W tym odcinku cyklu mamotoja.pl pt. "Nasz seks powszedni", w którym seksuolog wyjaśnia najczęstsze problemy, z jakim borykają się kobiety po urodzeniu dziecka, poruszyłyśmy kwestie pozycji seksualnych korzystnych dla kobiet po urodzeniu dziecka. Seksuolog podkreśla, aby nie koncentrować się wyłącznie na technice, ale też na pieszczotach i bliskości z partnerem.

Reklama

Kobieta ma się czuć komfortowo i bezpiecznie

"Należy wybrać pozycję, w której kobieta będzie czuła się bezpiecznie i komfortowo i w której będzie mogła kontrolować głębokość penetracji" – radzi dr Jędrzejewska. Jej zdaniem, w takiej sytuacji dobrze sprawdzają się pozycja klasyczna, "na jeźdźca" oraz boczna.

Seksuolog podkreśla, aby nie koncentrować się wyłącznie na technice. Ważne, aby "poszukiwać własnych doświadczeń erotycznych, własnego podążania za sobą". "Koncentrujmy się na cieple i bliskości. A to, w jakiej pozycji seksualnej chcemy się kochać, niejednokrotnie przychodzi samo" - radzi.

Bliskość psychiczna między partnerami

Zdaniem seksuolog, zwłaszcza w sytuacji, kiedy kobieta po porodzie nie jest jeszcze gotowa do współżycia, ważna jest bliskość między partnerami. "Jeżeli będziemy czuły, że nie chcemy stosunku waginalnego, koncentrujmy się na pieszczotach, na pocałunkach, na wszystkim tym, co będzie podwaliną dla przyszłej bliskości w postaci stosunku seksualnego" – radzi.

Dr Jędrzejewska podkreśla, jak ważne jest, aby w okresie po porodzie nie utracić bliskości psychicznej i cielesnej między partnerami. Apeluje, aby mężczyźni w tym czasie byli czujni na potrzeby partnerki, reagowali na sygnały płynące ze strony kobiety, tak aby seks sprawił jej przyjemność, a nie ból. "Będzie to procentowała w ich dalszym pożyciu seksualnym" - mówi.

Zobacz także

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie.
Czy po porodzie miałyście ulubione pozycje seksualne? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama