Tata z niemowlakiem
Fotolia.pl
Aktualności

Tatusiowie zmieniają pieluchy i robią zakupy

Młodzi ojcowie w Polsce coraz bardziej angażują się w wychowanie dzieci. Z badań wynika, że coraz częściej pary dzielą obowiązki domowe między sobą. Związki zmieniają się na bardziej partnerskie.

Na pytanie zadane 957 ankietowanym: „Kto zajmuje się opieką nad dzieckiem”

  •   68,4 proc. młodych rodziców, którzy wzięli udział w ankiecie  odpowiedziało: "Dzielimy się obowiązkami",
  • 30,5 proc. respondentów wybrało odpowiedź „Przede wszystkim żona/partnerka”,
  • a 1,1 proc. twierdzi, że „Przede wszystkim mąż/partner”.

Zdaniem Anny Golan, warszawskiej seksuolog i psychoterapeutki, ankieta potwierdza trend panujący w młodych polskich rodzinach, którego wzrost obserwowany jest w ostatnich latach. Kobiety i mężczyźni mają bardziej wyrównane prawa i obowiązki, w porównaniu do modelu relacji ich rodziców, czy dziadków.
– Oczywiście nadal w pierwszych miesiącach życia dziecka większość czynności związanych z opieką i karmieniem dziecka wykonuje matka. Jest to w dużym stopniu uwarunkowane biologicznie. Jednak z całą pewnością w ciągu ostatnich lat związki młodych Polaków zmieniły się na bardziej partnerskie, a młodzi ojcowie uczestniczą w wychowaniu dziecka, kiedy tylko jest to możliwe – mówi Anna Golan.

Polecamy: Obalamy 5 mitów na temat ojcostwa.


Kto w domu robi zakupy dla dziecka

Alicja Szmigiel z Baby Land dodaje, że dość zaskakująca okazała się odpowiedź na kolejny punkt ankiety. Na pytanie: „Kto najczęściej podejmuje decyzję o zakupach dla dziecka”, 63,2 proc. z ponad 900 rodziców odpowiedziało „decydujemy razem”.
– Okazuje się, że młodzi ojcowie chcą mieć coś do powiedzenia także w domenie, która do niedawna była „zarezerwowana” raczej dla mam – mówi ekspertka Baby Land.
Co prawda w niewielu, bo tylko w ok. 1 proc związków wyłączność w sprawie zakupów ma tata, a w 35,8 proc. mama, to jednak statystycznie sytuacja znów wygląda na bardzo partnerską.
– Świadczy to, że mężczyźni nie chcą być spychani na boczny tor, wychodząc z założenia, że „matka wie najlepiej co dobre dla dziecka" – mówi Anna Golan.
 

 

A kto częściej zostaje w domu na wychowawczym

Dodajmy, że choć polscy tatusiowie wciąż jeszcze o wiele rzadziej niż matki korzystają z urlopu wychowawczego (zapytani o to odpowiedzieli „żona/partnerka” w 66,3 proc. przypadków, a „mąż/partner” w 8,4 proc.), to wygląda na to, że coraz więcej par szuka innych rozwiązań.  Aż 25,3 proc. ankietowanych przyznało, że z urlopu wychowawczego korzystała zarówno matka, jak i ojciec.
– Zupełnie naturalną i powszechną praktyką wśród większości par, z którymi się spotykam jest to, że ojciec nawet jeśli zajmuje się dzieckiem rzadziej, ze względu na pracę, to jednak przejmuje część obowiązków po powrocie do domu. Często po to, by jego ukochana mogła odpocząć, czy zająć się rozwojem osobistym, sportem itp. – mówi warszawska seksuolog.
Dodaje, że współpraca między partnerami w okresie wychowywania małego dziecka jest szczególnie ważna. Kiedy rodzice są przemęczeni, niewyspani, łatwiej o poirytowanie, zniecierpliwienie i konflikt.

O tym, że partnerski podział obowiązków przy dziecku jest rozwijającym się, ale wciąż dość nowym w Polsce trendem świadczy jednak fakt, że opinia społeczna wciąż chętnie kieruje się w tym obszarze stereotypami.
– Nadal to mężczyźnie łatwiej jest zrzucić z siebie rodzicielskie obowiązki, uciekając w pracę, kończąc związek i jednocześnie urywając kontakt z dzieckiem, nie narażając się przy tym na społeczne potępienie – przyznaje Anna Golan.
 

 

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Fotolia
Mama
Partnerskie rodzicielstwo coraz bardziej trendy
Pierwsze dziecko, urlop macierzyński, przerwa w pracy. W tej sytuacji młodym mamom życie zmienia się diametralnie. Czasem czują się odizolowane od świata i muszą same zmagać się z nowymi wyzwaniami. ­ Na szczęście coraz części ojcowie tak samo angażują się w opiekę nad dzieckiem - jak mamy.

Przyjście pierwszego dziecka na świat jest najważniejszym wydarzeniem w życiu kobiety. Zmienia wszystko. To przede wszystkim czas, który jest całkowicie wypełniony zajmowaniem się maleństwem. Wtedy na światło dzienne wychodzą takie potrzeby jak wsparcie, kontakt z innymi mamami, dostęp do fachowej wiedzy. Łamianie stereotypów a nieznajomość rozmiaru pieluch przez tatusiów Nie budujemy już wielopokoleniowych społeczności, w których dziećmi zajmują się babcie , ciocie i inne bliskie osoby. Coraz częściej potomstwo wychowujemy tylko z partnerem , a dziadkowie są zarezerwowani na weekendy. – Polskie społeczeństwo dopiero wychodzi ze stereotypu, że matki prowadzą dom, a ojcowie zarabiają pieniądze i do tego sprowadza się ich rola – mówi Zuzanna Kołacz-Kordzińska, mama Tosi i Blanki, założycielka Ośrodka Wspierania Rozwoju Bliżej w Gdańsku i autorka cyklu Mama nigdy nie jest sama. – Dziś mężczyźni chcą być zaangażowani i decydować o dziecku . Wielu z nich świetnie daje sobie radę, chociaż jeszcze trochę są jak na tym obrazku, gdzie w sklepie przed półką z pieluchami stoi rząd tatusiów i wszyscy dzwonią do żon: „kochanie, to jakie pieluchy mam kupić?”. Dodaje jednak, że w ostatnim czasie wyraźnie się to zmienia i coraz większa liczba ojców ma szeroką wiedzę o szczegółach, które wcześniej były domeną matek . Młody tata potrafi dziś pójść z dzieckiem do pediatry i nie zgodzić się na zalecenia karmienia modyfikowanym mlekiem. Oczekuje innej, lepszej pomocy, bo jego wiedza na temat żywienia dziecka jest szersza niż kiedyś. Zaangażowany ojciec - mit czy hit? Fakt ten potwierdzają wyniki ankiety przeprowadzonej niedawno przez Baby Land, dystrybutora akcesoriów dla niemowląt marki NUK. Wynika z nich, że u 68,4 proc. młodych rodzin obowiązki związane z opieką nad dzieckiem są rozłożone pomiędzy obojga rodziców. U 30,5...

Jaki jest współczesny tata
Materiały prasowe urlopojcowski.info
Tata
Jaki jest współczesny polski tata? Wiemy o nim wszystko!
Co roku przybywa w Polsce kilkaset tysięcy ojców. Kim są? Zobacz, co mówią o nich liczby zebrane przez portal UrlopOjcowski.info.

Co wiemy o współczesnym polskim ojcu? Ile ma lat, czy zajmuje się dzieckiem, czy pomaga żonie? Przyjrzyjmy się bliżej polskiemu ojcu: Ile mężczyzna ma lat, gdy rodzi mu się dziecko? Przeciętny polski tata ma 31 lat – tak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. I jest nieco starszy od mężczyzn, którzy na ojcostwo decydowali się jakiś czas temu. Do niedawna średni wiek mężczyzny, któremu rodziło się dziecko, wynosił bowiem 29 lat. Z tego wniosek, że decyzję o posiadaniu potomstwa panowie odkładają w czasie. Najpierw wykształcenie, potem praca, mieszkanie i dopiero dziecko. Ale jest jedna różnica - ojcowie mieszkający na wsi są jednak nieco młodsi od miejskich tatusiów. Jest żonaty czy nie? Jedna piąta panów, którym rodzi się dziecko, nie jest żonatych. W porównaniu do lat poprzednich jest ich coraz więcej. W 2001 roku tylko 13 procent dzieci rodziło się w związkach niesformalizowanych, w roku 2011 – aż 21 procent. Coraz więcej par decyduje się zatem na wspólne życie bez ślubu . Jak współczesny ojciec zajmuje się dzieckiem? Pod względem podziału obowiązków mamy równouprawnienie. Wielu mężczyzn opiekuje się dzieckiem tak samo jak mama: przewijają, karmią, zabierają na spacer, utulają do snu. Badania przeprowadzone przez ośrodek TNS OBOP wskazują, że prawie 60 proc. ojców uznaje swoje zaangażowanie w wychowanie dzieci za równe temu, co robi partnerka. Jednak są też tatusiowie, którzy nie wypełniają ojcowskich obowiązków. Świadczy o tym fakt, że prawie co trzecie dziecko w Polsce wychowuje się bez taty. Nie zawsze wynika to jednak z porzucenia rodziny przez mężczyznę, na te liczby wpływa również emigracja zarobkowa . Tata po rozwodzie Mężczyzna ma teraz większą szansę na uzyskanie władzy rodzicielskiej niż jeszcze kilka lat temu. Podczas rozwodu jest ona przyznawana 4,4 proc. panów. Do niedawna otrzymywało ją 3,5...

Mężczyzna cierpi na depresję poporodową
Fotolia
Aktualności
Po urodzeniu dziecka twój partner dziwnie się zachowuje? To może być depresja!
Depresja poporodowa nie jest problemem dotyczącym wyłącznie kobiet. Według najnowszych badań, mężczyźni też mogą jej doświadczać, choć objawy wyglądają inaczej, niż u kobiet.

Depresja poporodowa jest diagnozowana u kobiet w pierwszych 12 miesiącach życia dziecka. Okazuje się jednak, że objawy depresji poporodowej mogą występować także u mężczyzn. Doświadcza ich 1 na 4 świeżo upieczonych ojców. Najczęstszymi objawami depresji są: przygnębienie, brak zainteresowania codziennymi aktywnościami, brak skupienia, poczucie bezsilności , brak energii. Jane Iles, Pauline Slade, i Helen Spiby z Uniwersytetu Sheffield w Wielkiej Brytanii, przeprowadzili badanie poziomu stresu i objawów depresji poporodowej u par 7 dni, 6 tygodni i 3 miesiące po urodzeniu dziecka . Okazało się, że symptomy depresji były podobne niezależnie od płci badanych. Tym, co może je potęgować, jest brak wsparcia i niezainteresowanie ze strony partnera. Kobiety częściej mówią o emocjach, choć depresja poporodowa i  baby blues  wciąż są tematami tabu. U młodych mam depresja może objawiać się smutkiem i przygnębieniem, młodzi ojcowie reagują inaczej – mogą zachowywać się agresywnie, uciekają od obowiązków domowych lub popadają w nałogi. Kobiety boją się mówić o depresji poporodowej. Myślą, że są złymi matkami . O depresji poporodowej wśród mężczyzn w ogóle się nie mówi, młodzi ojcowie są jeszcze bardziej stygmatyzowani, a lekarze ignorują ich uczucia, skupiając się wyłącznie na młodych mamach. Badacze apelują do lekarzy, by dostrzegli problem wśród młodych ojców i przestali go ignorować. Młodym mamom radzą, by nakłoniły partnera do rozmowy, jeśli widzą niepokojące objawy. Zauważyłyście u swoich partnerów objawy depresji? A może same jej doświadczyłyście? Czytaj także: Gwiazdy mówią o depresji poporodowej źródło: psychologytoday.com

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj