Prezerwatywy są jednymi z najpopularniejszych środków antykoncepcyjnych, o czym decyduje ich dostępność, niska cena oraz łatwość użycia. Nie do przecenienia jest także fakt, że chronią przed zakażeniami chorobami wenerycznymi. Ich skuteczność jest uzależniona od prawidłowego ich nakładania i używania. Dodatkowo prezerwatywy mogą zmniejszać intensywność doznań seksualnych oraz uczulać i powodować podrażnienie ścianek pochwy, stąd nie dla wszystkich par są one idealnym środkiem antykoncepcyjnym.

Reklama

Skuteczność prezerwatyw:

Skuteczność prezerwatyw jako środka antykoncepcyjnego

Prezerwatywy to mechaniczne środki antykoncepcyjne, są produkowane z cieniutkiego lateksu albo z poliuretanu. Tworzywo takie dokładnie przylega do skóry, dzięki czemu prezerwatywa się nie zsuwa. Na jej końcu znajduje się mały zbiorniczek na nasienie. A ponieważ plemniki są zbyt duże, by przeniknąć przez pory w „gumce", nie ma mowy o tym, aby przedostały się na zewnątrz i doszło do zapłodnienia komórki jajowej.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeżeli prezerwatywy są stosowane zgodnie z instrukcją, ich skuteczność wynosi ok. 98 proc. Odnosi się to jednak do sytuacji, w których są one w stu procentach prawidłowo używane. W przypadku niewłaściwego ich stosowania skuteczność prezerwatyw maleje i wynosi 82 proc.

Aby prezerwatywy w sposób maksymalny spełniały swoją funkcję jako środka antykoncepcyjnego, trzeba przestrzegać następujących zasad:

Zobacz także
 • zakładać prezerwatywę w stanie wzwodu, jeszcze przed penetracją,
 • dobrać odpowiedni rozmiar prezerwatywy – w sprzedaży są dostępne trzy rozmiary: L (dla długości penisa we wzwodzie około 18 cm), M (członek o długości 14 cm), S (długość penisa około 12,5 cm),
 • sprawdzić datę ważności prezerwatywy,
 • sprawdzić, czy na opakowaniu nie ma uszkodzeń,
 • i czy posiadają odpowiedni atest,
 • delikatnie otwierać opakowanie, aby nie uszkodzić prezerwatywy (nie rozrywamy go zębami), trzymać ją opuszkami palców (nie paznokciami),
 • upewnić się, w którą stronę zwinięty jest brzeg prezerwatywy,
 • usunąć powietrze ze zbiorniczka na spermę znajdującego się na czubku prezerwatywy, poprzez ściśnięcie go palcami,
 • przyłożyć do żołędzi, a drugą dłonią rozwinąć gumkę, aż do podstawy członka,
 • po zakończeniu zbliżenia warto przytrzymać kondom palcami, tak aby nie zsunął się z członka, co mogłoby spowodować przedostanie się spermy do pochwy,
 • po wytrysku, gdy członek jest jeszcze w stanie erekcji, wyjąć go przytrzymując prezerwatywę u jego nasady, tak aby sperma nie przedostała się do pochwy,
 • zużytą prezerwatywę najlepiej związać i wyrzucić, użyć nowej do kolejnego stosunku.

Aby dobrać odpowiednią wielkość prezerwatywy, trzeba zmierzyć długość i obwód członka w czasie wzwodu. Dobrze dobrana prezerwatywa nie może uciskać członka (grozi to jej pęknięciem) ani zsuwać się z niego w trakcie stosunku.

Skuteczność prezerwatyw według wskaźnika Pearla

Do pomiaru skuteczności prezerwatywy, tak jaki i pozostałych środków antykoncepcyjnych, stosuje się wskaźnik Pearla, nazywany także indeksem Pearla. Podaje on liczbę ciąż, do jakich doszło w ciągu roku u 100 par stosujących konkretną metodę antykoncepcji. Im mniejszy wskaźnik Pearla, tym skuteczniejsza metoda.

W przypadku prezerwatyw wskaźnik Pearla wynosi: 3-7. Taki wynik jest podawany na podstawie badań klinicznych, podczas których prezerwatywy są używane zgodnie z zaleceniami.

W warunkach życia codziennego może dojść do wielu błędów w ich stosowaniu, dlatego niektóre źródła podają wskaźnik Pearla dla prezerwatyw w przedziale 3-15.

Skuteczność prezerwatyw w stosunku do tabletek antykoncepcyjnych

Za najbardziej skuteczne metody antykoncepcyjne uważane są te o wskaźniku Pearla do 2. Oznacza to, że na sto regularnie współżyjących par doszło do dwóch nieplanowanych ciąż.

Zgodnie z tym indeksem to właśnie tabletki antykoncepcyjne plasują się na najwyższym poziomie skuteczności środków antykoncepcyjnych. Ich wskaźnik Pearla wynosi 0,2-0,7 w zależności od tego, czy mamy do czynienia z tabletkami antykoncepcyjnymi jednofazowymi (0,2-0,5), czy też dwufazowymi (0,7).

Prezerwatywy to nie tylko środek antykoncepcyjny, ale i metoda zapobiegania zarażeniu się chorobami przenoszonymi drogą płciową jak np. kiła, rzeżączka, wirusy HIV, HBV, HCV.

Prezerwatywy nie chronią przed wszystkimi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponieważ kontakt między partnerami jest wyjątkowo intymny, nawet mimo stosowania prezerwatywy można się zarazić wirusami, które występują nie tylko w spermie, ale także na narządach. Tak jest np. w przypadku wirusa brodawczaka ludzkiego HPV (przyczynia się on do rozwoju raka szyjki macicy).

Skuteczność prezerwatyw w dni płodne

Prezerwatywy mają taką samą skuteczność w dni płodne, jak i gdy są stosowane w pozostałych dniach cyklu miesiączkowego.

Jeżeli używamy prezerwatywy jako jedynego zabezpieczenia, aby zwiększyć jej skuteczność podczas dni płodnych, można użyć prezerwatywy zawierającej dodatkowo środek plemnikobójczy (pokrywa on ich powierzchnię). Jeżeli jednak prezerwatywa nie ma takich właściwości, możemy zastosować równolegle dopochwowe globulki.

Jeżeli doszło do pęknięcia prezerwatywy w czasie stosunku w dni płodne, kobieta powinna pójść jak najszybciej do ginekologa po antykoncepcję awaryjną, czyli pigułkę z dużą dawką hormonów.

Skuteczność prezerwatyw może obniżyć stosowanie dodatkowych środków nawilżających w postaci wazeliny lub substancji na bazie oleju. Mogą one osłabić wytrzymałość prezerwatywy (trzeba stosować lubrykanty na bazie wody przeznaczone specjalnie do tego celu).

Źródło: who.int

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama