Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rodzina na spacerze z dzieckiem
Fotolia
Związki i seks

Od porodu ciągle się kłócicie? Pora działać!

Czy wraz z pierwszym dzieckiem w związku pojawiają się kłopoty? Niestety, wyniki badań naukowych są bezlitosne: 2/3 par po narodzinach dziecka odczuwa spadek zadowolenia z bycia w związku. Dlaczego i jak sobie pomóc?

A miało być tak pięknie! Marzyliście o dziecku, oczekiwaliście go z niecierpliwością, razem chodziliście na wizyty do ginekologa, dokumentowaliście każdy dzień ciąży i z wypiekami na twarzach kompletowaliście wyprawkę. Dlaczego więc od porodu ciągle się kłócicie? I jak to zmienić?

Główne powody kryzysów w związku po porodzie to:

1. Zmiana ról 
Jest to szczególnie trudne dla mężczyzn, którzy często czują się niepotrzebni, kiedy kobieta jest niezbędna dziecku do jego przeżycia, bo karmi i poświęca mu całą swoją energię i uwagę, a wcześniej to oni byli najczęściej w centrum uwagi. Poza tym mężczyźni chcieliby czuć się bardziej potrzebni dziecku, granie drugich skrzypiec jest dla wielu ojców trudne do zaakceptowania.

2. Intensywne konflikty
Psychologowie twierdzą, że jeśli kłóciliście się na jakiś temat przed porodem, jest duża szansa, że po narodzinach dziecka będziecie kłócić się z tego powodu jeszcze częściej, bo będziecie zmęczeni, a więc bardziej konfliktowi oraz ogólnie mniej przychylnie do siebie nastawieni.

3. Nudne rozmowy
Mnogość przyziemnych spraw, które wymagają omówienia po narodzinach dziecka sprawia, że na rozmowy, które zbliżały was do siebie po prostu brakuje już czasu i energii. Łatwo przegapić moment, w którym przestajecie robić miłe rzeczy dla siebie jako pary, a skupiacie się wyłącznie na swojej roli jako rodziców.

4. Niewyspanie
Nocne pobudki niemowlęcia sprawiają, że oboje jesteście niewyspani, a to oczywiście oznacza, że szybciej się denerwujecie i jesteście rozdrażnieni. Wtedy awantura gotowa!

Kobiety po porodzie szybciej odczuwają kryzys w związku

To oczywiste, że nieprzespane noce i kłótnie o to, czyja jest teraz kolej na przewinięcie dziecka odbijają się niekorzystnie na związkach. Mniej rozmów, mniej seksu – to wszystko prowadzi do emocjonalnego oddalania się od siebie. Co ciekawe jednak, mężczyźni i kobiety inaczej przechodzą kryzys w związku po porodzie. Matki odczuwają spadek satysfakcji małżeńskiej od razu po narodzinach pierwszego dziecka, mężczyźni dopiero po kilku miesiącach – twierdzą naukowcy z Relationship Research Institute w Seattle (USA). Aż 2/3 par – jak wynika z danych Instytutu - poczuło się mniej szczęśliwie w związku w ciągu 3 lat od narodzin pierwszego dziecka.

Dlaczego ona jest mniej szczęśliwa?

Dla kobiety przejście z bycia czynną zawodowo kobietą do spędzania całego czasu w domu może (ale nie musi!) być trudnym doświadczeniem, jej uwaga musi być stale poświęcona żywieniu i dbaniu o dziecko, brakuje więc czasu i siły na zaspokajanie własnych potrzeb, o dbaniu o związek nie wspominając. Kiedy ten stan utrzymuje się przez dłuższy czas, poczucie satysfakcji z życia maleje. Łatwo tak zachłysnąć się rolą matki, że zapomina się o sobie, ale to błąd: właśnie dla dobra dziecka musimy zawsze pamiętać też o sobie i swoich potrzebach: drobnych przyjemnościach, ale też kwestiach związanych z dbaniem o swoją dietę i zdrowie. To będzie procentować!

Czemu on nie jest już ze mną taki szczęśliwy?

Jeśli chodzi o ojców, martwią się, że odkąd pojawiło się dziecko, brakuje już spraw, które łączyłyby ich z partnerkami – oczywiście innych, niż te dotyczące dziecka. Nie radzą sobie najlepiej z tym, że młoda mama skupia 100 proc. swojej uwagi na dziecku, brakuje im poczucia, że też są ważni dla swoich partnerek. Czasami uciążliwa bywa nowa odpowiedzialność, a już z całą pewnością niełatwo jest sprostać wymaganiom kobiety po narodzinach dziecka. Do częstych skarg mężczyzn należy ta, że ona ciągle ma o coś pretensje, że nie potrafi docenić tego, co on robi przy dziecku. No i seks! Na mniej seksu – lub nawet całkowity jego brak – po narodzinach dziecka skarży się wielu mężczyzn. 

Co zrobić, żeby między nami było lepiej?

1.Ustalcie podział obowiązków 
Sposobem na uniknięcie wielu konfliktów jest sporządzenie pełnej listy wszystkich obowiązków przy dziecku, jak i spraw, które trzeba zrobić w domu (sprzątanie, pranie, płacenie rachunków) i ustalenie z góry, kto zajmuje się czym.

2. Chodźcie na spacery
Z niemowlęciem i tak trzeba chodzić na spacery, wykorzystajcie więc te chwile, by spędzić czas razem i rozmawiać. Kiedy dziecko śpi w wózeczku, wy macie nareszcie chwilę na spokojną rozmowę. Spacer jest idealny, bo nie będzie was rozpraszać telewizja, telefony czy komputer. Po prostu poświęćcie sobie trochę czasu i uwagi!

3. Znajdźcie czas dla siebie
Znajdźcie przynajmniej kwadrans każdego dnia, by spokojnie ze sobą porozmawiać, najlepiej o sprawach nie związanych tylko z dzieckiem. Starajcie się robić razem rzeczy, które sprawiały wam jako parze przyjemność przed narodzinami dziecka. Jeśli lubiliście oglądać seriale, spróbujcie wygospodarować trochę czasu w tygodniu na wspólny seans, nawet jeśli mielibyście zasnąć przed telewizorem ze zmęczenia! 

Oczywiście, pojawienie się dziecka zmienia sposób spędzania wolnego czasu i nie będziecie mogli swobodnie wychodzić do kina, restauracji czy pubu, ale spokojnie możecie znaleźć miłe rzeczy do zrobienia we dwoje w domu. Najważniejsze tylko, żeby nie przespać momentu, kiedy zaczynacie się od siebie oddalać. A jeśli mimo prób nic się nie poprawia, rozważcie terapię dla par.

Jak pojawienie się dziecka wpłynęło na wasz związek? Napiszcie w komentarzu!

Przeczytaj też:


 

Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]

mama, tata, rodzice, dziecko, niemowlę
Yuri Arcurs - Fotolia.com
Związki i seks
Młodzi rodzice - jak pielęgnować związek po narodzinach dziecka?
Narodziny dziecka to rewolucja, na którą naprawdę trudno się przygotować. Nagle wchodzicie w nowe i trudne role rodziców. Zmienia się wiele, ale nie powinno na tym ucierpieć uczucie między rodzicami.

Narodziny dziecka Cudownie byłoby, gdyby zgodnie z obiegową opinią, dziecko wzmacniało relację między młodymi rodzicami. Nieraz bywa całkiem odwrotnie. Czasem maleństwo tak mocno pochłania uwagę świeżo upieczonej mamy i taty, że zapominają oni o innych rolach, jakie pełnią w rodzinie. Dopóki to kwestia zachłyśnięcia się nową rolą (zrozumiałego na początku rodzicielstwa), nie trzeba się martwić. Gorzej, jeżeli relacja między jednym z rodziców a dzieckiem stanie się silniejsza niż między dwojgiem dorosłych członków rodziny – a tak się dzieje w wielu domach! Skupienie się wyłącznie na maluchu (nawet w jak najlepszej wierze) może oddalić młodych rodziców od siebie. Tymczasem to właśnie bliska więź między mamą i tatą po narodzinach dziecka jest podstawą, bez której nie można mówić o prawdziwym poczuciu bezpieczeństwa dziecka. Czytaj też: 8 kontrowersyjnych metod wychowawczych Zakochani... ale w dziecku Oczywiście w pierwszym okresie po porodzie sprawy związane z niemowlęciem są tak ważne, że wszystko inne schodzi na dalszy plan. Warto jednak pamiętać, że  w zdrowej rodzinie potrzeby wszystkich jej członków liczą się na równi.  Często, zwłaszcza tuż po narodzinach dziecka, młodzi ojcowie czują się odsunięci na boczny tor albo nawet niepotrzebni. Dzieje się tak najczęściej wtedy, kiedy spotykają się z lekceważeniem swoich umiejętności rodzicielskich („Źle wiążesz tę czapeczkę”, „Daj, ja go szybciej nakarmię”) albo wykluczeniem z relacji mama-dziecko („Kochanie, przeniesiesz się na sofę? W trójkę nam tutaj za ciasno...”). Czytaj też: 10 rad, których lepiej nie słuchać Reorganizacja życia rodzinnego Do tego dochodzi jeszcze problem organizacji życia rodzinnego. Podołanie wszystkim obowiązkom po narodzinach dziecka wymaga tak wielkiego nakładu...

para oczekuje na narodziny pierwszego dziecka
Fotolia
Związki i seks
Kryzys po narodzinach dziecka: czy to nam się przydarzy?
Zastanawiasz się, czy dziecko zbliży was do siebie, czy może stanie się odwrotnie: sprawi, że oddalicie się jako para? Przeczytaj, co dzieje się z miłością w związku po porodzie.

Bardzo chcieliście mieć dziecko, a teraz, kiedy moment porodu jest coraz bliżej, martwicie się, jak jego pojawienie się wpłynie na wasz związek. Czy po porodzie on nadal będzie mnie tak samo mocno kochał? Czy ona przeleje całe uczucie na dziecko? – to tylko niektóre pytania, które zadajemy sobie przed narodzinami pierwszego dziecka . Związek po porodzie musi się zmienić, ale czy będzie to zmiana na lepsze, czy na gorsze? Będziemy mieć dziecko: co dalej z nami? Przejście od życia tylko we dwoje do bycia rodzicami oznacza nowe wyzwania - dla nas jako dorosłych jednostek i dla nas jako pary. Pojawienie się dziecka w naturalny sposób zmienia dynamikę wzajemnych stosunków pomiędzy partnerami i o ile niektóre pary bez problemu odnajdują się w nowej rzeczywistości po porodzie i oceniają zmianę pozytywnie, inne przynajmniej początkowo mogą czuć się zagubione . - Bałam się, że już nie będę dla niego najważniejsza – wspomina Krysia. – Wiedziałam, że to głupie i egoistyczne, ale nie mogłam przestać o tym myśleć. Chciałam mieć dziecko, które mogłabym kochać nad życie, ale chciałam też, żeby między mną a moim mężem wszystko zostało po staremu: żebym to ja nadal była dla niego numerem 1 – przyznaje. To udało się tylko częściowo: nic nie zostało "po staremu", związek Krysi i jej męża zmienił się po porodzie, bo zmieniły się wymagania, które stawia przed nimi życie. Niepotrzebnie martwiła się jednak o to, że przestanie być dla niego najważniejsza – nadal jest numerem 1 dla swojego męża, dokładnie tak, jak chciała. Jest najważniejsza wśród dorosłych – to prawda, którą wielu z nas odkrywa po narodzinach dzieci: nasze serca pomieszczą wiele rodzajów miłości, bez straty dla nikogo. Związek po porodzie: co na to nauka? Wpływ narodzin dziecka na parę od dawna jest przedmiotem badań naukowych, a wyniki prac nie są...

Kiedy żona zarabia więcej od męża
Fotolia
Mama
Zarabiasz więcej od męża? Plusy i minusy bycia główną żywicielką rodziny
Przeczytaj, co zyskujesz, a co tracisz w sytuacji, kiedy to ty zarabiasz więcej od męża – i to na twoich barkach spoczywa utrzymanie rodziny.

Kiedy kobieta zarabia więcej od męża, on czuje się mniej męski. Jest zbytnio skupiona na swojej karierze i za mało czasu poświęca rodzinie. Jeśli kobieta zarabia więcej od męża, on w końcu od niej odejdzie, bo to nienaturalna sytuacja. Słyszałyście takie opinie, prawda? Te stereotypy na pewno nie wpływają korzystnie na samopoczucie kobiet, które są głównymi żywicielkami rodziny, a takich kobiet jest więcej, niż mogłoby się nam wydawać: jak wynika z badań TNS Polska, przeprowadzonych na zlecenie zarobki.pracuj.pl, już co 5 Polka zarabia więcej od swojego partnera .  Co 3. mężczyzna źle się z tym czuje – 25 proc. mężczyzn uważa, że są gorzej traktowani przez lepiej zarabiające partnerki. Są jednak i plusy sytuacji,w  której to kobieta jest karmicielką rodziny – przyjrzyjmy się im (a także tej mroczniejszej stronie też): Sukces zawodowy kobiety niszczy związek Opinia, że małżeństwa kobiet, które odnoszą zawodowe sukcesy, często kończą się rozwodem jest powszechna. Tymczasem, jak uważa Stephanie Coontz, dyrektorka amerykańskiego ośrodka badań nad współczesną rodziną, mija się to z prawdą: "Kiedyś rzeczywiście tak było, ale jeśli chodzi o małżeństwa zawarte w latach 90. i później, ta teza się nie sprawdza". Pora pożegnać ten mit! Kobiety sukcesu onieśmielają mężczyzn To prawda: z badań wynika, że mężczyźni boją się, że jeśli zarobki ich żon będą większe, ucierpi na tym ich poczucie męskości. Wielu z nich czerpie poczucie własnej wartości z osiągania większych sukcesów od kobiet, z którymi są związani, deprecjonują więc osiągnięcia swoich partnerek. Dużo zarabia? Zaniedbuje rodzinę! Wciąż pokutuje przekonanie, że odnosząca sukcesy kobieta zaniedbuje rodzinę i jest egoistką, mężczyzna w analogicznej sytuacji jest za to kompetentną głową rodziny, dobrze wypełniającą swoje obowiązki,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak