Język polski

Jakie lektury powinny zniknąć ze szkoły podstawowej
szkoła podstawowa
lektury
język polski

Lektury obowiązkowe: zmiany 2024. Czy z listy lektur zniknie „Pan Tadeusz” i wiersze patriotyczne?

Zgodnie z zapowiedziami szykują się zmiany w liczbie lektur obowiązkowych. Od 12 do 19 lutego 2024 zaplanowano prekonsultacje dotyczące podstaw programowych w szkołach. Na tapecie znalazły się m.in. propozycje zmian w kanonie lektur. Eksperci zaproponowali kilka zmian, wobec których nauczyciele i rodzice uczniów mogą zgłaszać swoje uwagi.
Luiza Słuszniak
Lektury obowiązkowe w szkole podstawowej
szkoła podstawowa
lektury
język polski

Lektury obowiązkowe w szkole podstawowej na rok szkolny 2023/2024

Jakie są lektury obowiązkowe w klasach 1-3, a które muszą przeczytać uczniowie klas starszych? Być może część z pozycji macie w domowej biblioteczce, a niektóre warto już teraz wypożyczyć z biblioteki lub kupić w księgarni (stacjonarnej lub internetowej). Sprawdź aktualną listę lektur w szkole podstawowej, by mieć pewność, że twoje dziecko na pewno je przeczyta.
Luiza Słuszniak
lektury szkolne klasa 5
szkoła podstawowa
lektury
język polski

Lektury szkolne w klasie 5: spis lektur na rok szkolny 2023/24

Jakie są lektury w 5 klasie szkoły podstawowej? Zarówno takie, po które uczniowie sięgają z przyjemnością, jak i nieco trudniejsze pozycje. Prezentujemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 5 klasie na rok szkolny 2023/2024. Sprawdź, która z nich liczą najwięcej stron, by dziecko na pewno zdążyło przeczytać je przed omówieniem w szkole.
Joanna Biegaj
Matury z języka polskiego 2023 – kolejne zmiany dotyczą pytań jawnych na maturę ustną
matura
język polski

Pytania jawne na maturze z języka polskiego 2023 – 1 marca CKE podała nową listę pytań jawnych

Jakie pytania można wylosować na maturze ustnej polskiego? 1 marca 2023 Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała specjalny aneks. Tegoroczni maturzyści nie muszą przygotowywać się z 227 pytań, bo ich zestaw został okrojony o ponad połowę.
Luiza Słuszniak
Nowe kryteria na maturze z polskiego. Poloniści protestują, bo boją się, że nawet połowa ich uczniów może tej matury nie zdać
matura
język polski

Nowa matura z języka polskiego 2023 trudniejsza? Poloniści bali się, że nawet połowa uczniów nie zda. Na szczęście są zmiany

Minister edukacji, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i nauczyciele jeszcze w zeszłym roku twierdzili, że matura, w tym nowa matura z języka polskiego, w 2023 roku będzie trudniejsza niż dotąd. Poloniści zachęcali wówczas do podpisywania manifestu, który miał być ostatnią deską ratunku dla części uczniów. Na szczęście najnowsze informacje brzmią uspokajająco.
Luiza Słuszniak
Głoski
słuch
język polski

Co to są głoski? Czym różnią się od liter? Przykłady i ćwiczenia 

Pomagamy zrozumieć, czym są głoski i czym różnią się od liter. Opisujemy wszystkie głoski występujące w języku polskim. Przedstawiamy podział głosek. Wyjaśniamy, jak należy je liczyć. Zrozumienie tematu ułatwiają przygotowane przez nas proste przykłady i ćwiczenia.
Luiza Słuszniak
Ferdudurke  test z lektury
lektury
matura
język polski

„Ferdydurke” W. Gombrowicza - test wiedzy

Wraz z rozwojem akcji powieści Ferdydurke poznajemy uczniów gimnazjum, potem państwa Młodziaków, a później przenosimy się na wieś, gdzie mieszkają Hurleccy. W międzyczasie pojawia się słynna „pupa”, „łydka” i „gęba”… Rozwiąż nasz quiz i przekonaj się, jak dobrze pamiętasz, o co chodzi w „Ferdydurke”,

Luiza Słuszniak
Części zdania - test wiedzy
język polski
gramatyka

Części zdania: test wiedzy online

Znasz definicje części mowy, ale nie wiesz, czy potrafisz wskazać w zdaniu podmiot logiczny, przydawkę rzeczowną czy dopełnienie dalsze? Rozwiąż nasz quiz i utrwal wiedzę na temat wszystkich części zdania i ich rodzajów. Jeśli zaznaczysz niewłaściwą odpowiedź — niczym nie ryzykujesz, unikniesz popełnienia błędu na sprawdzianie i egzaminie. Wystarczy, że na koniec testu sprawdzisz, która odpowiedź jest właściwa. 

Luiza Słuszniak
Co to jest zdanie złożone?
język polski
gramatyka

Co to jest zdanie złożone

Co to jest zdanie złożone i jakie są jego rodzaje? Jak łatwo rozróżnić zdanie złożone od pojedynczego? Proste przykłady i ćwiczenia (z odpowiedziami) pozwolą ci utrwalić wszystko to, co warto wiedzieć na temat zdań złożonych współrzędnie i podrzędnie.
Luiza Słuszniak
Co to jest zdanie pojedyncze?
język polski

Zdanie pojedyncze: rodzaje, przykłady, ćwiczenia

Jak bezbłędnie rozpoznać zdanie pojedyncze? Czym się różni zdanie pojedyncze rozwinięte od nierozwiniętego? Przekonaj się, że dzięki naszym wyjaśnieniom, przykładom i ćwiczeniom, łatwo zapamiętasz wszystko, co warto wiedzieć na temat zdania pojedynczego.
Luiza Słuszniak
Oksymoron: co to jest, funkcja, przykłady z literatury i nie tylko
język polski

Oksymoron: definicja, funkcja, przykłady z literatury i życia

Choć definicja oksymoronu może wydawać się nieco zawiła, w rzeczywistości każdy z nas spotkał się z oksymoronami. W końcu występują one nie tylko w literaturze. Sprawdź, czym jest oksymoron, jakie pełni funkcje w języku i poznaj najpopularniejsze oksymorony
Luiza Słuszniak
Orzeczenie imienne
szkoła podstawowa
język polski
egzamin

Co to jest orzeczenie imienne i jak je rozpoznać? Dużo  przykładów orzeczeń imiennych w zdaniach

Czym różni się orzeczenie imienne od zwykłego orzeczenia (czasownikowego)? Z czego się składa i na jakie pytania odpowiada? By to zrozumieć i zapamiętać wystarczy prosta definicja i przykłady orzeczeń imiennych w zdaniach.
Luiza Słuszniak
Najważniejsze wiadomości o spółgłoskach: co to jest, ile ich jest, podział spółgłosek
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Spółgłoski: czym są, ile ich jest, jak się dzielą?

Jak zrozumieć, czym są spółgłoski? Ile właściwie jest wszystkich spółgłosek w języku polskim? Czym różnią się od siebie poszczególne spółgłoski i jaki ma to wpływ na ich podział? Sprawdź najważniejsze wiadomości o spółgłoskach!
Luiza Słuszniak
Co to jest metafora?
szkoła
uczeń
język polski

Metafora: co to jest, rodzaje, przykłady

Metafora (przenośnia) to językowy środek stylistyczny, który najczęściej kojarzy się z poezją. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że przenośni używamy przede wszystkim w języku potocznym. Czy wiesz, w jakim celu używa się metafor?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Pieśń o Rolandzie streszczenie
lektury
język polski
streszczenie

Pieśń o Rolandzie – streszczenie i krótkie opracowanie

W streszczeniu „Pieśni o Rolandzie” znajdziesz najważniejsze informacje o utworze. Kim jest Roland, bohater francuskiego eposu rycerskiego z epoki średniowiecza? Kto, oprócz tytułowego bohatera, odgrywa ważną rolę w „Pieśni"? O czym warto pamiętać, odwołując się do tego otworu podczas pisania rozprawki lub na egzaminie?
Klaudia Stawiarska
onomatopeje
szkoła
język polski
egzamin

Onomatopeja: definicja, funkcje, dużo przykładów i ćwiczenia

Co to jest onomatopeja? Jaką rolę pełni w utworach literackich? Jak bezbłędnie rozpoznać onomatopeję wśród innych środków stylistycznych? Wbrew pozorom, odpowiedzi na te wszystkie pytania mogą okazać się prostsze, niż myślisz.
Luiza Słuszniak
Co to jest okolicznik?
uczeń
język polski
egzamin

Co to jest okolicznik? Najważniejsze informacje z przykładami okoliczników

Co to jest okolicznik? Wyjaśniamy, na jakie pytania odpowiada okolicznik, jakie są jego rodzaje i jakimi częściami mowy może być wyrażony. Podajemy też przykłady, które pozwalają szybko zrozumieć wszystkie tajemnice okoliczników.
Luiza Słuszniak
Co to jest dopełnienie
szkoła
język polski
egzamin

Co to jest dopełnienie, na jakie pytania odpowiada, przykłady dopełnienia w zdaniu

Czym jest dopełnienie? Jak bezbłędnie rozpoznać je w zdaniu? Kiedy mówimy o dopełnieniu bliższym, a kiedy o dopełnieniu dalszym? Wystarczy kilka prostych wyjaśnień i przykładów dopełnienia, by zrozumieć i zapamiętać najważniejsze informacje o tej części zdania.
Luiza Słuszniak
Przydawka: co to jest, jak ją rozpoznać
uczeń
język polski
egzamin

Przydawka: co to jest i inne przydatne wiadomości z przykładami przydawek

Co to jest przydawka? Na jakie odpowiada pytania i co określa? Odkryj z nami wszystkie tajemnice przydawki i przekonaj się, jak łatwo wskazać ją w zdaniu. Tradycyjnie przygotowaliśmy mnóstwo przykładów – dzięki nim zrozumiesz i zapamiętasz najbardziej przydatne wiadomości o przydawce.
Luiza Słuszniak
Funkcje litery „i”
szkoła podstawowa
język polski

Funkcje litery „i”: najważniejsze wiadomości, przykłady i ćwiczenia

Głoska „i” w języku polskim może pełnić różne funkcje. Kiedy „i” jest zmiękczeniem, a kiedy samogłoską tworzącą sylabę? Czy „i” może być zmiękczeniem i samogłoską jednocześnie? Proste wyjaśnienia poparte przykładami pozwolą zrozumieć i zapamiętać najważniejsze wiadomości na temat funkcji głoski „i”.
Luiza Słuszniak
Orzeczenie w zdaniu: najważniejsze informacje
szkoła podstawowa
język polski

Orzeczenie w zdaniu: co to, jak rozpoznać [przykłady i ćwiczenia]

Co to jest orzeczenie? Jak je rozpoznać w zdaniu? Jakie rodzaje orzeczenia warto znać, by nie dać się zaskoczyć na sprawdzianie lub egzaminie? Proste wyjaśnienie i przykłady pozwolą zrozumieć i zapamiętać najważniejsze wiadomości o orzeczeniu.
Luiza Słuszniak
Rodzaje podmiotów w zdaniach: przykłady i ćwiczenia
uczeń
język polski
egzamin

Rodzaje podmiotów – jak je rozpoznać? [przykłady i ćwiczenia]

Jakie są rodzaje podmiotów? Jak nie pomylić ich ze sobą na sprawdzianie lub egzaminie? Przekonaj się, że dzięki licznym przykładom i prostym ćwiczeniom łatwo utrwalisz sobie wiadomości na temat wszystkich rodzajów podmiotów.
Luiza Słuszniak
Co to jest podmiot? Definicja, rodzaje, dużo przykładów (również zdań bezpodmiotowych)
szkoła podstawowa
język polski

Podmiot – wszystko, co musisz wiedzieć o tej części zdania

Jak najprościej zrozumieć rolę podmiotu w zdaniu? Co to jest podmiot i jakie są jego pytania? Ile jest rodzajów podmiotów i czy możliwe jest zdanie bez podmiotu? Wyjaśniamy, co warto wiedzieć o podmiocie.
Luiza Słuszniak
Jak napisać charakterystykę postaci
język polski

Jak napisać charakterystykę: wskazówki + przykład

Charakterystyka postaci to jedna z ważniejszych form wypowiedzi pisemnej, którą ćwiczy się na zajęciach z języka polskiego. Jak napisać charakterystykę postaci? Czym się kierować? Podpowiadamy.
Adrianna Trusiuk
„Cierpienia młodego Wertera” test wiedzy z odpowiedziami
uczeń
quiz online
lektury

„Cierpienia młodego Wertera” test wiedzy z odpowiedziami

Cierpienia młodego Wertera to powieść o nieszczęśliwej miłości, nadziei i rozpaczy, wrażliwości i bólu głównego bohatera, którego losy zawładnęły wyobraźnią czytelników z przełomu XVIII i XIX wieku? Sprawdź, co wiesz o Werterze, Lotcie, Wilhelmie i Albercie, bohaterach jednej z najsłynniejszych powieści wszech czasów? Nawet jeżeli niektóre z pytań okażą się trudne – quiz pozwoli ci poznać prawidłowe odpowiedzi. 

Luiza Słuszniak
Podmiot i orzeczenie: czym jest, jak je rozpoznać
nauka
szkoła podstawowa
język polski

Podmiot i orzeczenie: czym są, jak je rozróżnić [ĆWICZENIA]

Bez wiedzy na temat tego niemalże nierozłącznego duetu trudno nauczyć się jakiegokolwiek języka, nie tylko ojczystego. Wyjaśniamy, czym jest podmiot, a czym orzeczenie: jakie są ich typy i na jakie pytania odpowiadają.
Adrianna Trusiuk
Podmiot liryczny: co to jest?
uczeń
szkoła podstawowa
język polski

Podmiot liryczny: co to, jak go rozpoznać, rodzaje [PRZYKŁADY]

Podmiot liryczny to osoba mówiąca w wierszu. Jednak poezja zazwyczaj nie jest wyrażana w sposób dosłowny, a wskazanie podmiotu lirycznego nie zawsze jest oczywiste. Czy na pewno wiesz, jak prawidłowo rozpoznać podmiot liryczny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Wesele”: test ze znajomości lektury
uczeń
lektury
język polski

„Wesele”: test ze znajomości lektury

Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to składający się z trzech aktów dramat. W pierwszym z nich zostają przedstawione główne postaci takie jak: Gospodarz i Gospodyni, Pan Młody i Panna Młoda, Poeta, Rachela oraz pozostali goście. Nakreślone tło ujawnia problem różnic społecznych oraz innej optyki świata między osobami z miasta i ze wsi. Kolejny akt zrealizowany jest w konwencji fantastycznej. Wyspiański wprowadza postaci nie tylko Chochoła i Wernyhory, ale także zjaw takich jak: Widmo, błazen Stańczyk, Rycerz Zawisza, Hetman i Jakub Szela. Ostatni akt łączy ze sobą wcześniejsze modele narracyjne i stanowi swoistą próbę odpowiedzi na pytanie, czy Polacy są gotowi walczyć o niepodległość swojej ojczyzny. Rozwiąż test ze znajomości lektury i poznaj prawidłową odpowiedź!

Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Eliza Orzeszkowa: biografia
uczeń
szkoła podstawowa
lektury

Eliza Orzeszkowa: biografia dla ucznia i uczennicy

Eliza Orzeszkowa w swoich utworach celnie oddaje idee współczesnego jej świata, jak i panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku. Celem twórczości literackiej pisarki było przede wszystkim kształtowanie świadomości ówczesnych elit oraz uwrażliwienie na aktualne problemy społeczne.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
„Gloria victis”: bohaterowie
uczeń
lektury
język polski

„Gloria victis” – bohaterowie + krótki opis postaci

Bohaterów noweli „Gloria victis” poznajemy z relacji drzew, świadków powstania styczniowego. Utwór Elizy Orzeszkowej ma charakter wspominkowy i przedstawia wyidealizowany obraz nie tylko generała Romualda Traugutta, ale także Marysia, Jagmina i Anieli. Krótka charakterystyka postaci pozwoli ci lepiej zrozumieć problematykę lektury.
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska