jak napisać życiorys do szkoły
Adobe Stock
Prawo i finanse

Jak napisać życiorys do szkoły?

Wielu uczniów zastanawia się, jak napisać życiorys do szkoły, do której mają zamiar aplikować. Poniżej dowiesz się, co powinien zawierać życiorys dla ucznia, sprawdzisz, jak wygląda wzór takiego dokumentu oraz poznasz przykładowy życiorys do szkoły.

Życiorys do szkoły to dokument opisujący najważniejsze fakty w życiu ucznia. Nie chodzi o jego życie prywatne, ale o dotychczasową edukację, związane z nią osiągnięcia oraz plany na przyszłość. Pod pewnymi względami jest podobny do tego, jak piszą CV dorośli starając się o pracę.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Co zawiera życiorys ucznia

Ponieważ jest to dokument, musi być skonstruowany według konkretnych zasad. Oto co powinien zawierać życiorys ucznia:

 • nagłówek
 • imię i nazwisko ucznia
 • adres pocztowy
 • adres email i ew. telefon
 • data
 • treść życiorysu
 • własnoręczny podpis na wersji papierowej
 • klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.


Graficzny układ powyższych treści powinien być przejrzysty i czytelny, zwłaszcza jeśli chodzi o nagłówek, imię, nazwisko i adres. Treść życiorysu ucznia najlepiej podzielić na odrębne części:

 • część pierwsza – powinna zawierać informacje o dacie i miejscu urodzenia, o rodzicach i rodzeństwie, jeśli uczeń je posiada.
 • część druga – to miejsce na informacje o dotychczasowej edukacji, czyli o szkole lub szkołach, do których uczeń chodził, oraz o tej, którą kończy.
 • część trzecia – jest to miejsce na zwięzłe przedstawienie osiągnięć szkolnych i pozaszkolnych, działalności społecznej i pozalekcyjnej ucznia oraz jego planów na przyszłość.


Pod tekstem życiorysu powinien znaleźć się podpis. Do życiorysu ucznia może być dołączone jego zdjęcie (warto sprawdzić, czy szkoła tego wymaga). Powinna to być fotografia taka, jak do dowodu osobistego dla dziecka, a nie prywatne zdjęcie.

Przykładowy życiorys do szkoły

Tu znajdziesz wzór, jak może wyglądać życiorys ucznia. Pod nim natomiast zamieszczamy przykładową treść życiorysu ucznia oraz treść obowiązkowej klauzuli o zgodzie na wykorzystanie danych osobowych:

Jak napisać życiorys do szkoły wzór
mamotoja.pl


Przykładowa treść tekstu życiorysu ucznia:
Urodziłam się 1.08.2006 r. w Krakowie, mam 14 lat. Moimi rodzicami są Mikołaj i Agnieszka Kowalscy. Ojciec ma 39 lat i pracuje jako kierowca. Matka ma 38 lat i jest nauczycielką wychowania przedszkolnego. Mam dwoje rodzeństwa: Paweł ma 5 lat, Ewelina – 4 lata.

W latach 2013 – 2015 chodziłam do Szkoły Podstawowej nr 5 w Krakowie. Od roku szkolnego 2015/2016 jestem uczennicą Szkoły Podstawowej nr 1 w Gdańsku. Zmiana szkoły była spowodowana przeprowadzką naszej rodziny. Obecnie jestem uczennicą ósmej klasy o profilu pływackim.

Interesuję się techniką i naukami ścisłymi. Należę do kółka matematycznego. Brałam udział w olimpiadzie matematycznej, w której zajęłam trzecie miejsce na szczeblu wojewódzkim. Zdobyłam też drugie miejsce w wojewódzkich zawodach pływackich w stylu klasycznym. Biorę aktywny udział w życiu szkoły i swojej klasy – od dwóch lat pełnię rolę skarbnika. W czasie wolnym chodzę na zajęcia plastyczne. Po ukończeniu liceum chciałabym studiować matematykę na Uniwersytecie Wrocławskim.

Z poważaniem:
Monika Kowalska

Treść klauzuli:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w moim życiorysie dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 922 z późn. zm.).

Sprawdź też:


 

podanie do szkoły
Adobe Stock
Wychowanie
Jak napisać podanie – do szkoły lub innej instytucji [WZÓR]
Podanie to pismo, w którym zwracamy się z konkretną prośbą do danej instytucji. Uczniowie piszą podanie o przyjęcie do szkoły, rodzice mogą pisać podanie o przeniesienie ucznia do innej klasy. Sprawdź, jak poprawnie napisać podanie.

Podanie jest pismem urzędowym, w którym zwracamy się z jakąś prośbą. Powinno zawierać konkretne elementy umieszczone w odpowiednim miejscu. Pisząc podanie, należy zadbać o aspekty estetyczne – kartka (formatu A4) nie może być pomięta, zniszczona, a pismo powinno być staranne i wyraźne. Wygląd podania świadczy nie tylko o nas, ale również o naszym stosunku do adresata.  Jak napisać podanie? Oto instrukcja, w jaki sposób napisać podanie do szkoły lub innej instytucji:  W prawym górnym rogu kartki zapisz miejscowość i datę (dzień, miesiąc, rok) złożenia podania. Na górze po lewej stronie umieść dane osobowe osoby piszącej podanie: imię i nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu. Poniżej danych osobowych, po prawej stronie kartki wpisz dane osoby lub instytucji, do której kierujesz podanie. Poniżej danych adresata, na środku kartki umieść tytuł. Może on ograniczać się jedynie do słowa „Podanie” lub być bardziej doprecyzowany, np. „Podanie o przeniesienie do innej klasy”. Kolejnym punktem jest treść właściwa, czyli prośba napisana w prosty i zwięzły sposób. Jeśli jest to konieczne, możesz dodać uzasadnienie prośby, poprzedzając je słowami: „Swoją prośbę motywuję…”. Na samym dole po prawej stronie złóż swój podpis. Jeżeli do podania chcesz dołączyć jakieś dokumenty – po lewej stronie dopisz spis załączników. Pisząc podanie, nie można zapominać o formach grzecznościowych używanych w korespondencji. Do danej osoby należy zwracać się „Szanowna Pani/ Szanowny Panie”, a podanie zakończyć słowami „Z wyrazami szacunku”, „Z poważaniem". Wzór podania Możesz też skorzystać z przygotowanego przez nas gotowego wzoru podania. Wystarczy kliknąć w zdjęcie i pobrać dokument, a...

plecak szkolny
Adobe Stock
Edukacja
Plecak do szkoły - czym się kierować przy zakupie
Plecak dla dziecka do szkoły to dobre rozwiązanie. Dużo lepsze niż torba na kółkach czy na ramię. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka szkolnego.

Najistotniejszym elementem wyposażenia ucznia – prócz książek i zeszytów – jest plecak lub tornister. Nieodpowiednio dobrane mogą przyczyniać się do skrzywienia kręgosłupa i wad postawy. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy! Ile powinien ważyć plecak szkolny? Problemem polskiego ucznia jest zbyt ciężki plecak. Według WHO, nie powinien on ważyć z zawartością więcej niż 10% masy ciała dziecka . Niestety nie od dziś wiadomo, że dzieciaki dźwigają do szkoły dużo, dużo więcej. Nawet ograniczenie do minimum zawartości plecaka, nie zawsze pozwala odpowiednio odciążyć dziecko. – Dzieci w wieku szkolnym znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. Ich organizm jest podatny na czynniki zewnętrzne, które go kształtują. Zbyt duże przeciążenia będą powodować utrwalone wady postawy , takie jak boczne skrzywienie kręgosłupa lub okrągłe plecy. Mechanizm jest podobny do tego, który stosowano w Chinach, aby u kobiet uzyskać małe stopy. Długotrwały ucisk powodował zaburzenia wzrostu tych stóp  – wyjaśnia dr Rafał Mikusek, kierownik medyczny Szpitala Centrum ENEL-MED. Warto przeczytać: Prosty sposób na prosty kręgosłup Tornister czy plecak – czym się kierować w wyborze? Najwygodniejszy dla dziecka jest tornister – jest odpowiednio usztywniony , dzięki czemu pozwala zachować odpowiednią postawę. Niestety, ze względu na to usztywnienie, sam sporo waży.  Z tego powodu rodzice częściej decydują się na plecak szkolny. Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na: rozstaw ramion – plecak nie powinien zsuwać się dziecku z ramion, wyprofilowanie pleców – plecak bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci, liczbę przegródek (miejsce na drobne przedmioty, takie jak piórnik czy śniadaniówka). Dodatkowo warto wybrać model z dodatkowym pasem na wysokości bioder – ustabilizuje on plecak, co pozwoli...

strój na WF
Adobe Stock
Zakupy
Strój na WF dla chłopca i dziewczynki: gotowe komplety w niskich cenach!
Strój na WF do szkoły podstawowej to niekoniecznie zwykłe kolorowe koszulki i spodnie od dresu. Szkolny strój na WF bardzo często musi spełniać wymagania wuefistów: w komplecie powinna się więc znaleźć biała bluzka, krótkie spodenki i trampki lub halówki.

Strój na WF w większości szkół to biała koszulka i granatowe lub czarne spodenki. Do tego niezbędne są sportowe buty na WF na niebrudzącej antypoślizgowej podeszwie. Czasami wuefiści bywają bardziej elastyczni i pozwalają na strój niekoniecznie biało-czarny czy biało-granatowy. Wtedy zakupy są łatwiejsze. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze stroju na WF i podsuwamy najlepsze rozwiązania w atrakcyjnych cenach. Spis treści: Strój na WF dla dziecka: na co zwrócić uwagę przy zakupie?  Strój na WF dla dziewczynki i chłopca: przegląd Strój na WF bawełniany, 30 zł Strój na WF dla chłopca Nike, 99 zł Komplet na WF Givova, 49 zł Buty halowe na WF Trampki na WF Strój na WF dla dzieci: na co zwrócić uwagę przy zakupie?  Zanim kupisz strój na WF dla dziecka, sprawdź wymagania szkoły, cenę, jakość oraz rozmiar. W waszej szkole będą obowiązywać białe koszulki i krótkie ciemne spodenki? Nie kombinuj, kup to, czego wymaga szkoła , żeby dziecko nie musiało się za każdym razem tłumaczyć z nieregulaminowego stroju. Gdy już wiadomo, co będzie potrzebne, można zacząć wybierać konkretne produkty na WF. Warto kupić markowe rzeczy na WF – są droższe, ale nie stracą fasonu po kilku praniach. Bardzo często ubrania znanych marek są uszyte z oddychających materiałów, które na dodatek błyskawicznie schną. Ale oczywiście takie nie są niezbędne – wystarczy bawełniana koszulka i bawełniane spodenki. Jeśli więc nie stać cię na droższe sportowe ubrania, nie ma co się denerwować. Buty na WF to niezbędna część kompletnego stroju: mogą to być zwykłe trampki, choć lepsze będą adidasy , tak zwane halówki. Tego typu obuwie ma niebrudzące podeszwy, które nie ślizgają się na parkiecie sali gimnastycznej. Lepiej też stabilizują stopy dziecka. Kolorystyka jest w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj