Reklama

Zgodnie z projektem Nauka ratuje życie w niektórych szpitalach dziecięcych mają powstawać specjalnie zaprojektowane sale do podawania dzieciom leków i do zainspirowania ich nauką. Jedna z takich sal powstała w Instytucie Reumatologii w Warszawie.

Reklama

Czy nauka rzeczywiście ratuje życie? Jak to się stało, że w Instytucie Reumatologii powstała edukacyjna sala, w której dzieci mogą dowiedzieć się o witaminach, chorobach, lekach?

Wierzymy, że nauka ratuje życie. Dzieci ro szczególna grupa, o której zdrowie powinniśmy dbać. Jako firma zajmująca się opracowywaniem nowych leków, wierzymy, że w Polsce powinny powstawać nowe leki. A dzieci dotknięte różnego rodzaju chorobami warto zainteresować nauką. Być może w przyszłości one będą ratowały czyjeś życie. Dzieci są tą grupą, którą najlepiej jest zainspirować. To one będą kreowały naszą przyszłość.
Szukaliśmy partnerów, którzy byliby w stanie zaszczepić w dzieciach tego typu inspirację, mają pomysły, jak trafić do dzieci w atrakcyjny sposób, by zainspirować je na przyszłość. A jednocześnie poszukiwaliśmy szpitali, w których są dzieci, które są często wyłączone z edukacji.
Mamy nadzieję, że tego typu sale pomogą je włączyć z powrotem w edukacji, a jednocześnie zainteresować nauką.
Zobacz też: Dr Piotr Gietka - dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw

Dzieci, które dziś chorują, być może w przyszłości znajdą lek dla siebie? Może dla innych?

Głęboko wierzymy w to, że ich personalne doświadczenie spowoduje, że będą zainteresowane stworzeniem leku dla siebie lub dla kolejnych pokoleń.

Stworzenie tej sali edukacyjnej udało się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik i dziennikarzem, który od wielu lat zajmuje się propagowaniem nauki?

Trzeba budować koalicję z ludźmi, którzy świetnie znają się na tym, co robią. Współpraca z Centrum Nauki Kopernik ma na celu zaangażowanie i połączenie sił osób, które mają wiedzę, potrafią trafić do dzieci i z tymi, którzy chcą taką wiedzę popularyzować.

W innych szpitalach będą powstawać też tego typu edukacyjne sale?

Bedą kolejne tego typu sale w innych szpitalach. Naszym celem jest to, żeby kiedyś w przyszłości dzięki temu powstały kolejne leki, które będą ratować ludzkie życie.

Te leki te powstaną w Polsce?

Mamy taką nadzieję. Tworzenie nowych leków to proces. Wierzymy, że jednak, że za 10-15 lat dzięki tego typu działaniom powstaną nowe leki w Polsce, co będzie z korzyścią dla polskich pacjentów, ale też dla polskiej gospodarki.
Jedną z inspiracji dla powstania tej sali był wykład profesora z USA, który w dzieciństwie miał problemy zdrowotne. To go zainspirowało do poszukiwania nowych leków. Doświadczenia z dzieciństwa mogą wpłynąć na wybór pasji i poszukiwania rozwiązań w przyszłości.

Reklama

Wiktor Janicki jest dyrektorem generalnym firmy Roche Polska, która w ramach projektu Nauka ratuje życie wraz z Centrum Nauki Kopernik tworzy w szpitalach dziecięcych sale edukacyjne, chcąc w ten sposób zainteresować dzieci i młodzież nauką.
Zobacz też: Wojciech Mikołuszko: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić

Reklama
Reklama
Reklama