Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
uzależnienie od telefonu
Adobe Stock
Zdrowie

Uzależnienie od telefonu – objawy, czynniki ryzyka, leczenie

Uzależnienie od telefonu nazywa się nomofobią (z angielskiego: no mobile phone phobia) lub fonoholizmem i jest podobne do innych uzależnień, w których dochodzi do rozregulowania wydzielania jednego z neurotransmiterów – dopaminy. To sprawia, że kontakt z telefonem dla osoby uzależnionej jest źródłem przyjemności, której nie potrafi sobie odmawiać.

Uzależnienie od telefonu dotyka coraz młodszych dzieci. Smartfony i komputery są teraz w każdym domu i stanowią część codziennego życia większości ludzi. Dlatego nie można za wszelką cenę bronić dzieciom dostępu do nich, ale warto zrobić wszystko, aby uchronić je przed uzależnieniem od telefonu i komputera.


Spis treści:

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Czynniki sprzyjające uzależnieniu od telefonu

Specjaliści uważają, że istnieją czynniki osobowościowe sprzyjające uzależnieniu od telefonu. W przypadku dzieci sytuacja jest o tyle trudna, że ich osobowość dopiero się kształtuje, przez co są bardziej podatne na różnorodne wpływy. Bardzo ważne w zapobieganiu fonoholizmowi są relacje rodzinne. Zauważono bowiem, że częściej od telefonu uzależniają się dzieci, które nie mają dobrych relacji z rodzicami. Także kłopoty w kontaktach z rówieśnikami oraz stres czy kłopoty w szkole mogą ułatwiać powstanie uzależnienie dziecka od smartfonu.

Fonoholizmowi u dzieci sprzyjają:


W ogólnopolskich badaniach przeprowadzonych w 2016 roku do uzależnienia od smartfona przyznawał się już co piąty uczeń („Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce. Raport z badań”, dr Maciej Dębski, Gdynia 2016).

Jak rozpoznać uzależnienie od telefonu

Uzależnienie od smartfona może polegać na obsesyjnym korzystaniu z mediów społecznościowych lub gier i aplikacji. Starsze dzieci korzystają z Facebooka lub Instagrama, mają dostęp do YouTube'a i najróżniejszych aplikacji, a więc liczba aktywności, które podejmują na telefonie, jest duża – mogą uzależnić się od nich wszystkich. W przypadku młodszych dzieci najczęściej dochodzi do uzależnienia od gier na telefon.
 

Sygnałami ostrzegawczymi, że dziecko może być uzależnione od smartfona, są następujące zachowania:

  • dziecko w wolnym czasie właściwie nie robi nic innego poza korzystaniem z telefonu,
  • nie dąży do spotkań z rówieśnikami,
  • niechętnie odkłada telefon,
  • woli spędzać czas z telefonem w ręce niż z członkami rodziny,
  • pogorszyły się jego wyniki w szkole.

 

Dla dziecka uzależnionego od telefonu staje się on głównym źródłem przyjemności – kontakt z tym urządzeniem powoduje wydzielanie dopaminy, co pobudza ośrodek przyjemności w mózgu. Inne zajęcia przestają u dziecka wywoływać takie uczucie lub staje się ono o wiele słabsze w porównaniu do przyjemności, jaką dziecko odczuwa, trzymając w ręce telefon. Z czasem potrzeba korzystania z telefonu staje się coraz większa, bo mózg zaczyna dopominać się o coraz większą dawkę dopaminy.


Objawy uzależnienia od telefonu:

  • dziecko stale ma przy sobie telefon,
  • gdy zostanie pozbawione dostępu do niego, staje się zaniepokojone, rozkojarzone, marudne lub agresywne,
  • nie odkłada go nawet wtedy, gdy sytuacja tego wymaga (przychodzą goście, przychodzi kolega/koleżanka, jest czas usiąść do posiłku),
  • dziecko ma kłopoty z koncentracją na innych czynnościach,
  • pojawiają się kłopoty ze snem i wysypianiem się,
  • starsze dzieci, korzystające z mediów społecznościowych, odczuwają przymus częstego sprawdzania telefonu, odpisywania na wiadomości,
  • dziecko zaniedbuje swoje obowiązki, nie chce już uczestniczyć w zajęciach, które wcześniej chętnie podejmowało.

Jak leczyć uzależnienie od telefonu

Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie porady specjalisty, gdyż działania podejmowane przez rodziców we własnym zakresie mogą okazać się niewystarczające. Wtedy niezbędna jest terapia behawioralna, gdyż nomofobia należy do grupy uzależnień behawioralnych. W czasie leczenia terapeuta pracuje z dzieckiem nad zmianą jego przekonań i zachowań, rozwojem zainteresowań niezwiązanych z telefonem, nauką sensownego korzystania z telefonu, zastąpieniem patologicznych zachowań korzystniejszymi wzorcami zachowań. Dodatkowo dziecko nauczy się relaksacji, popracuje nad asertywnością i rozwojem umiejętności społecznych.

Jeśli chcesz najpierw samodzielnie spróbować zawalczyć z uzależnieniem dziecka od telefonu, powinnaś podjąć następujące kroki:

  • porozmawiać z dzieckiem i powiedzieć mu, że według ciebie nadużywa telefonu,
  • wyznaczyć zasady korzystania ze smartfona: do czego może służyć i ile czasu można z nim spędzać. Zasady te powinny obowiązywać wszystkich domowników!
  • organizować dziecku czas tak, aby nie miało zbyt dużo czasu na nudę,
  • zadbać o relacje w rodzinie – spędzać wspólnie czas, dużo ze sobą rozmawiać.


Bardzo ważne jest, aby dać dziecku dobry przykład. Nie uda się leczenie dziecka z uzależnienia od smartfonu, jeśli rodzice sami każdą wolną chwilę spędzają z telefonem w ręce.

Gdzie szukać pomocy, gdy dziecko jest uzależnione od telefonu

W ramach pierwszych działań warto skorzystać z następujących numerów telefonów i adresów:

  • 801 889 880 – telefon zaufania, uzależnienia behawioralne (codziennie w godzinach 17:00-22:00),
  • 800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli, pomoc m.in. w przypadkach zagrożeń związanych z nowymi technologiami (od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-15:00)
  • 116 111 – bezpłatny i anonimowy telefon Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę (czynny cały tydzień od 12:00 do 2:00),
  • poradnia@uzaleznieniabehawioralne.pl – poradnia online prowadzona przez specjalistów zajmujących się terapią uzależnień, także behawioralnych.


Wiele cennych informacji na temat uzależnienia od nowych technologii znajdziesz na portalach o uzależnieniach behawioralnych:

  • Cybernauci,
  • Fundacja Orange,
  • Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.


Sprawdź też:

komórki nie dla maluchów
AdobeStock
Aktualności
40 proc. maluchów trzyma w rączkach tablety i smartfony [WIDEO]
Maluchy do 2 lat w ogóle nie powinny mieć kontaktu z takimi urządzeniami – mówi socjoterapeutka Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Małgorzata Ćwiek z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zajmuje się programami edukacyjnymi poświęconymi m.in. bezpiecznemu korzystaniu dzieci z internetu. Zobacz film, z którego dowiesz się o kampanii fundacji "Mama, tata, tablet" , powstałej z myślą o rodzicach dzieci w wieku od 0 do 6 lat. Przestrzega ona przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, ale też wskazuje, kiedy i jak udostępniać media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju maluchów. Maluchy bez kontaktu? Zalecenia pediatrów są jasne – do dwóch lat dziecko nie powinno mieć żadnego kontaktu z urządzeniami ekranowymi. Dotyczy to także telewizorów. Takie są ustalenia Amerykańskiej Akademii Pediatrii – mówi Ćwiek. Jednak, jak pokazuje życie, takie wytyczne bardzo trudno zrealizować na co dzień. "Dajemy dziecku urządzenia, aby mieć chwilę spokoju, żeby móc coś zrobić, kiedy dziecko jest zbyt mocno absorbujące, a chciałoby się chwile porozmawiać spokojnie"- mówi Ćwiek. Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown Poland dla Fundacji Dzieci Niczyje w 2015 roku wynika, że ponad 40 proc. dzieci w wieku do 2 roku życia korzysta z tabletów i smartfonów , wśród nich niemal co trzecie korzysta z urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie. Z reguły zajmuje to godzinę czasu. Dajemy dla świętego spokoju 69 proc. rodziców, którzy udostępniają dzieciom tablet lub smartfon, robi to, żeby zająć się swoimi sprawami , co czwarty po to, żeby dziecko zjadło posiłek, 18 proc. – żeby dziecko zasnęło. Dzieci najczęściej oglądają na urządzeniach elektronicznych filmy, ale również bardzo często grają, czy po prostu bawią się tego typu urządzeniami bez specjalnego celu. Około 65 proc. rodziców deklaruje, że dzieci korzystają z urządzeń mobilnych zawsze lub prawie zawsze w ich obecności. Analiza wykazuje też sporą...

Wychowanie
Dziś największym zagrożeniem dla rozwoju dziecka jest zwykły smartfon [ROZMOWA Z EKSPERTEM]
- To obowiązkiem dorosłych jest dopilnować, by nasze dzieci korzystały z mediów w sposób bezpieczny i sprzyjający rozwojowi. - wyjaśnia psycholog, Aleksandra Piotrowska.

Coraz częściej sięgamy po smartfon nie dlatego, że mamy prawdziwą potrzebę, ale dlatego, że nie potrafimy już inaczej funkcjonować. Wykorzystujemy tablety i telefony nie tylko jako narzędzie do komunikacji, ale jako "uspokajacz" dla małych dzieci . We wszelkich czynnościach, które mogłyby zakończyć się awanturą np. posiłek, czy podróż, kołem ratunkowym staje się elektronika. Czy wiesz, że w przypadku dziecka, które nie ukończyło jeszcze drugiego roku życia, może to nieść za sobą wiele negatywnych skutków? Pierwsze dwa lata życia twojego malucha to bardzo intensywny rozwój. W tym czasie mózg zwiększa swoją objętość aż trzykrotnie! To, w jaki sposób będzie się rozwijać zależy w dużym stopniu od tego, na jakie bodźce jest “narażone”. Ale problem tyczy się także starszych dzieci. Dając maluchowi telefon do ręki, dajemy niemal nieograniczoną możliwość korzystania z aplikacji, gier i surfowania w siec i. W efekcie dzieci korzystają z tego typu rozrywek coraz wcześniej i coraz dłużej... Ponad 40% dzieci i ponad 75% rodziców jest świadoma tego, że urządzenia takie zakłócają rozmowę z drugim człowiekiem i regularnie tego doświadcza, niestety rzadko kiedy cokolwiek z tym robią. Odwyk od mediów dla niegrzecznego dziecka Czy wiesz, że coraz częściej okazuje się, że ograniczenie korzystania z telefonów, tabletów, komputerów, czy oglądania telewizji przez kilka tygodni sprawia, że dziecko zaczyna mieć lepszy nastrój? Takie dziecko potrafi się także lepiej skoncentrować i jest bardziej aktywne fizycznie. Zwiększa się także tolerancja na stres, a także kreatywność w zabawie. Zanim dasz dziecku telefon Ponieważ sprzęty elektroniczne kuszą i wciągają zarówno dorosłych, jak i dzieci, należy wyznaczyć granice. Pamiętaj, nie dawaj smartfona dziecku przed ukończeniem drugich urodzin, jeśli uznasz, że to już czas, pamiętaj, że: nie...

Happy Color
materiały promocyjne
Gry i zabawy
Zabawy plastyczne zamiast smartfona! Rozwijają kreatywność, koncentrację i pamięć
Pisanie, rysowanie, wycinanie albo składanie figurek z origami – proste zabawy plastyczne nie tylko usprawniają rączki dziecka, lecz także rozwijają jego mózg.

 Aż pięć lat trwały badania amerykańskiej profesor psychologii ze Seattle, Virginii Berninger i wzięło w nich udział prawie 250 uczniów! Naukowczyni chciała dowiedzieć się, jak w XXI wieku wygląda dziecięce myślenie i jaki wpływ mają na nie elektroniczne gadżety. Aby to sprawdzić, podczas jednego z badań Berninger dzieliła losowo klasy na dwie grupy tak, by jedna pisała wypracowanie długopisem, a druga na komputerze. Co się okazało? Za każdym razem wyniki były takie same: grupa pisząca odręcznie używała znacznie bogatszego słownictwa i tworzyła o wiele ciekawsze prace! Okazało się, że zwykłe, odręczne pisanie pobudza ośrodek w mózgu odpowiedzialny za kreatywne myślenie – a używanie elektronicznych gadżetów, choć atrakcyjne dla dzieci, niestety rozleniwia ich umysły. Rozwój koncentracji Twórcze myślenie to tylko jeden z „efektów ubocznych" zabawa manualnych: rysowania, malowania albo nawet zwykłego pisania długopisem. Drugą ważną korzyścią będzie rozwój koncentracji – mało się o niej mówi, tymczasem ta umiejętność skupiania uwagi jest bardzo ważna i bardzo trudna. Nawet nam, dorosłym, coraz trudniej utrzymać skupienie na dłużej: przeskakujemy z jednego działania na drugie, bezrefleksyjnie przewijamy ekrany naszych telefonów albo pstrykamy pilotem od telewizora. Badania przeprowadzone kilka lat temu pokazały, że zdolność do skupiania uwagi dzisiejszych dwudziestolatków jest na poziomie... złotej rybki – i wynosi zaledwie kilka sekund! Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest właśnie nadmiar bodźców i ich bierna konsumpcja. Zupełnie inaczej działa nasz mózg, kiedy to my sami coś tworzymy, malując, kolorując albo wyklejając scrapbooki z ozdobnych papierów. Nawet jeśli w efekcie nie powstają dzieła na miarę Hieronima Boscha, to i tak ich wartość jest bezcenna, zwłaszcza dla naszego własnego rozwoju. Poprawa...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak