Rozstępy (striae distensae) to charakterystyczne zmiany w skórze. Przyjmują postać nieregularnych linii, które początkowo są czerwone lub fioletowe (striae rubra), a ich struktura wyraźnie różni się od skóry je otaczającej. Z upływem czasu rozstępy bledną, aby w końcu przyjąć kolor biało-perłowy (striae alba), jaśniejszy od okalającej je skóry. Ich struktura pozostaje bez zmian, a widoczność zależy od miejsca wystąpienia – na napiętej skórze potrafią być niezbyt widoczne, a w luźniejszej skórze w miejscu rozstępu naskórek wyraźnie się marszczy.

Reklama

Rozstępy u nastolatków – przyczyny

Rozstępy powstają, gdy naturalna elastyczność skóry zostanie przekroczona. Dzieje się to wtedy, gdy dochodzi do tycia, rozrostu mięśni lub w okresie skoku wzrostowego, czyli np. w okresie dojrzewania. Nadmierne napięcie skóry i zaburzenia hormonalne mogą wpłynąć na produkcję kolagenu, który jest podstawowym budulcem skóry. Wtedy jej struktura ulega zmianie i pojawiają się rozstępy.

Czynniki zwiększające ryzyko powstania rozstępów u nastolatków:

  • bardzo szybki wzrost (rozstępy wzrostowe)
  • skłonność do rozstępów uwarunkowana genetycznie (rozstępy mieli rodzice, dziadkowie)
  • przyjmowanie leków z grupy kortykosteroidów
  • używanie preparatów do skóry z hydrokortyzonem
  • choroba Cushinga
  • niedobór witaminy D.

Gdzie pojawiają się rozstępy u nastolatków?

U dziewcząt rozstępy mogą wystąpić tam, gdzie dziewczynka w okresie dojrzewania nabiera więcej ciała, czyli na na pośladkach, udach, piersiach, brzuchu. Zmiany mogą też wystąpić na ramionach, plecach i łydkach, zwłaszcza jeśli wzrost był szybki lub dziewczynka ma nadwagę albo otyłość.

U nastolatków płci męskiej często występują rozstępy na plecach, zwłaszcza w ich dolnej połowie, ale mogą pojawić się też na innych partiach ciała: ramionach, pośladkach, brzuchu, udach. Ryzyko ich wystąpienia rośnie u chłopców otyłych i z nadwagą, ale też tych, którzy intensywnie ćwiczą, aby zwiększyć masę mięśniową.

Zobacz także

Jak pozbyć się rozstępów?

Rozstępy z czasem stają się mniej widoczne, ale całkowicie nie znikają. Im są mniejsze, tym mniej są widoczne i odwrotnie. Ponieważ nie są groźne dla zdrowia, a są jedynie defektem kosmetycznym, leczenie rozstępów podejmuje się tylko wtedy, gdy ich obecność stanowi problem natury estetycznej dla ich posiadacza. Z rozpoczęciem leczenia rozstępów lekarze wolą poczekać do zakończenia procesu dojrzewania.

W leczeniu rozstępów pomaga dermatolog, kosmetolog oraz chirurg plastyczny. W leczeniu stosuje się:

  • maści,
  • zabiegi mikrodermabrazji (złuszczaniu naskórka),
  • karboksyterapię (ostrzykiwania dwutlenkiem węgla),
  • laseroterapię
  • terapię fala radiową
  • zabiegi chirurgii plastycznej (wycięcie zmienionego fragmentu skóry).

Powszechnie dostępne kosmetyki na rozstępy mają niską skuteczność. Wspomniane wyżej zabiegi (poza chirurgią plastyczną w niektórych przypadkach) również nie są w stanie całkowicie zlikwidować rozstępów, a jedynie zmniejszają ich widoczność. Specjaliści nieustannie pracują nad terapią, która byłaby skuteczna w leczeniu rozstępów.

Źródło: An update in the etiopathogenesis of striae distensae: A review article. Aya Ahmed Al-shandawely, Reham Ezz Eldawla, Fatma El Zahraa Salah, El_Deen Yassin, Soha Aboeldahab, Dermatology, Venereology & Andrology Department, Faculty of Medicine, Sohag University, Pathology Department, Faculty of Medicine, Sohag University

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama