę cyfrowego kodu. Można płacić nim wielokrotnie, aż do wyczerpania jego wartości, która została przedłużona o kolejne miesiące. Sprawdź, w jakim kształcie działa program Polski Bon Turystyczny w 2023 roku i kiedy kończy się ważność bonu. Zobacz, jak pobrać bon turystyczny, kiedy go aktywować i gdzie oraz jak nim płacić. Bon turystyczny 2023: Bon turystyczny 2023: do kiedy jest ważny? Bon turystyczny – dla kogo? Bon turystyczny 2023: aktualne przepisy Zasady programu Polski Bon Turystyczny Jak można pobrać bon turystyczny? Bon turystyczny: lista hoteli i miejsc Gdzie można płacić bonem turystycznym? Jak płacić bonem turystycznym? Bon turystyczny  2023: do kiedy jest ważny?  Zgodnie z przepisami ważność bonów miała wygasnąć z końcem września 2022 roku. Z danych ZUS wynikło jednak, że około 500 tys. bonów nie zostało jeszcze zrealizowanych. Z tego powodu 2 września 2022 podczas posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny została złożona poprawka do ustawy dotyczącej bonu turystycznego. Ważność bonu zostanie przedłużona o kolejne 6 miesięcy, a więc do końca marca 2023 roku. Oznacza to, że bonem turystycznym będzie można płacić podczas ferii zimowych 2023, a także za usługi turystyczne realizowane w późniejszych miesiącach. Ważne! Znaczenie ma termin płatności bonem, a nie termin korzystania z usługi turystycznej! Bonem można więc zapłacić do 30 marca 2023 za usługę, która zostanie wykonana w późniejszym terminie. Oznacza to, że np. w październiku czy listopadzie 2023 także możesz pojechać z dzieckiem na urlop opłacony...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz