Reklama

Strój galowy obowiązuje na rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego, podczas egzaminów, ale także na odświętnych apelach, np. z okazji 3 maja lub 11 listopada. W statucie każdej szkoły znajduje się zapis informujący o tym, jaki strój uznawany jest za galowy. Warto to sprawdzić, bo każda szkoła może mieć nieco inne wymagania. Poniżej podajemy uniwersalne zasady ubierania się na specjalne okazje znajdujące się w kalendarzu roku szkolnego.

Reklama

Jak wygląda strój galowy dla dziewczynki?

Na specjalne okazje w szkole dziewczynki mogą założyć granatową lub czarną spódnicę albo spodnie i jasną bluzkę, najlepiej białą. Akceptowane są też sukienki. Buty powinny być płaskie lub na małym obcasiku. W upalne dni do spódnicy nie trzeba zakładać rajstop.

Strój galowy dla dziewczynki:

  • spódnica – najlepiej nie krótsza niż 5 cm nad kolana, nie dżinsowa. Może być jednobarwna lub z drobnym wzorem.
  • bluzka – najlepiej biała, nieprześwitująca, zakrywająca plecy, brzuch i biodra. Nie powinna mieć głębokiego dekoltu. Może mieć długi lub krótki rękaw. Dozwolone są też bluzki, także koszulowe, w jasnych kolorach beżu, écru, różu.
  • spodnie – z długimi nogawkami, czarne lub granatowe, ale lepiej nie dżinsowe. Nie powinny mieć dziur, ćwieków, krzykliwych aplikacji.
  • buty – najlepiej z zakrytymi palcami, na płaskiej podeszwie lub małym obcasie. W praktyce jednak dozwolone są także buty na platformie czy koturnie, a także sandałki, zwłaszcza w upalny dzień.
  • rajstopy/podkolanówki – białe, cieliste, granatowe, czarne; w upalne dni nie trzeba ich zakładać.

Dziewczynki w ramach stroju galowego mogą również założyć garsonkę, nazywaną także kostiumem, czyli komplet złożony ze spódnicy lub spodni i marynarki uzupełnionych jasną, najlepiej białą bluzką. Garsonka może być w dowolnym ciemnym kolorze: czarnym, szarym, granatowym, brązowym.

Z czego składa się strój galowy dla chłopca?

Chłopcy mają z oczywistych względów nieco mniejszy wybór – koszula i spodnie lub garnitur. Tu także obowiązuje zasada, że spodnie powinny być ciemne, a koszula jasna. Dawniej wymagane były spodnie i buty wyjściowe, dzisiaj dopuszczalne są także ciemne, klasyczne dżinsy i ciemne obuwie sportowe.

Strój galowy dla chłopca:

  • koszula – najlepiej biała, z długim lub krótkim rękawem. Akceptowane są też koszule w innych jasnych kolorach, np. błękitne, écru.
  • spodnie – najlepiej od garnituru, ale w szkołach akceptowane są też klasyczne granatowe dżinsy – nie mogą mieć dziur, wystrzępień, ćwieków.
  • buty – idealnie ciemne wyjściowe półbuty, ale sportowe obuwie w ciemnym kolorze także jest dozwolone (sportowe buty na WF i tak będą konieczne).
  • skarpety – w ciemnym kolorze.

W ramach stroju galowego można chłopca ubrać w garnitur uszyty z ciemnego materiału albo w spodnie od garnituru i kamizelkę włożoną na białą koszulę. Kamizelka może być garniturowa lub inna, np. dzianinowa, najlepiej w granatowym, czarnym, niebieskim kolorze. Całość można, ale nie trzeba uzupełnić krawatem w stonowanym kolorze.

Strój galowy – po co się go zakłada?

Strój galowy ma podkreślić znaczenie okoliczności i wyrażać szacunek. Są to zasady, które obowiązują także w życiu dorosłym. Nauczenie dziecka, że są okoliczności, w których wypada ubrać się odświętnie jest częścią edukacji. Może dzięki temu za pewien czas w teatrach czy filharmoniach na widowniach znowu zasiadać będzie odpowiednio ubrana widownia, a młodzi ludzie, idący na rozmowę o pracę, będą się ubierać stosownie do okazji.

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama