Rośnie liczba dzieci narażonych na tzw. "cyfrową demencję". Wpływ smartfonów i tabletów jest tak duży, że maluchy mogą mieć problemy z pamięcią już w szkole podstawowej.

Reklama

Problemy z pamięcią? To wina ekranu!

Dr Kristy Goodwin, mama 2 chłopców i badaczka wpływu technologii na dzieci, mówi wprost: "Dzieci korzystają z urządzeń elektronicznych tak często, że nie rozwijają pamięci mięśniowej". Pamięć mięśniowa, nazywana inaczej pamięcią ciała lub pamięcią ruchową, to rodzaj pamięci, który pozwala na wykonywanie czynności nieświadomie, automatycznie. W ramach badań, dr Goodwin jeździ po Stanach Zjednoczonych i rozmawia z nauczycielami. Nie ma wątpliwości, że przez obecność urządzeń elektronicznych w życiu dzieci, ich pamięć uległa całkowitej przemianie.
Dzieci coraz częściej mają problemy z zapamiętaniem podstaw matematyki, ich umiejętności językowe są gorsze. Wszystko przez to, że całą swoją uwagę skupiają na ekranie telefonu, nie rozwijają pamięci w prawdziwym świecie. Maluchom trudniej jest wejść w interakcję z drugim człowiekiem.

Technologia nie jest zła, trzeba umieć z niej korzystać

Badaczka podkreśla, że sama technologia nie jest niczym złym, należy ją jednak umiejętnie włączać w życie dziecka, nie zapominając o innych aktywnościach. Goodwin uczy rodziców, że najważniejszy jest balans pomiędzy czasem przed komputerem, a tym spędzonym na świeżym powietrzu. Radzi także, by dzieci do 2. roku życia nie korzystały z tabletu oraz nie oglądały telewizji bez nadzoru dorosłych.

Ile czasu dziecko może spędzić przed ekranem?

  • Dziecko poniżej 2 lat: 15 minut dziennie programu dla maluchów pod obecność rodziców
  • Dziecko w wieku 2-5 lat:: 1 godzina dziennie, wyłącznie programy edukacyjne
  • Dziecko w wieku 5-8 lat: 1 godzina dziennie, dziecko samo może wybrać program
  • Dziecko powyżej 8 lat: 1,5-2 godziny dziennie

Czasem włączenie bajki na tablecie czy w telewizji to zyskanie chwili dla siebie, ale przekraczanie dopuszczalnych norm może zaszkodzić maluchowi. Jasne, czasem każdy idzie na łatwiznę. Warto jednak pomyśleć, czy ten sposób spędzania czasu nie wpłynie negatywnie na rozwój dziecka.

Ile lat mają wasze dzieci i ile czasu spędzają przed ekranem?

Zobacz także
Reklama

Czytaj także: Nie patrz na telefon podczas rozmowy z dzieckiem!

Reklama
Reklama
Reklama