Coraz młodsze dzieci cierpią z powodu uzależnienia od telefonu. Niestety wielu rodziców nie potrafi rozpoznać wczesnych objawów uzależnienia u swoich pociech. Dowiedz się, co możesz zrobić, jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko jest uzależnione od telefonu.

Reklama

Spis treści:

Dziecko uzależnione od telefonu – objawy

Rozpoznanie uzależnienia u dziecka nie zawsze jest takie proste. Szczególnie że współcześnie większość życia toczy się w świecie wirtualnym, a korzystanie z telefonu komórkowego jest nieuniknione. Najczęściej pojawiające się objawy uzależnienia dziecka od telefonu komórkowego to:

  • Brak innych zainteresowań i utrata zainteresowania innymi dotychczasowymi aktywnościami, takimi jak zabawa z dziećmi na dworze.
  • Dziecko ma problem z nauką, np. z czytaniem, nie odrabia zadań domowych.
  • Unikanie kontaktów z rodziną i rówieśnikami, a czas przeznaczony na kontakty z innymi ludźmi dziecko wykorzystuje na zabawę smartfonem.
  • Czas przeznaczony na korzystanie z telefonu wymyka się dziecku spod kontroli (dziecko nie potrafi samodzielnie ograniczyć korzystania z telefonu mimo wcześniejszych ustaleń).
  • Dziecko ucieka w świat wirtualny, jeśli pojawiają się problemy, z którymi nie umie sobie poradzić.
  • Na ograniczenie możliwości korzystania z telefonu dziecko reaguje rozdrażnieniem, a nawet agresją.
  • Dziecko kłamie i zaniża ilość czasu spędzonego z telefonem.
  • Mimo prób i wcześniejszych deklaracji dziecko nie umie ograniczyć używania telefonu.
  • Dziecko używa telefonu, aby poprawić sobie nastrój.
  • Zauważasz, że twoje dziecko częściej korzysta z telefonu niż dotychczas.
  • Dziecko stale myśli o telefonie i ma silne pragnienie nieustannego sprawdzania, co nowego pojawiło się w sieci, np. w mediach społecznościowych.

Jeśli w ostatnich 6 miesiącach zauważyłaś u swojego dziecka kilka objawów z powyższej listy, to możesz być zaniepokojona.

Co robić gdy podejrzewasz, że twoje dziecko jest uzależnione od telefonu?

Jeśli podejrzewasz, że twoje dziecko jest uzależnione od telefonu, nie podejmuj pochopnych decyzji, często w emocjach. Szczerze i na spokojnie porozmawiaj z dzieckiem, jasno określ swoje obawy. Gdy szczera rozmowa nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, zacznij obserwować dziecko. Kluczowe jest nie tylko to, w jakich momentach korzysta z telefonu, ale także dlaczego. Istnieje różnica między bezproduktywnym przeglądaniem Internetu a uzależnieniem.

Zobacz także

Być może twoje dziecko sięga po telefon, ponieważ się nudzi, czuje się samotne, odrzucone. Wtedy rozwiązaniem będzie wspólne spędzanie czasu. W takiej sytuacji warto rozbudzić w dziecku zainteresowanie innymi aktywnościami, np. plastycznymi czy fizycznymi. Zorganizowana forma aktywności, taka jak zajęcia sportowe, plastyczne, muzyczne będzie miała nie tylko pozytywny wpływ na rozwój zainteresowań, ale także pozwoli twojemu dziecku na poznanie innych dzieci o podobnych pasjach.

Dziecko uzależnione od telefonu – jak pomóc?

Właściwe rozpoznanie sytuacji to klucz do udzielenia dziecku pomocy. Jeśli uzależnienie dziecka od telefonu jest w początkowej fazie, wtedy pomocne będzie wspólne (razem z dzieckiem) ustalenie harmonogramu dnia i konsekwentne trzymanie się ustaleń.

Rodzice lub opiekunowie powinni kontrolować czas spędzony przez dziecko na korzystaniu z telefonu komórkowego. Zmiany powinny następować stopniowo, nawet do całkowitego wyeliminowania smartfonu z życia dziecka. Przyjmując taką strategię, bardzo ważne jest nagradzanie dziecka za nawet najmniejsze sukcesy i postępy, aby wzmocnić motywację pociechy. Wtedy proces zmian nie będzie tak drastyczny.

Jeśli to nie przyniesie oczekiwanej poprawy, warto zasięgnąć specjalistycznej porady i skonsultować się z psychologiem. Być może, w takiej sytuacji, rozwiązaniem będzie nie tylko indywidualna terapia dziecka, ale także rodziców lub całej rodziny w celu ustalenia przyczyn, a w konsekwencji zmiany relacji, jakie panują w rodzinie.

Zadaniem rodziców lub opiekunów jest stworzenie takiej sytuacji, w której dziecko jest w stanie zachować równowagę pomiędzy życiem offline i online.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama