Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
białe małżeństwo
Adobe Stock
Związki i seks

Białe małżeństwo - definicja, przyczyny, zasady funkcjonowania związku

Białe małżeństwo jest relacją, w której partnerzy rezygnują z uprawiania seksu. Choć związek i miłość nieodłącznie kojarzą nam się z fizycznością – nie zawsze tak jest. Nie oznacza to jednak braku więzi – partnerów łączy miłość duchowa, romantyczna. Powodem zawierania białego małżeństwa może być np. aseksualizm, traumatyczne doświadczenia, powody religijne.

Białe małżeństwo jest to związek, w którym partnerzy nie uprawiają seksu. Decyzja o tym może być dobrowolna lub wymuszona jakąś konkretną, niesprzyjającą sytuacją. Takie pary rezygnują z uprawiania seksu z różnych powodów, między innymi religijnych. Przyczyną może być również aseksualizm, homoseksualizm partnera/partnerki lub negatywne doświadczenia. Mimo braku miłości fizycznej partnerzy darzą się wzajemnie uczuciem.

Relacje z partnerem po porodzie - film

Białe małżeństwo – definicja

Co to jest białe małżeństwo? Jest to związek dwóch osób, które świadomie rezygnują z miłości fizycznej między sobą. Relacja ta nie zostaje skonsumowana. Białe małżeństwo nie jest pojęciem urzędowym, może dotyczyć także partnerów w związku (nie tylko małżeńskim). Mimo braku seksu, między partnerami jest więź emocjonalna, miłość duchowa. Przyczyn takiej decyzji może być wiele, między innymi:

  • Powody religijne, np. chęć zachowania czystości do ślubu. Abstynencja seksualna może mieć miejsce również po rozwodzie, gdy osoby wchodzą w nowy związek, jednak nie chcą popełniać grzechu. 
  • Aseksualizm - osoba aseksualna nie odczuwa potrzeby uprawiania seksu.
  • Homoseksualizm partnera - jeśli druga osoba nie wiedziała o homoseksualizmie partnera przed zawarciem małżeństwa, ta sytuacja może być dla niej trudna: mimo że chciałaby ona nawiązać bliskość z partnerem, nie utrzymuje z nim relacji seksualnej.
  • Traumatyczne doświadczenia seksualne jednego z partnerów - w takiej sytuacji dana osoba chciałaby zaangażować się w relacje również fizycznie, jednak trudne doświadczenia z przeszłości nie pozwalają jej na to. 
  • Inne, osobiste powody. Przyczyn życia w abstynencji seksualnej może być więcej, zależą one od doświadczeń i potrzeb konkretnych osób. 

Białe małżeństwo – zasady

Osoby, które żyją w białym małżeństwie, tak naprawdę nie muszą wcale być w związku małżeńskim. Określa się tym terminem związek osób, które z różnych powodów rezygnują z uprawiania seksu. Taka sytuacja może dotyczyć par, które ślubu jeszcze nie zawarły i ze względów religijnych decydują się na rozpoczęcie współżycia dopiero po zawarciu związku małżeńskiego, zgodnie z naukami kościoła katolickiego. 

Jak sobie poradzić w białym małżeństwie? Relacje w takim związku między partnerami w bardzo dużym stopniu zależą od tego, z jakiego powodu nie zdecydowali się oni na skonsumowanie związku. Mimo braku bliskości fizycznej – relacja może być bardzo udana, zwłaszcza jeśli partnerzy wybrali taką jej formę z własnej woli i ważne jest dla nich po prostu to, by mieć przy sobie bliską osobę. Białego małżeństwa nie zawiera się w żaden oficjalny sposób, jest to jedynie decyzja dwojga ludzi, swego rodzaju umowa między nimi.

Białe małżeństwo po rozwodzie

Ze współżycia rezygnują także osoby po rozwodzie. W praktyce byli małżonkowie nie tworzą już związku, jednak wedle nauk kościoła – cały czas są małżeństwem. Jeśli więc takie osoby są wierzące i nie chcą żyć w grzechu – nie mogą współżyć z nowym partnerem lub partnerką. Popełnialiby wtedy grzech cudzołóstwa.

Bardzo możliwe jest, że w takiej sytuacji pojawi się frustracja. Może ona wynikać z powodu abstynencji seksualnej, która została wymuszona lub życia w grzechu w świetle nauk kościoła katolickiego, jeśli jednak taka osoba zdecyduje się na współżycie z nowym partnerem lub partnerką. 

Zobacz także: 

quzi o seksie
Adobe Stock kolaż/mamotoja.pl
Starania o dziecko
Sprawdź się co wiesz o seksie - quiz
Kryzys w małżeństwie
fotolia
Związki i seks
Twoje małżeństwo to nie "Święta Krowa". Oddalacie się, wkrada się rutyna – reaguj!
To, co raz dane nie może zostać ci odebrane? Rutyna zabija, a nie wzmacnia. Otwórz oczy!

Zabiegane poranki, nieprzespane noce, zmęczenie , jęczące dzieci i pracujący mąż. Baśniowa idylla początków małżeństwa odeszła w niepamięć. Myślisz: "To tylko taki okres, bo dzieci są małe. Dzieci szybko rosną, będzie jeszcze czas na wspólne wypady do kina i romantyczne kolacja, na leniwe poranki ze śniadaniem do łóżka, na całonocny seks, na który teraz nie masz siły". A co, jeśli nie będzie!  "Przecież przysięgał „na zawsze”, przecież mamy dzieci, jest wspaniałym ojcem, normalnym mężem. Tak, czasem się kłócimy, ale w każdym małżeństwie przecież są kłótnie” - zwykłaś się tłumaczyć. Kiedy wyszliście razem z domu bez dzieci? Tak, dzieci są małe, nie ma z kim ich zostawić bla, bla, bla. Skończ z wymówkami!  Oddalcie się od siebie i uważaj, bo może być za późno. Teraz nie martwisz się tym, nie masz przecież siły, ani powodu. Jeśli nie spędzacie wspólnie czasu, nie macie romantycznych randek – to uwierz mi, że masz powód! Reaguj! To puste miejsce, które powstaje, bo jesteście zbyt zajęci, zmęczeni bardzo szybko może wypełnić ktoś inny. „Mój mąż nie jest taki” - już słyszę twój bunt. To nie kwestia charakteru twojego męża, lecz niezaspokojonych ludzkich potrzeb, które kiedyś ty wypełniałaś. Takie miejsca powstają w każdym z nas i jeśli trafimy na kogoś, kto w idealny sposób (oczywiście to tylko pozory, ale wtedy jeszcze tego nie wiemy) wypełni te luki, to może być za późno. Kiedy powiedziałaś mu, że doceniasz to, co robi, że zrobił coś wspaniałego, że cię zachwycił? Nie masz powodów, czasu? Kiedyś przecież miałaś! Zdecydowałaś się spędzić z nim życie, więc z pewnością widziałaś ich wiele, a teraz?  Doceniajcie się nawzajem i mówcie o tym!  Zostaw w jego kieszeni karteczkę z napisem „To, co zrobiłeś wczoraj, było...

para w łóżku
fotolia.com
Seks w ciąży
Małżeństwo bez seksu. Sprawdź ile warto czekać?
Dłuższe okresy bez seksu zdarzają się wielu parom spodziewającym się dziecka oraz świeżo upieczonym rodzicom. Doświadcza tego właściwie każda para ze stażem dłuższym niż dwa tygodnie. Jest to trudne dla związku, ale możliwe do przetrwania!

Namiętność bucha Wiadomo, na początku związku trudno jest się powstrzymać przed dotykaniem, pocałunkami, a namiętność dosłownie wybucha między Wami. Z czasem ustępuje ona miejsca innym sprawom. Kiedy zaczynacie budować wspólny świat i poświęcacie energię na stworzenie rodziny, jest naturalną koleją rzeczy, że z czegoś trzeba w pewnym momencie zrezygnować. W natłoku obowiązków zawodowych, rodzinnych, towarzyskich i innych tak się (wcale nierzadko) zdarza, że jest to seks.  Aż nagle jest Was trójka... Popularny mit na temat kobiet spodziewających się dziecka głosi, że mniej więcej w połowie ciąży mają wręcz niezaspokojoną ochotę na seks. Jednak druga – przemilczana - strona tego poglądu jest taka, że co najmniej drugie tyle ciężarnych pań kompletnie traci zainteresowanie tematem. Uspokajamy, że jest to oczywiście czasowe i bardzo często libido traci się proporcjonalnie do powiększającego się brzucha. Tak samo młode mamy najczęściej są zbyt zajęte dzidziusiem i nieraz mijają dłuuugie tygodnie zanim odzyskają ochotę na seks.  Sprawdź ranking najseksowniejszych polskich imion! Eksperci na to Psychologowie podkreślają, że seksualna posucha nie jest spowodowana brakiem miłości w związku ale brakiem porozumienia. Trzy najczęstsze powody takiej sytuacji to: zbyt napięte grafiki, małe dzieci i brak pożądania ze strony jednego lub dwójki partnerów. Czyli, z polskiego na nasze: zmęczenie, zmęczenie i (często) jeszcze raz zmęczenie.  Warto to przetrwać Czytelniczki pewnie zgodzą się ze mną, że w poniższym rozumowaniu: brak porozumienia prowadzi do braku seksu, co jeszcze bardziej oddala małżonków od siebie – jest coś z błędnego koła. Jednak są sytuacje, które warto po prostu spokojnie przeczekać, jak np. czas połogu. Bliskość fizyczna jest niezmiernie ważna dla związku, ale w tej wyjątkowej sytuacji nowa mama musi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta