Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
baby eating bread
fotolia.com
Dieta

Kiedy wprowadzić do diety dziecka gluten?

Zastanawiasz się, czy wczesna interwencja żywieniowa może zapobiec celiakii? Badania mówią, że wprowadzenie glutenu w 4. miesiącu życia dziecka nie zapobiega chorobie. Czytaj, co jeszcze wiadomo.

1. Wprowadzenie małych ilości glutenu w 4. miesiącu życia nie zapobiega rozwojowi celiakii.
2. W 2014 roku zakończyło się badanie na 944 niemowlętach z 8 krajów. Sprawdzano, czy wprowadzenie małych ilości glutenu w czasie, gdy dziecko jest karmione piersią, zmniejszy ryzyko wystąpienia choroby.
3. Celiakia ma podłoże genetyczne i częściej występuje u dziewcząt.
4. Wystąpienie celiakii nie zależy od czasu karmienia piersią.

Kiedy wprowadzić gluten do diety niemowlęcia

Celiakia to co innego niż alergia pokarmowa. To przewlekła choroba trzewna, czyli układu pokarmowego. Istnieje pogląd, że wprowadzenie glutenu w 4. miesiącu życia dziecka zapobiega celiakii. Sugerowany jest właśnie 4. miesiąc, aby wprowadzić gluten jeszcze w czasie karmienia piersią. Wyniki najnowszego europejskiego badania PreventCD (Zapobiec Celiakii) mówią, że to założenie jest nieprawdziwe. 

Obecnie zaleca się, aby wprowadzać gluten tak samo, jak każdy inny produkt uzupełniający, czyli po 6. miesiącu życia dziecka. Wprowadzenie glutenu między 4. a 6. miesiącem życia nie uchroni dziecka przed celiakią. Decyduje o tym predyspozycja genetyczna.

Jeżeli na celiakię nie choruje nikt z najbliższej rodziny dziecka (rodzice lub rodzeństwo), są minimalne szanse, że rozwinie się u niego ta choroba. 

Badanie PreventCD (Zapobiec Celiakii) 

W latach 2007-2011 przeprowadzono nowe badanie na temat tego, czy wczesne podanie glutenu zapobiega rozwojowi celiakii. Wzięło w nim udział 944 niemowląt z Chorwacji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Niemiec, Polski, Węgier i Włoch. Były to dzieci z grupy ryzyka – przynajmniej jedno z rodziców lub rodzeństwa miało celiakię, a u dzieci stwierdzono obecność przynajmniej jednego genu odpowiedzialnego za zachorowanie – HLA-DQ2 i/lub DQ8. 

Dzieci w wieku 16-24. tygodni podzielono na 2 grupy. Jedna dostawała codziennie 100mg glutenu, a druga placebo, czyli 100mg laktozy, naturalnie obecnej w kobiecym mleku. Ani rodzice, ani badacze nie wiedzieli, która grupa dostaje jaki składnik. Gdy dzieci osiągnęły 24. tydzień zalecono wszystkim rodzicom wprowadzenie glutenu do diety dziecka, zgodnie ze standardowymi schematami żywieniowymi. W ten sposób stworzono 2 grupy – w pierwszej gluten wprowadzono do diety niemowląt w 4. miesiącu życia, a w drugiej dopiero w 6. miesiącu. 

Gdy najmłodszy uczestnik badania skończył 3 lata, ogłoszono wyniki. Celiakię rozpoznano u 80 dzieci biorących udział w badaniu. 59 proc. z nich stanowiły dziewczynki. Różnica między 2 grupami była niewielka – w grupie otrzymującej gluten od 4. miesiąca stwierdzono 5,9 proc. zachorowań, a w grupie otrzymującej placebo 4,5 proc. Zasady statystyki mówią, że ta różnica może być przypadkowa. 

Co ma wpływ na rozwój celiakii

  • Moment wprowadzenia glutenu do diety dziecka nie ma wpływu na rozwój celiakii. 
  • Dziewczynki są niemal dwukrotnie bardziej podatne na tę chorobę. 
  • Na rozwój celiakii nie ma wpływu fakt czy, ani jak długo dziecko było karmione piersią. 
  • O rozwoju celiakii decydują przede wszystkim czynniki genetyczne. 
dr Magdalena Pałczyńska, pediatra
materiały prasowe
Komentarz dr Magdaleny Pałczyńskiej, pediatry z Centrum Medycznego Remedium w Łodzi. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl:

– W ciągu pierwszych 20 lat mojej pracy jako pediatry informowałam moich pacjentów o zakazie wprowadzania glutenu w pierwszym roku życia dziecka, co miało zapobiegać celiakii. Przez ostatnie 6 lat  zgodnie z zaleceniem WHO informuję o konieczności wprowadzania glutenu między 5. a 6. miesiącem życia, co ma stanowić profilaktykę celiakii. Wobec najnowszych odkryć, że celiakia jest chorobą genetyczną, czas wprowadzania glutenu może okazać się bez znaczenia. 

Czytaj także:

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

dziecko je śniadanie
fotolia.com
Dieta
Kłopotliwy gluten. Jak odróżnić alergię na gluten od celiakii u dziecka?
Gluten to białko zawarte w zbożach. Może on wywołać alergię lub groźną celiakię. Czytaj, jak odróżnić alergię na gluten od celiakii oraz kiedy najlepiej wprowadzić gluten do diety dziecka.

Kiedy wprowadzić gluten do diety dziecka? Produkty z glutenem zaleca się wprowadzać od 6. miesiącu życia , tak jak wszystkie inne produkty uzupełniające dietę dziecka. Odchodzi się od zaleceń, aby "przyzwyczajać" organizm dziecka do trawienia glutenu między 4. a 6. miesiącem życia, jeszcze w trakcie karmienia piersią. To założenie wzięło się z badań przeprowadzonych po fali zachorowań na celiakię odnotowanej w Szwecji w latach 80. Przeprowadzone wtedy badania wykazały, że jeśli niemowlętom karmionym piersią podaje się produkty z glutenem już w 4–6. miesiącu, liczba chorych na celiakię maleje. Dziś wiemy, że to nieprawda. Tutaj przeczytaj o wynikach najnowszych badań dot. wprowadzania glutenu   Kiedy ostrożnie z glutenem U niektórych dzieci posiłki zawierające pszenicę, żyto, jęczmień i w mniejszym stopniu owies powodują w jelitach niekorzystne zmiany. Prowadzą do zaburzeń trawienia i wchłaniania. Winny jest zawarty w tych produktach gluten. Wyzwala on w organizmie proces, w wyniku którego kosmki jelita cienkiego ulegają zniszczeniu i zanikają. Wtedy powierzchnia, przez którą wchłaniają się substancje odżywcze, znacznie się zmniejsza. Celiakia - symptomy choroby Gdy dziecko chore na celiakię dostaje do jedzenia produkty zawierające gluten, zaczyna mieć rozmaite dolegliwości: nie ma apetytu, mało waży, wolno rośnie, zdarzają się biegunki. Niektóre chore dzieci mają niedokrwistość lub są nadpobudliwe. Alergia na gluten objawia się u maluszków w sposób mniej nasilony i nieco inaczej. Uczulone dziecko może mieć kolki, wzdęcia, biegunkę, czasem dołączają się dolegliwości ze strony układu oddechowego. Wprowadzanie glutenu do diety dziecka Już od 6. miesiąca możesz podawać pokarmy ze zbóż glutenowych (żyta, pszenicy, owsa, jęczmienia) pojedynczo, co kilka dni. Zacznij od paru łyżeczek gotowej kaszki pszennej z mlekiem...

niemowlę, lekarz, badanie
Żywienie
Celiakia u dzieci - objawy, badania, dieta
Celiakię powoduje nietolerancja glutenu. Schorzenie tego typu może być na początku ciężkie do prawidłowego zdiagnozowania, dlatego warto obserwować, czy dziecko nie ma objawów takich jak przewlekłe biegunki, drażliwość czy utrata łaknienia.

Celiakia to wrodzona (i utrzymująca się całe życie) nietolerancja glutenu, czyli białka zawartego w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Zwana jest także chorobą trzewną. Występuje znacznie częściej w rodzinach, w których ktoś już na nią chorował i częściej dotyka dziewczynek. Celiakia nie jest tym samym, co przejściowa nietolerancja glutenu, która zdarza się u niemowląt na etapie rozszerzania diety i z której dziecko wyrasta. Chory na celiakię nigdy nie będzie mógł spożywać produktów zawierających gluten. Spis treści: Na czym polega celiakia? Objawy celiakii u niemowląt i małych dzieci Celiakia - objawy skórne Jaki jest przebieg celiakii? Jak rozpoznać celiakię - badania krwi, przeciwciała Jak leczyć celiakię? Czy można zapobiec celiakii? Na czym polega celiakia? Chorujące na celiakię dzieci muszą unikać glutenu – jego spożywanie powoduje uszkodzenie kosmków jelitowych w jelicie cienkim. A to z kolei prowadzi do zmniejszenia powierzchni, przez którą wchłaniane są składniki odżywcze. U dziecka rozwija się tzw. zespół złego wchłaniania. Objawy celiakii u niemowląt i małych dzieci Pełny obraz choroby trzewnej spotykamy najczęściej do końca drugiego roku życia. Objawia się drażliwością, utratą łaknienia i przewlekłą biegunką z oddawaniem jasnych, brzydko pachnących kupek (jedna bardzo obfita) zawierających tłuszcz. Chory maluch ma mniejszą masę ciała , a później jest niskiego wzrostu. U małych dzieci można też zauważyć zmniejszone napięcie mięśni (duży wzdęty brzuszek). Na śluzówkach jamy ustnej mogą pojawiać się owrzodzenia. Celiakia - objawy skórne Celiakia może także przybierać formę objawów skórnych zwanych chorobą Duhringa. Schorzenie tego typu jednak daje o sobie znać później niż standardowa odmiana celiakii: choroba Duhringa występują najczęściej między...

Komu szkodzi gluten
Fotolia
Żywienie
Komu tak naprawdę szkodzi gluten?
Mody na jedzenie lub niejedzenie różnych produktów przychodzą i odchodzą. Od jakiegoś czasu sporo się mówi o diecie bezglutenowej. Czy gluten naprawdę jest szkodliwy? Dla niektórych rzeczywiście tak.

Kiedyś nie zwracano uwagi, czy niemowlęta jedzą zboża glutenowe czy bezglutenowe , potem lekarze zalecali podawanie produktów z glutenem od 10. miesiąca życia, teraz dzieci mogą ich próbować na początku rozszerzania diety . Badania nad tym białkiem zawartym w niektórych zbożach trwają i nie wiadomo, czy znów nie nastąpi zmiana w zaleceniach. Co to w ogóle jest gluten? Gluten to białko roślinne, zawarte w zbożach: pszenicy, życie i jęczmieniu (nie ma go w prosie, gryce, ryżu, owsie). Występuje też w produktach z tych zbóż, m.in. w kaszach, pieczywie, makaronie. Obecny w mące gluten sprawia, że pieczywo dobrze rośnie. Ale zdarza się, że powoduje on alergię, celiakię lub nieceliakalną nadwrażliwość na gluten (NCNG). Czy podawać dzieciom produkty z glutenem? Zdrowym dzieciom tak. Nadal jednak wiek wprowadzania glutenu, jego postać i ilość są dyskutowane przez ekspertów. Pierwszym źródłem glutenu , który można podać niemowlakowi między piątym a dziesiątym miesiącem życia, może być kasza manna lub mąka orkiszowa w zupce jarzynowej albo też pieczywo żytnie w stopniowo zwiększanych porcjach. Gdy niemowlę dobrze toleruje gluten , może jeść posiłki z kaszek glutenowych. Starsze dzieci niemające kłopotów z nietoleracją glutenu mogą jeść produkty z glutenem. Kto nie może jeść glutenu? Na diecie bezglutenowej powinny być dzieci chore: na alergię, celiakię i NCNG. Samemu nie można jednak wyłączać z diety malucha produktów glutenowych – każde takie ograniczenie trzeba skonsultować z lekarzem. To ważne, bo dziecku, które jest w okresie intensywnego wzrostu, nie może zabraknąć składników odżywczych. Choć alergia , celiakia i NCNG to różne choroby, łączy je podobieństwo niektórych objawów oraz to, że dolegliwości są reakcją na obecny w diecie gluten.  Celiakia – to choroba nieuleczalna. Dzieci z celiakią nie mogą jeść...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz