strój galowy
fot. Adobe Stock

Strój galowy – co może założyć dziecko na uroczystości szkolne?

Strój galowy wymagany jest w szkołach na specjalne okazje i w wielu domach budzi wątpliwości, jak dokładnie powinien wyglądać. Czy dziewczynka może założyć spodnie lub sukienkę, czy koniecznie musi mieć rajstopy lub podkolanówki? Jak na galowo powinien być ubrany chłopiec, czy dopuszczalne są czarne dżinsy z dziurami i sportowe buty? Oto uniwersalne zasady.
Ewa Janczak-Cwil
strój galowy
fot. Adobe Stock
Strój galowy obowiązuje na rozpoczęciu i zakończeniu roku szkolnego, podczas egzaminów, ale także na odświętnych apelach, np. z okazji 3 maja lub 11 listopada. W statucie każdej szkoły znajduje się zapis informujący o tym, jaki strój uznawany jest za galowy. Warto to sprawdzić, bo każda szkoła może mieć nieco inne wymagania. Poniżej podajemy uniwersalne zasady ubierania się na specjalne okazje znajdujące się w kalendarzu roku szkolnego

Jak wygląda strój galowy dla dziewczynki?

Na specjalne okazje w szkole dziewczynki mogą założyć granatową lub czarną spódnicę albo spodnie i jasną bluzkę, najlepiej białą. Akceptowane są też sukienki. Buty powinny być płaskie lub na małym obcasiku. W upalne dni do spódnicy nie trzeba zakładać rajstop.

Strój galowy dla dziewczynki:
  • spódnica – najlepiej nie krótsza niż 5 cm nad kolana, nie dżinsowa. Może być jednobarwna lub z drobnym wzorem.
  • bluzka – najlepiej biała, nieprześwitująca, zakrywająca plecy, brzuch i biodra. Nie powinna mieć głębokiego dekoltu. Może mieć długi lub krótki rękaw. Dozwolone są też bluzki, także koszulowe, w jasnych kolorach beżu, écru, różu.
  • spodnie – z długimi nogawkami, czarne lub granatowe, ale lepiej nie dżinsowe. Nie powinny mieć dziur, ćwieków, krzykliwych aplikacji.
  • buty – najlepiej z zakrytymi palcami, na płaskiej podeszwie lub małym obcasie. W praktyce jednak dozwolone są także buty na platformie czy koturnie, a także sandałki, zwłaszcza w upalny dzień.
  • rajstopy/podkolanówki – białe, cieliste, granatowe, czarne; w upalne dni nie trzeba ich zakładać.

Dziewczynki w ramach stroju galowego mogą również założyć garsonkę, nazywaną także kostiumem, czyli komplet złożony ze spódnicy lub spodni i marynarki uzupełnionych jasną, najlepiej białą bluzką. Garsonka może być w dowolnym ciemnym kolorze: czarnym, szarym, granatowym, brązowym.

Z czego składa się strój galowy dla chłopca?

Chłopcy mają z oczywistych względów nieco mniejszy wybór – koszula i spodnie lub garnitur. Tu także obowiązuje zasada, że spodnie powinny być ciemne, a koszula jasna. Dawniej wymagane były spodnie i buty wyjściowe, dzisiaj dopuszczalne są także ciemne, klasyczne dżinsy i ciemne obuwie sportowe.

Strój galowy dla chłopca:
  • koszula – najlepiej biała, z długim lub krótkim rękawem. Akceptowane są też koszule w innych jasnych kolorach, np. błękitne, écru.
  • spodnie – najlepiej od garnituru, ale w szkołach akceptowane są też klasyczne granatowe dżinsy – nie mogą mieć dziur, wystrzępień, ćwieków.
  • buty – idealnie ciemne wyjściowe półbuty, ale sportowe obuwie w ciemnym kolorze także jest dozwolone (sportowe buty na WF i tak będą konieczne).
  • skarpety – w ciemnym kolorze.

W ramach stroju galowego można chłopca ubrać w garnitur uszyty z ciemnego materiału albo w spodnie od garnituru i kamizelkę włożoną na białą koszulę. Kamizelka może być garniturowa lub inna, np. dzianinowa, najlepiej w granatowym, czarnym, niebieskim kolorze. Całość można, ale nie trzeba uzupełnić krawatem w stonowanym kolorze.

Strój galowy – po co się go zakłada?

Strój galowy ma podkreślić znaczenie okoliczności i wyrażać szacunek. Są to zasady, które obowiązują także w życiu dorosłym. Nauczenie dziecka, że są okoliczności, w których wypada ubrać się odświętnie jest częścią edukacji. Może dzięki temu za pewien czas w teatrach czy filharmoniach na widowniach znowu zasiadać będzie odpowiednio ubrana widownia, a młodzi ludzie, idący na rozmowę o pracę, będą się ubierać stosownie do okazji.

Sprawdź też:
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy