Tematy rozprawek maturalnych – przygotowanie do matury 2022
Tematy rozprawek maturalnych pozostają tajemnicą pilnie strzeżoną aż do dnia i godziny, gdy rozpoczyna się matura z języka polskiego. Uczniom przystępującym do egzaminu dojrzałości pozostaje więc w ramach przygotowania przeglądanie tematów rozprawek z poprzednich lat i trening pisania rozprawek na przykładowe tematy. Z jakimi tematami musieli zmierzyć się uczniowie na maturze 2022 i w latach poprzednich?
Tematy rozprawek maturalnych zawsze nawiązują do konkretnych utworów. Zarówno w ramach matury podstawowej, jaki i rozszerzonej matury z języka polskiego Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podaje minimum dwa tematy. Uczeń wybiera jeden i go opracowuje, nawiązując do utworu wspomnianego w temacie. Dobra znajomość lektur, a zwłaszcza lektur z gwiazdką jest podstawą do napisania rozprawki maturalnej. Istotna jest też znajomość zasad, jak napisać rozprawkę. Wysoko oceniona może być tylko odpowiednio skonstruowana wypowiedź pisemna.
Tematy rozprawek maturalnych 2022
Oficjalne tematy rozprawek maturalnych, które pojawiły się na maturze podstawowej z języka polskiego zostały opublikowane przez CKE 4 maja po godz. 14. Dotyczyły „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej, a także wiersza Józefa Barana.
Tematy rozprawek maturalnych z roku 2022
Poziom podstawowy:
1. „Pan Tadeusz” Adam Mickiewicz – Czym dla człowieka jest tradycja? Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Pana Tadeusza”, całego utworu Adama Mickiewicza i wybranego tekstu kultury.
2. „Noce i dnie” Maria Dąbrowska – Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozwiąż problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury.
3. Józef Baran „Najkrótsza definicja życia” – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Arkusze zawierające temat na maturze z języka polskiego w 2022 oraz teksty źródłowe znajdują się na stronie cke.gov.pl (CKE arkusz maturalny).
Tematy rozprawek maturalnych z poprzednich lat
Poniżej przykładowe tematy rozprawek z języka polskiego z ostatnich sześciu lat. Podajemy tematy rozprawek maturalnych, które pojawiły się na maturze podstawowej i rozszerzonej.
Tematy rozprawek maturalnych z roku 2021
Poziom podstawowy:
1. „Lalka” Bolesław Prus – Czy ambicja ułatwia człowiekowi osiągnięcie zamierzonego celu? Rozważ problem, odwołując się do fragmentu Lalki Bolesława Prusa, całego utworu oraz do wybranego tekstu kultury.
2. „Ziemia obiecana” Władysław Stanisław Reymont – Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta oraz do wybranych tekstów kultury.
3. „Strych” Beata Obertyńska – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
4. „Cudzoziemka” Maria Kuncewiczowa – Czy człowiek sam decyduje o swojej przyszłości? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Cudzoziemki Marii Kuncewiczowej oraz wybranych tekstów kultury.
Poziom rozszerzony:
1. „Dramat i przestrzeń” Jan Błoński – Określ, jaki problem podejmuje Jan Błoński w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
2. „Labirynt” Krzysztof Kamil Baczyński / „Labirynt” Wisława Szymborska – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych utworów.
Tematy rozprawek maturalnych z roku 2020
Poziom podstawowy:
1. „Wesele” Stanisław Wyspiański – Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury.
2. „Daremne” Anna Kamieńska – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Poziom rozszerzony:
1. „Prawda i „zmyślenie” literackie” Bożena Chrząstowska – Określ, jaki problem podejmuje Bożena Chrząstowska w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autorkę, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
2. „Do snu” Jan Kochanowski / „Język snu” Zbigniew Herbert – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.
Tematy rozprawek maturalnych z roku 2019
Poziom podstawowy:
1. „Dziady cz. III” Adam Mickiewicz – Czym dla człowieka może być wolność? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. III, całego dramatu Adama Mickiewicza oraz wybranego tekstu kultury.
2. „Samotność” Anna Świrszczyńska - Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Poziom rozszerzony:
1. „Filozofia dramatu” Józef Tischner – Określ, jaki problem podejmuje Józef Tischner w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
2. „Chciałabym, z tobą poszedłszy...” Kazimiera Zawistowska / „Dusza w niebiosach” Bolesław Leśmian – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.
Tematy rozprawek maturalnych z roku 2018
Poziom podstawowy:
1. „Lalka” Bolesław Prus - "Tęsknota – siła niszcząca czy budująca ludzkie życie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Lalki, całej powieści Bolesława Prusa oraz wybranego tekstu kultury.
2. „Bądźmy dla siebie bliscy bo nas rozdzielają” Ernest Bryll – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Poziom rozszerzony:
1. „Poezja i filozofia” Bogdan Zeler – Określ, jaki problem podejmuje Bogdan Zeler w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
2. „Nerwy” Cyprian Kamil Norwid / „Pod dworcem głównym w Warszawie” Józef Czechowicz – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.
Tematy rozprawek maturalnych z roku 2017
Poziom podstawowy:
1. „Ziemia, planeta ludzi” Antoine de Saint-Exupéry – Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupéry'ego oraz do wybranych tekstów kultury.
2. „Słyszę czas” Kazimierz Wierzyński – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Poziom rozszerzony:
1. „Groteska” Wolfgang Kayser – Określ, jaki problem podejmuje Wolfgang Kayser w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
2. „Obraz cnoty” Maria Pawlikowska-Jasnorzewska / „Pan Cogito o cnocie” Zbigniew Herbert – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.
Tematy rozprawek maturalnych z roku 2016
Poziom podstawowy:
1. „Dziady cz. IV” Adam Mickiewicz - Czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia? Rozważ problem i uzasadnij swoje stanowisko, odwołując się do fragmentu Dziadów cz. IV Adama Mickiewicza i do innych tekstów kultury.
2. „Dałem słowo” Zbigniew Herbert – interpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Poziom rozszerzony:
1. „Tworzywo literackie” Jan Parandowski – Określ, jaki problem podejmuje Jan Parandowski w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz do innych tekstów kultury.
2. „Genialna epoka” Bruno Schulz / „Bohiń” Tadeusz Konwicki – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.
Tematy rozprawek maturalnych z roku 2015
Poziom podstawowy:
1. „Lalka” Bolesław Prus – Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne – co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury.
2. „Ta jedna sztuka” Elizabeth Bishop – Zinterpretuj podany utwór. Postaw tezę interpretacyjną i ją uzasadnij.
Poziom rozszerzony:
1. „Historia piękna” Umberto Eco – Określ, jaki problem podejmuje Umberto Eco w podanym tekście. Zajmij stanowisko wobec rozwiązania przyjętego przez autora, odwołując się do tego tekstu oraz innych tekstów kultury.
2. „Na Sybir!” Zygmunt Krasiński / „Zesłanie studentów” Jacek Kaczmarski – Dokonaj interpretacji porównawczej podanych tekstów.
Źródło: Centralna Komisja Egzaminacyjna - cke.gov.pl
Zobacz też: