Reklama

To już piąta edycja Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. Trzeci raz obejmie ona całą Polskę. W 2023 roku organizatorzy postawili na nową formułę. Do tradycyjnych pytań o samopoczucie młodzieży LGBTQ+, możliwe przejawy dyskryminacji czy działania szkoły dołączone zostaną pytania o zdrowie psychiczne młodzieży.

Reklama

Spis treści:

Ranking przyjaznych i bezpiecznych szkół – ważny drogowskaz

Co roku w tworzenie rankingu angażuje się około 20 tys. młodych ludzi. Prócz młodzieży, szkoły oceniają również nauczycielki, nauczyciele oraz rodzice uczniów.

„Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ staje się co roku drogowskazem dla młodych ludzi, którzy chcą wybierać otwartą i bezpieczną szkołę” – wyjaśnia Dominik Kuc, koordynator przedsięwzięcia.

Szkoły przyjazne młodzieży LGBTQ+, neoróżnorodnej i z innych mniejszości

Ewa Ulicz jest mamą czwórki dzieci i wspiera akcję całym sercem.

„Za każdym razem, kiedy stawaliśmy przed wyborem szkoły średniej, staraliśmy się kierować talentami i zainteresowaniami dziecka, ale myśleliśmy też o tym, jak młoda osoba będzie czuła się w nowym miejscu. Z czasem dzięki Rankingowi zyskaliśmy jasny obraz – szkoła przyjazna dla osób ze społeczności LGBTQ+ rozumie też lepiej osoby neuroróżnorodne np.: z dysleksją, dysgrafią, ADHD, ADD. W takiej szkole lepiej będą czuć się osoby z wszelkich mniejszości, a te z grup dominujących będą uczyć się empatii, wyrozumiałości i docenienia różnorodności. W przypadku moich dzieci świetnie to zadziałało” – mówi pani Ewa.

Gdzie i jak ocenić swoją szkołę?

By ocenić swoją szkołę, wystarczy wejść na stronę LGBTplusMe. Następnie należy wpisać nazwę ocenianej szkoły lub znaleźć ją na mapie. A potem (anonimowo) odpowiedzieć na 23 pytania dotyczące tej placówki (wybierając jedną z podanych odpowiedzi).

Przykładowe pytania to:

  • Czy w Twojej szkole pracuje chociaż jedna osoba, na którą możesz liczyć w trudnej sytuacji, np. dyskryminacji, doświadczania przemocy, nękania itp.?
  • Czy wiesz o obecności osób LGBTQ+ w Twojej szkole?
  • Jak ogólnie oceniasz sytuację osób LGBTQ+ w swojej szkole?

Źródło: informacja prasowa

Zobacz także:

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama