Podpowiadamy, jak trudny jest egzamin ósmoklasisty. To pierwszy tak ważny egzamin w życiu ucznia, nic dziwnego, że dziecko przeżywa stres. Ale spokojnie – egzamin ósmoklasisty składa się z dość prostych pytań i zadań, które sprawdzają podstawową wiedzę z zakresu szkoły podstawowej. Co więcej, nie można go nie zdać.

Reklama

Czy egzamin ósmoklasisty jest trudny?

Uczniowie chcą wiedzieć, czy egzamin ósmoklasisty jest trudny. Jeśli wziąć pod uwagę fakt, że wymagania zostały znacznie zmniejszone, a materiał okrojony, odpowiedź może brzmieć – nie, egzamin ósmoklasisty nie jest trudny. Warunek, aby go zdać, to... przystąpienie do niego. Liczy się też oczywiście udział w lekcjach, przeczytanie lektur i podstawowa wiedza wyniesiona z zajęć.

Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie podstawy programowej kształcenia ogólnego. Takie same zasady obowiązywały podczas egzaminu ósmoklasisty w 2022 roku. Oznacza to, że nauczyciel przygotowujący uczniów do egzaminu ósmoklasisty powinien bazować na konkretnych wymaganiach egzaminacyjnych.

Od grudnia 2020 roku obowiązują wymagania egzaminacyjne ustalone ze względu na pandemię. To wymagania mniejsze niż wcześniej. Co się zmieniło?

  • Z listy lektur obowiązkowych na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego skreślono utwór „Tędy i owędy” Melchiora Wańkowicza. W 2023 roku trzeba będzie jednak znać lektury obowiązkowe z klas 4-8, a nie tylko z klas 7-8, jak w poprzednich latach.
  • Z egzaminu z matematyki usunięto zadania związane z dowodami geometrycznymi, obniżono też wymagania dotyczące działań na pierwiastkach i zadań ze stereometrii.
  • Z języka angielskiego z listy środków gramatycznych wykreślono czas Past Perfect oraz mowę zależną.

Aż do 2024 roku ósmoklasiści nie zdają również egzaminu z dodatkowego, czwartego przedmiotu. To wszystko sprawia, że egzamin ósmoklasisty stał się znacznie łatwiejszy.

Zobacz także

Ważne: dopiero od 2025 roku egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII.

Ile trzeba mieć procent punktów, żeby zdać egzamin ósmoklasisty?

Z każdego przedmiotu na egzaminie ósmoklasisty dziecko dostaje punkty. Wyniki przedstawione w procentach mnoży się:

  • przez 0,35 w przypadku języka polskiego i matematyki,
  • przez 0,3 w przypadku języka obcego.

Na koniec zlicza się wszystkie punkty uzyskane przez ucznia. Nie ma progu, powyżej którego zdaje się egzamin ósmoklasisty i poniżej którego uznaje się go za niezaliczony.

Ważne: egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy – to egzamin kończący szkołę podstawową. Jeśli uczeń do niego nie podejdzie, otrzyma wynik 0 proc.

Czy egzaminu ósmoklasisty można nie zdać?

Za egzamin ósmoklasisty otrzymuje się punkty, które później są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkoły średniej. Nie można nie zdać egzaminu ósmoklasisty, ale im mniej punktów się zdobędzie, tym mniejsza szansa na dostanie się do wybranej szkoły.

Sprawdź najważniejsze informacje na temat punktacji do szkoły średniej, by wiedzieć jak obliczyć punkty, które mogą mieć kluczowe znaczenie dla wyniku rekrutacji.

Czy egzamin ósmoklasisty można poprawić?

Egzaminu ósmoklasisty nie można poprawiać, podchodzi się do niego tylko raz. Obowiązkowy egzamin w 2023 roku odbędzie się w dniach 23-25 maja – pierwszego dnia uczniowie napiszą egzamin z języka polskiego, drugiego dnia z matematyki, a trzeciego dnia z języka obcego nowożytnego.

Ósmoklasiści, którzy z powodów zdrowotnych lub losowych nie podejdą do egzaminu ósmoklasisty w maju, będą mogli przystąpić do niego w terminie dodatkowym: 12–14 czerwca 2023 r. Dodatkowy termin jest przewidziany także dla uczniów, którzy zostaną przyłapani na... ściąganiu. Wszyscy uczniowie poznają wyniki 3 lipca.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama