Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przeniesienie dziecka do innej klasy
Adobe Stock
Wychowanie

Przeniesienie dziecka do innej klasy [WZÓR PODANIA]

Decyzja o przeniesieniu dziecka do innej klasy może być podyktowana różnymi powodami: brakiem adaptacji, wyśmiewaniem przez kolegów. Może być także karą nałożoną na dziecko przez dyrektora. Zmiana klasy to zawsze stres dla dziecka, nawet jeżeli rezultat będzie pozytywny, ważne jest więc, by była ona przemyślana. Jeśli zdecydujesz się przenieść dziecko do innej klasy – musisz złożyć odpowiednie podanie do dyrektora placówki.

Uczeń może być przeniesiony do innej klasy w trybie określonym w statucie szkoły w formie kary. Nie jest to jednak jedyna możliwość. Bywa, że dziecko źle czuje się w klasie, do której chodzi. Możesz wtedy ubiegać się o zmianę klasy, do której uczęszcza. Możesz zrobić to także, gdy maluch ma problemy adaptacyjne, jest nękane przez kolegów lub np. zmieniliście adres zamieszkania i chce dołączyć do swoich przyjaciół z podwórka. Przeniesienie dziecka do innej klasy na prośbę rodziców realizuje dyrektor, jeśli w danej klasie są wolne miejsca. Potrzebna jest do tego jego zgoda, którą wydaje po złożeniu przez rodziców odpowiedniego podania. 

Spis treści

  1. Przeniesienie dziecka do innej klasy jako kara
  2. Powody przeniesienia do innej klasy
  3. Podanie o przeniesienie do innej klasy
  4. Wzór podania o przeniesienie do innej klasy

Przeniesienie dziecka do innej klasy jako kara

Przeniesienie dziecka do innej klasy może być spowodowane karą, którą nałożył na nie dyrektor szkoły. Może być to efekt złego zachowania dziecka, np. tym, że uczeń przeszkadzał na lekcjach, był agresywny wobec innych, obrażał nauczyciela. Zdarza się, że zmiana klasy jest to również skutkiem dużych problemów w nauce u dziecka. Przeniesienie ucznia do innej klasy w formie kary dokładnie określa statut szkoły. Powinien on zawierać rodzaje kar stosowanych wobec uczniów oraz tryb odwoływania się od nich.

Powody przeniesienia do innej klasy

Powodów przeniesienia dziecka do innej klasy, poza karą, może być wiele, oto niektóre z nich:

  • zła adaptacja dziecka w danej klasie
  • dziecko jest „kozłem ofiarnym”
  • chęć dołączenia do kolegów z innej klasy
  • złe relacje ucznia z wychowawcą danej klasy

Podanie o przeniesienie do innej klasy

Gdy jesteś zdecydowana, że twoje dziecko powinno zmienić klasę, do której chodzi - musisz złożyć odpowiednie podanie. Taki dokument powinien zawierać następujące informacje: 

  • dane szkoły, do której uczęszcza twoje dziecko
  • prośbę o przeniesienie dziecka do innej klasy
  • imię i nazwisko dziecka
  • datę urodzenia dziecka
  • pesel dziecka
  • adres zamieszkania dziecka
  • profil (lub nazwa) klasy, do której chcesz przenieść dziecko
  • argumentacja prośby
  • podpis rodzica.

Wzór podania o przeniesienie do innej klasy

Składając podanie o przeniesienie dziecka do równoległej klasy, możesz napisać własny wniosek lub skorzystać z gotowego wzoru. Taki gotowy wzór podania o przeniesienia dziecka do innej klasy możesz pobrać tutaj. Wystarczy, że wydrukujesz dokument i odpowiednio wypełnisz. 

Zobacz także: 

119 rzeczy do zrobienia w wakacje 2023: lista szalonych i kreatywnych pomysłów

prawa rodziców
Adobe Stock
Prawo i finanse
Prawa i obowiązki rodziców w szkole + obowiązki nauczyciela wobec rodziców
Rodzice, podobnie jak ich dzieci chodzące do szkoły, mają prawa i obowiązki w danej placówce. Najbardziej szczegółowym zbiorem praw i obowiązków rodziców jest statut szkoły, do której uczęszcza dziecko. Sprawdź, czego rodzice mogą oczekiwać od placówki, a także jakie są obowiązki nauczycieli wobec rodziców.

Szkoła pełni funkcję wychowawczą, jednak obowiązek wychowania dziecka spoczywa przede wszystkim na rodzicach. By dziecko mogło się jak najlepiej rozwijać, niezbędna jest współpraca między placówką a opiekunami dziecka. Dzieci mają prawa i obowiązki ucznia , ich rodzice także mogą korzystać z pewnych przywilejów – mogą mieć oni oczekiwania wobec szkoły, jednak posiadają również obowiązki względem niej. Rodzic ma między innymi prawo do zapoznania się z podstawowymi dokumentami szkoły, uzyskiwania informacji na temat ocen dziecka, a także do decydowania, czy będzie ono uczęszczało np. na lekcje religii lub wychowania do życia w rodzinie.  Prawa i obowiązki rodziców w szkole Prawa i obowiązki rodziców w szkole to zbiór zagadnień, czego rodzice mogą oczekiwać od placówki, nauczycieli i całego systemu edukacji, a także jakie wymagania powinni wypełniać oni sami. O prawach rodziców w szkole mówią różne regulacje prawne, jednak najbardziej szczegółowo są one zapisane w statucie szkoły. Rodzice mają też zbiorowe prawa, między innymi do posiadania swoich przedstawicieli, którzy składają się na Radę Rodziców. Funkcją Rady Rodziców jest reprezentowanie ogółu rodziców – wspomaga ona realizację celów i zadań szkoły. Rada Rodziców jest reprezentacją i głosem rodziców w kwestii efektywności kształcenia i wychowywania uczniów. Prawa rodziców w szkole  Rodzice mają prawo do : wyboru szkoły dziecka (publicznej lub niepublicznej), podtrzymania tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej dziecka, a w szczególności nauki języka oraz własnej historii i kultury, uzyskiwania informacji o likwidacji szkoły, uzyskiwania informacji o postępach, trudnościach w nauce dziecka, a także jego specjalnych uzdolnieniach, znajomości ocen swojego dziecka i informacji o sposobie weryfikowania jego osiągnięć edukacyjnych,...

Czego będą się uczyć dzieci po reformie edukacji
Fotolia
Aktualności
Czego będzie się uczyć w szkole twoje dziecko? Sprawdź!
Jakie lekcje przewiduje nowy program nauczania w 8-letnich szkołach podstawowych? Sprawdź, czego będzie się uczyć twoje dziecko!

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło ramowy program nauczania dla 8-letniej szkoły podstawowej . Chociaż projekt został skierowany do konsultacji społecznych i może się zmienić, już dziś możecie sprawdzić, czego będę się uczyć wasze maluchy w przyszłości. Czego dzieci będą się uczyć w podstawówce? W obecnym programie edukacji ustalona jest minimalna liczba godzin nauczania danego przedmiotu na konkretnym etapie. W nowym projekcie liczba godzin jest z góry ustalona i nie ma możliwości jej zmniejszenia. Tak jak w 6-letniej szkole podstawowej, w 8-letniej podstawówce w klasach 1-3 będzie obowiązywać edukacja wczesnoszkolna. Dodatkowo maluchy będą się uczyć języka obcego . Zgodnie z projektem dzieci będą się uczyć 20 godzin tygodniowo, a podziału godzinowego poszczególnych zajęć będzie dokonywał nauczyciel (do obowiązkowych bloków zajęciowych należą edukacja polonistyczna, język obcy nowożytny, edukacja muzyczna, edukacja plastyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna, edukacja informatyczna i edukacja techniczna). Oprócz 2 godzin języka obcego dzieci będą miały 3 godziny wychowania fizycznego tygodniowo. W 4 klasie do programu wejdą matematyka, informatyka, historia, przyroda, muzyka, plastyka i technika. W 5 klasie pojawią się geografia i biologia. W 7 klasie dojdą chemia, fizyka i drugi język obcy, a w 8 klasie wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Większość zajęć będzie obowiązywała do końca szkoły (nauka techniki zakończy się w 6 klasie, nauka muzyki i plastyki w 7). Konsultacje ws. nowego projektu potrwają do końca stycznia. Co sądzicie o nowym programie? Myślicie, że wasze dzieci będą uczyć się w takim trybie czy do tego czasu dużo może się zmienić? Jesteśmy ciekawi waszej opinii! Nas dziwi, że w programie nie pojawiają się zajęcia z wychowania do życia w rodzinie, religii czy etyki......

szkoła, debiut pierwszoklasisty
Fotolia
Edukacja
Przed debiutem w szkole
Twoje dziecko zadebiutuje wkrótce w roli ucznia, a w twojej głowie już kłębi się mnóstwo pytań. Czy rozmawiać z dzieckiem o szkole podczas wakacji? Czy już teraz przygotować je na mające nastąpić zmiany? Jaka będzie ta szkolna rzeczywistość? Odpowiadamy na najczęstsze pytania rodziców przyszłych pierwszoklasistów.

Wakacje to czas beztroski, odpoczynku, większego spokoju. Jeśli jednak jesteś mamą przyszłego pierwszoklasisty , na pewno czasem rozmyślasz o tym, co nastąpi 1 września. Pewnie trochę się niepokoisz i zastanawiasz, jak to będzie i czy już teraz nie powinnaś jakoś swojego dziecka do debiutu w szkole przygotować. W wakacje powinnam nadrobić z dzieckiem zaległości? To bardzo częsty błąd, który popełniają rodzice pierwszoklasistów. Denerwują się, czy dziecko sobie poradzi, czy dostatecznie jest przygotowane do roli ucznia i chcą na gwałt jeszcze nadrobić wszelkie braki. A miesiące letnie nie służą zdobywaniu wiedzy. W końcu po to wymyślono wakacje, by móc odpocząć od nauki! Poza tym przygotowanie dziecka do szkoły zaczyna się o wiele, wiele wcześniej – już w przedszkolu, a potem kontynuowane jest w zerówce. Tam nauczyciele tak organizują zajęcia, aby jak najbardziej ułatwić dzieciom szkolny start : uczą czytania, liczenia, przygotowują do pisania, zachęcają do rozwoju plastycznego, muzycznego i ruchowego. Nawet jeśli rodzicom wydaje się, że dziecko ma pewne braki, powinni pozwolić mu latem odpocząć. Na naukę przyjdzie czas we wrześniu – już na starcie warto zadbać, by pierwszoklasista się do niej dobrze przykładał, wtedy na pewno szybko nadrobi ewentualne braki.   Zobacz: 23 pomysły na szalone zabawy ruchowe Czy już latem kupować podręczniki do pierwszej klasy? Każdy wychowawca sam ustala zestaw podręczników , z których ma zamiar korzystać, więc ich kupowanie jest bezcelowe. Tytuły książek poznasz we wrześniu. Czasem nie trzeba ich szukać w księgarniach, bo są rozprowadzane bezpośrednio w klasie. Jeśli rodzice poznali tytuł podręczników wcześniej i kupili je jeszcze w czasie wakacji, nie powinni przeglądać ich razem z dzieckiem „na zapas". W ten sposób sprawią tylko, że pierwszoklasista szybko zacznie się w szkole...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz