Świetlica szkolna – jak działa i dla kogo jest przeznaczona?
Świetlica szkolna to miejsce, które zapewnia uczniom zorganizowaną opiekę wychowawczą. Sprawdź, jak działa świetlica szkolna, jakie są godziny jej pracy, a także jakie zajęcia się tam odbywają.
Świetlica szkolna to ważne miejsce w każdej placówce. Jeśli jest prowadzona w odpowiedni sposób – może być wielkim wsparciem w procesie realizowania celów edukacyjnych oraz wychowawczych. Przedstawiamy najważniejsze zadania świetlicy szkolnej.
Spis treści:
- Świetlica szkolna – dla kogo jest przeznaczona?
- Godziny pracy świetlicy szkolnej
- Jak działa świetlica szkolna?
- Jakie są zadania świetlicy szkolnej?
Świetlica szkolna – dla kogo jest przeznaczona?
Szkoła podstawowa oraz szkoła, która prowadzi kształcenie specjalne, musi zapewnić zajęcia świetlicowe uczniom, którzy zostają w szkole na dłużej ze względu na:
- wydłużony czas pracy rodziców (odbywa się to na wniosek rodziców),
- organizację dojazdu ze szkoły do domu lub z domu do szkoły,
- inne okoliczności, które wymagają zapewnienia uczniom opieki.
Godziny pracy świetlicy szkolnej
Liczbę godzin zajęć świetlicowych w danej szkole określa arkusz organizacji, który ustalany jest na początku każdego roku szkolnego.
W praktyce godziny pracy świetlicy szkolnej ustalane są tak, by zapewnić opiekę uczniom wtedy, kiedy tego potrzebują. Zazwyczaj świetlica szkolna działa od godziny 7 do 17, jednak jest to kwestia bardzo indywidualna, zależna od ustaleń w danej placówce.
Jak działa świetlica szkolna?
Za organizację pracy świetlicy szkolnej odpowiada dyrektor danej placówki. Szczegółowo określa organizację nauczania, wychowania i opieki nad uczniami w świetlicy na każdy nowy rok szkolny.
Świetlica musi być prowadzona przez zatrudnionego w szkole nauczyciela, który ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska wychowawcy świetlicy. Wychowawcę świetlicy może wspierać zatrudniony przez dyrektora szkoły asystent.
W statucie szkoły powinny być określone:
- zadania świetlicy szkolnej,
- organizacja świetlicy szkolnej,
- zasady przyjmowania uczniów do świetlicy szkolnej,
- warunki pobytu w świetlicy, zapewniające uczniom bezpieczeństwo.
O obowiązku utworzenia świetlicy w szkole mówi art. 103 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe.
Jakie są zadania świetlicy szkolnej?
Przepisy nie określają założeń programowych dotyczących zajęć w świetlicy szkolnej. Oznacza to, że nauczyciele mają dużą swobodę w zakresie organizacji i realizacji procesu dydaktycznego.
Świetlica ma za zadanie zapewnić dzieciom zajęcia, które uwzględniają ich potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe. Są to między innymi zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, a także zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny. W świetlicy szkolnej dzieci odrabiają także zadania domowe i przygotowują się do lekcji.
Zajęcia w świetlicy szkolnej
W świetlicy szkolnej odbywają się również zajęcia, które dostarczają dzieciom rozrywki. Są to między innymi:
- konkursy (tematyczne, wiedzy, quizy),
- zajęcia rozwijające aktywność twórczą,
- zajęcia rozwijające aktywność umysłową (krzyżówki, zagadki logiczne, tekstowe, gry i zabawy dydaktyczne i edukacyjne),
- zabawy ruchowe.
Świetlica przede wszystkim zapewnia też dzieciom bezpieczeństwo przez stałą obecność wychowawcy.
Zobacz także: