Reklama

Wielu rodziców zastanawia się, czy można wyjąć niemowlę z fotelika w czasie jazdy samochodem. Zwykle chodzi o wypięcie dziecka w sytuacji awaryjnej tylko na chwilę, żeby np. przytulić płaczącego maluszka. Czy to bezpieczne? Absolutnie nie! Przewożenie dziecka bez ochrony, jaką dają fotelik oraz pasy, to narażanie jego zdrowia i życia. Bardzo dokładnie tłumaczy to nasz ekspert, ratownik medyczny Kamil Kasiak.

Reklama

Czy można wyjąć dziecko z fotelika podczas podróży autem?

To niedozwolone! Niemowlę oraz starsze dzieci można wypinać z fotelika samochodowego tylko i wyłącznie wtedy, kiedy auto jest bezpiecznie zaparkowane. Najlepiej zatrzymać się na parkingu. W czasie postoju można dziecko spokojnie nakarmić, przewinąć albo wyciszyć, jeśli jest rozdrażnione i zmęczone długą podróżą.

Dlaczego nie można wypinać dziecka z fotelika nawet na chwilę?

Rodzicom czasem wydaje się, że wypięcie dziecka z fotelika tylko na krótką chwilę niczym nie grozi. W końcu to jedynie parę minut jazdy bez zabezpieczenia. Tak naprawdę jednak nie ma żadnego znaczenia, jak długo maluszek podróżuje bez zapięcia – no bo czy jesteśmy w stanie przewidzieć, w którym momencie dojdzie do groźnej sytuacji na drodze?

Ratownik medyczny Kamil Kasiak podkreśla, że wcale nie musi zdarzyć się wypadek, aby dziecku stała się krzywda. Jeśli maluszek został wypięty z fotelika podczas jazdy autem, wystarczy tylko nagłe hamowanie, aby niemowlę wyślizgnęło się rąk, spadło, uderzyło o jakiś przedmiot głową... Dodatkowo karmienie dziecka w jadącym samochodzie stwarza ryzyko zadławienia! Skutki takiej lekkomyślności mogą być tragiczne i nieodwracalne.

Co więcej, jeśli rodzic wypina dziecko z fotelika w czasie jazdy samochodem, zagrożone jest zdrowie i życie dziecka, ale także jego opiekunów (oni najczęściej też wtedy odpinają pasy, by wykonywać różne czynności przy dziecku).

Pamiętaj! Niemowlę oraz starsze dziecko musi być prawidłowo zapięte w foteliku samochodowym w trakcie całej podróży autem.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama