Reklama

Numer świadectwa dojrzałości można znaleźć zarówno na samym świadectwie, jak i w internetowym systemie OKE. Jeśli po roku uczeń poprawiał maturę i ma dwa numery dokumentów – numer matury oraz numer aneksu do świadectwa dojrzałości – w systemie rejestracyjnym na studia trzeba wpisać oba numery (drugi po przecinku).

Reklama

Spis treści:

  • Jak wygląda świadectwo maturalne?
  • Gdzie jest numer świadectwa dojrzałości?
  • Numer świadectwa maturalnego: kiedy trzeba wpisać samodzielnie?

Jak wygląda świadectwo maturalne?

To, jak wygląda świadectwo maturalne, dokładnie opisano w Rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków. Każdy maturzysta otrzymał więc w 2024 roku świadectwo dojrzałości:

  • w formacie A4,
  • drukowane na papierze o gramaturze 120g/m2
  • z 10 rodzajami zabezpieczeń świadczącym o autentyczności (zarówno jeśli chodzi o papier, jak i druk).

Prócz tego, że na każdym świadectwie znajduje się określona data i miejscowość, imię (imiona) oraz nazwisko maturzysty, data urodzenia, nr PESEL i oceny, które otrzymał na egzaminie dojrzałości, każdy dokument ma też inny, przyporządkowany świadectwu numer.

Gdzie jest numer świadectwa dojrzałości?

Numer matury znajduje się na świadectwie maturalnym, na dole, pod nazwą miejscowości, w której wydano dokument.

Jednak to nie jedyne miejsce, gdzie go sprawdzisz. Numer ten można znaleźć przez internet, jeszcze przed odebraniem świadectwa dojrzałości. Wystarczy zalogować się do swojego konta w systemie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, dokładnie tam, gdzie sprawdza się wyniki matur. Numer matury znajduje się na górze ekranu, pod imieniem i nazwiskiem. Składa się on z literki, dwóch ukośników oraz cyfr.

Numer świadectwa maturalnego – kiedy TRZEBA wpisać samodzielnie?

Podczas rekrutacji na studia, niektórzy przyszli studenci muszą samodzielnie wpisać numer matury oraz jej wyniki w formularzu zgłoszeniowym. Dzieje się tak w trzech przypadkach:

  • gdy pojawia się problem techniczny w formularzu Internetowego Systemu Rejestru Kandydatów przy pozostawienia pustego pola z numerem matury,
  • gdy uczelnia nie ma podpisanej umowy z Krajowym Rejestrem Matur (KREM) – wtedy zwykle pole numeru matury jest wskazane jako obowiązkowe w formularzu Internetowego Systemu Rejestru Kandydatów,
  • gdy uczeń zastrzegł w swojej szkole, że nie chce, by jego dane znajdowały się w KREM.

Maturzyści z lat poprzedzających rok rekrutacji w formularzu zgłoszeniowym na studia także muszą samodzielnie podać numer matury.

Przeczytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama