Reklama

Nazwa sakramentu – „bierzmowanie” – oznacza „umocnienie” i wywodzi się od słowa bierzmo, czyli belki z konstrukcji dachowej, która podtrzymuje dach kościoła. Sam sakrament jest dla chrześcijan jednym z najważniejszych. Czy wiesz, po co wiernym jest bierzmowanie?

Reklama

Bierzmowanie: znaczenie dla katolików

Bierzmowanie to jeden z trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego (uznawanych przez Kościół katolicki, prawosławny i anglikański) i drugim po chrzcie sakramentem inicjacji. Bierzmowanie dla chrześcijan oznacza przyjęcie „znamienia daru Ducha Świętego”. Poprzez ten sakrament „ochrzczeni jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są jako prawdziwi świadkowie Chrystusa do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej” (KKK 1285). Co ważne, do sakramentu bierzmowania przystępuje się tylko raz, dlatego wybór imienia patrona (imiona męskie do bierzmowania) lub patronki (imiona żeńskie do bierzmowania) nie może być przypadkowy.

Po co jest bierzmowanie?

Bierzmowanie to sakrament mający przede wszystkim wymiar duchowy i religijny (zwyczajowo bierzmowanie nie jest tak hucznie celebrowane w rodzinnym gronie jak Chrzest czy Komunia święta). Podczas bierzmowania chrześcijanin otrzymuje siedem darów Ducha Świętego. Są to:

  1. mądrość,
  2. rozum,
  3. rada,
  4. męstwo,
  5. umiejętność,
  6. pobożność,
  7. bojaźń Boża.

Dary Ducha Świętego przyjęte podczas namaszczenia krzyżmem przez biskupa określane są także jako Energia Boża, która osobie bierzmowanej będzie pomagała w życiu przeciwstawiać się złu i wszelkim pokusom, a także prowadzić godne życie zgodne z nauczaniem Jezusa.

Bierzmowanie ma także wymiar nieco bardziej praktyczny: pozwala bowiem na przyjęcie sakramentu Małżeństwa, Kapłaństwa oraz zostanie rodzicem chrzestnym.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama