Reklama

Ten słynny wiersz Adama Mickiewicza, który poznają wszyscy polscy uczniowie, jest prawdziwą pochwałą młodości. Choć napisany językiem, który współczesnemu czytelnikowi może sprawiać lekką trudność w odbiorze, zawiera treści bliskie sercu niemal każdego wchodzącego w dorosłe życie człowieka, czyli odwieczny spór młodego pokolenia ze starym, kontrast między młodością a starością, między nowym, świeżym spojrzeniem na świat, a jego starą skostniałą wizją. W tym wypadku nowością jest to, co niesie romantyzm, a stare są oświeceniowe ideały (między innymi konflikt między uczuciem a rozumem).

Reklama

„Oda do młodości” Mickiewicza powstała w wyniku inspiracji innym dziełem – wierszem Friedricha Schillera „Do radości”, który jest dziś tekstem hymnu Unii Europejskiej.

Przedstawiamy streszczenie utworu, który powstał na przełomie dwóch epok - oświecenia i romantyzmu. I zawiera cechy zarówno jednej, jak i drugiej epoki.

Spis treści:

„Oda do młodości” – streszczenie

„Odę do młodości” otwiera wers na temat ludzi porównanych do szkieletów. Chwilę potem podmiot liryczny zwraca się do młodości, by dodała mu skrzydeł. Chce się wznieść ponad martwotę, zyskać jak najszerszą perspektywę i otwartość na to, co nowe i pełne nadziei.

Przeciwieństwem młodości jest gnuśność, samolubstwo i ograniczenie „starców” przywiązanych do zasad panujących dotąd wśród ludzi. Podmiot liryczny wypowiada się o „starych” z pogardą, nie szczędząc obrazowych porównań.

Jednocześnie jest pełen wiary w moc młodości. Innymi słowy, w siłę młodych w walce z tym, co powinno minąć. Osoba mówiąca w wierszu woła:

„Gwałt niech się gwałtem odciska,
A ze słabością łamać uczmy się za młodu!”

Młodość to również, zdaniem podmiotu lirycznego, zdolność nawiązywania trwałych przyjaźni:

„Razem młodzi przyjaciele!
W szczęściu wszystkiego są wszystkich cele;
Jednością silni, rozumni szałem,
Razem młodzi przyjaciele!”

Mimo że na świecie wciąż panuje „noc głucha”, to „miłość ogniem zionie”, czyli lada chwila zrobi się nie tylko jasno, ale i ciepło. Miłość (serce) zwycięży rozum, dzięki pokoleniu młodych.

Geneza i gatunek „Ody do młodości”

Adam Mickiewicz napisał „Odę do młodości” w Boże Narodzenie 1820 roku (dokładnie 26 grudnia, dwa dni po swych 22. urodzinach). To czasy, kiedy kończy się epoka oświecenia (wiek rozumu), a do głosu dochodzą romantycy. W tej sytuacji spór starych z młodymi jest nieunikniony...

Informację na temat gatunku mamy jak na dłoni, w tytule utworu. To oda, która odznacza się podniosłym tonem, pochwałami na cześć osoby, zjawiska czy rzeczy i określana jest jako gatunek klasyczny, znany już starożytnym.

Analiza i interpretacja „Ody do młodości”

Analiza ody odkrywa przed nami, że to wiersz o formie nieregularnej i niedokładnych rymach. Dodaje to dramatyzmu i może być odczytywane, jako przejaw buntu, przeciw tworzeniu strof o równej liczbie wersów, takiej samej liczbie sylab i układzie rymów (na sposób klasyczny, więc oświeceniowy).

W wierszu zastosowane są apostrofy, bezpośrednie zwroty do młodości, przyjaciół, czytelników, ziemi i wolności. Mickiewicz w swoim dziele umieścił porównania i epitety o znaczeniu przenośnym. Są też metafory, które pobudzają wyobraźnię czytelnika.

Tekst ma podniosły i emocjonalny charakter (wykrzyknienia). Utwór łączy cechy oświeceniowe i romantyczne. Kompozycja opiera się na kontraście między młodością a starością.

Jeśli chodzi o interpretację, nie ma wątpliwości, że młodość ukazana jest jako wartość o wielkiej mocy. Podmiot liryczny wierzy w jej potęgę, podobnie jak w siłę przyjaźni pomiędzy młodymi. Porównuje światopogląd starych i młodych, zdecydowanie na korzyść potencjału młodzieży. Wyśmiewa przy tym wady świata tworzonego przez „starych”, pozbawionego świeżości, autentyczności, emocji, przyjaźni, aktywności, rozmachu i wyobraźni. Kontrast między pokoleniami jest jak przepaść... Podmiot liryczny wzywa do rewolucji, w której młodość wygra z odrażającą starością.

Problematyka „Ody do młodości” (podsumowanie)

Jak widzisz na podstawie streszczenia, analizy i interpretacji „Ody do młodości”, utwór porusza takie zagadnienia jak:

  • spór międzypokoleniowy,
  • krytyka skostniałego oświecenia (mijającej epoki),
  • potęga młodości,
  • potrzeba wspólnej aktywności,
  • konieczność wzniesienia ponad ograniczenia dyktowane przez przeszłość,
  • romantyczny entuzjazm
  • pochwała autentyczności uczuć (serce ponad rozumem).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama