Niemowlę

Dr Piotr Gietka: Dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw! [WIDEO]

Przyjazna atmosfera w szpitalu zmniejsza stres u dziecka i wspomaga leczenie. O domowej atmosferze w szpitalach, kolorowych salach i o tym, dlaczego choroby reumatyczne dotykają nawet małe dzieci, opowiada dr Piotr Gietka z Instytutu Reumatologii.
Dr Piotr Gietka kieruje Kliniką Reumatologii Wieku Rozwojowego Instytutu Reumatologii. Leczeni są tu mali pacjenci najciężej chorujący na choroby reumatologiczne. Zdarzają się nawet niemowlęta. Na oddziale dziecięcym jest przyjaźnie i kolorowo, a niedawno otwarto tu wyjątkową salę do podawania leków biologicznych. Dziecko spędza w niej wiele godzin, dlatego zamiast się nudzić może tu się... zainspirować nauką.

Przyjazne otoczenie w szpitalu jest ważne dla efektów leczenia dziecka?

Każdy element, który zmniejsza stres u dziecka, przebywającego w obcym dla niego szpitalnym środowisku, jest korzystny dla akceptacji choroby, pobytu w szpitalu. Dzięki takim salom jak ta, która powstała w Instytucie Reumatologii, staramy się stworzyć dzieciom domowe, przedszkolne warunki.
Sala jest kolorowa, ciepła, jest tam wiele materiałów do zabaw edukacyjnych. To stwarza atmosferę, która minimalizuje stres związany np. z pobraniem krwi, założeniem wenflonu. To pomaga nam lekarzom, w efektywności stosowanego leczenia.

Szpitale dziecięce powinny przypominać sale przedszkolne, sale zabaw?

Tak. Nasz oddział dziecięcy w Instytucie Reumatologii w szpitalu jest kolorowy, barwny. Moim zdaniem tak powinny wyglądać szpitale.

Od jakiego wieku dzieci są leczone w Instytucie Reumatologii?

„Nasze” choroby, czyli choroby reumatologiczne, zwykle pojawiają się u dzieci powyżej 2. roku życia. Choć najmłodszy pacjent, który będzie korzystać z sali edukacyjnej, zachorował w wieku 6 miesięcy.

Tak małym dzieciom zdarzają się choroby reumatologiczne?

Tak, wbrew powszechnej opinii, choroby reumatologiczne dotyczą też dzieci. Niestety. Najczęstsza artropatia zapalna to młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów. W Polsce choruje na nie ok. 10 tys. dzieci do 16. roku życia.

Jakie objawy u dziecka powinny zaniepokoić rodzica?

Utrzymujący się ból, obrzęk, zaczerwienienie stawu. Dzieci często nie mówią, że je coś boli, zauważamy jednak, że dziecko unika ruchu, jest mniej aktywne, utyka. To powinno zaalarmować rodziców i skłonić do pójścia do lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego, który - po wykonaniu badań - powinien skierować dziecko do nas, jako do ośrodka specjalistycznego. Dziećmi z taką chorobą powinni zajmować się specjaliści.

Jak wcześnie można stosować u dzieci leczenie biologiczne?

Generalnie od 2. roku życia. Zdarza się, że musimy zastosować je wcześniej, ale można to zrobić tylko za zgodą ogólnopolskiego komitetu leczenie lekami biologicznymi.

Leczenie biologiczne pomaga dziecku? Jest bezpieczne?

To leczeni jest wysoce skuteczne, choć niestety nie jest to leczenie przyczynowe. Medycyna nie dysponuje lekiem, który potrafi tę chorobę wyleczyć. Jeśli chodzi o skuteczność i tolerancję, to są leki z najwyższej półki, niestety finansowej też. Jednak dzieci, które takiego leczenia w Polsce wymagają, otrzymują leki.

Czy dzięki takim salom edukacyjnym jak ta która została otwarta w Instytucie Reumatologii, w przyszłości z któregoś z dzieci, które będą tu otrzymywać leki, może wyrosnąć lekarz, naukowiec?

Mam nadzieję. Dzieci z chorobami reumatologicznymi często są nad wyraz rozwinięte intelektualnie, ciekawe życia. Dysfunkcję ruchową często nadrabiają wzmożoną aktywnością umysłową, ciekawością świata.
Zobacz też: Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić - przekonuje znany dziennikarz
 
Zabawy z dziećmi
Doświadczenia z dzieciństwa mogą wpłynąć na wybór pasji! Nauka ratuje życie! [WIDEO]
Inspiracją był wykład znanego profesora z USA, który w dzieciństwie wiele chował. Dzięki tego typu salom edukacyjnym chcemy nie tylko zainteresować dzieci nauką, ale też spowodować, by w Polsce zaczęły powstawać nowe leki - mówi Wiktor Janicki, dyrektor generalny Roche Polska.

Zgodnie z projektem Nauka ratuje życie w niektórych szpitalach dziecięcych mają powstawać specjalnie zaprojektowane sale do podawania dzieciom leków i do zainspirowania ich nauką. Jedna z takich sal powstała w Instytucie Reumatologii w Warszawie. Czy nauka rzeczywiście ratuje życie? Jak to się stało, że w Instytucie Reumatologii powstała edukacyjna sala, w której dzieci mogą dowiedzieć się o witaminach, chorobach, lekach? Wierzymy, że nauka ratuje życie . Dzieci ro szczególna grupa, o której zdrowie powinniśmy dbać. Jako firma zajmująca się opracowywaniem nowych leków, wierzymy, że w Polsce powinny powstawać nowe leki . A dzieci dotknięte różnego rodzaju chorobami warto zainteresować nauką . Być może w przyszłości one będą ratowały czyjeś życie. Dzieci są tą grupą, którą najlepiej jest zainspirować. To one będą kreowały naszą przyszłość. Szukaliśmy partnerów, którzy byliby w stanie zaszczepić w dzieciach tego typu inspirację, mają pomysły, jak trafić do dzieci w atrakcyjny sposób, by zainspirować je na przyszłość. A jednocześnie poszukiwaliśmy szpitali , w których są dzieci, które są często wyłączone z edukacji. Mamy nadzieję, że tego typu sale pomogą je włączyć z powrotem w edukacji, a jednocześnie zainteresować nauką. Zobacz też: Dr Piotr Gietka - dziecięce szpitale powinny przypominać sale zabaw Dzieci, które dziś chorują, być może w przyszłości znajdą lek dla siebie? Może dla innych? Głęboko wierzymy w to, że ich personalne doświadczenie spowoduje, że będą zainteresowane stworzeniem leku dla siebie lub dla kolejnych pokoleń. Stworzenie tej sali edukacyjnej udało się dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik i dziennikarzem, który od wielu lat zajmuje się propagowaniem nauki? Trzeba budować koalicję z ludźmi, którzy świetnie znają się na tym, co robią. Współpraca z Centrum Nauki Kopernik ma na celu...

Przedszkolak
Znany dziennikarz: Te dzieci w przyszłości odkryją nowe leki. A my skorzystamy! [WIDEO]
Twoje dziecko choruje częściej niż inne? Skoro tak, to nie tylko je lecz, ale też spróbuj zainteresować nauką. Wśród noblistów i odkrywców wielu było takich, którzy chorowali jako dzieci - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Wojciech Mikołuszko (dziennikarz i popularyzator nauki) jest jedną z osób, które w Instytucie Reumatologii zaprojektowały specjalną salę, w której dzieci będą m.in. otrzymywać leki biologiczne. Spędzą w niej dużo czasu, dlatego zamiast się nudzić, będą mogły się porozglądać i zainteresować nauką. Może w przyszłości któreś z tych dzieci zostanie odkrywcą? Wymyśli nowy lek? Każde dziecko czasem choruje: jest przeziębione, ma katar, grypę. Niektóre dzieci chorują ciężej, poważniej, zadają pytania dlaczego ja. Albo inni zadają takie pytanie. Czy taka sala może dziecko zainteresować nauką? Dzieci przewlekle chore często spędzają mnóstwo czasu w szpitalach. Np. dzieci chore na młodzieńcze reumatoidalne zapalenie stawów . Dziecko, które spędza w szpitalu dużo czasu, podłączone do kroplówki z lekami, może się zainteresować lekami i nauką. Mam nadzieję, że ta sala spowoduje, że nie będzie traktować kroplówki jako jakiegoś magicznego eliksiru, tylko zastanowi się, co to jest. Popatrzy wokół - tu są pewne rzeczy, które pozwalają dziecku zainteresować się nauką i pójść dalej. To, że ono może funkcjonować w miarę dobrze mimo poważnej choroby, jest zasługą wielu wybitnych naukowców , bardzo trudnej wiedzy, którą można dziecku podać w prosty sposób. Później być może będzie chciało rozszerzyć swoją wiedzę. Wiele osób, które chorowały jako dzieci, w wieku dorosłym zainteresowało się medycyną . Podobnie jeśli choruje ktoś w rodzinie. Być może dziecko się tym zainteresuje. Odkrycia zdarzają się osobom przygotowanym. Być może te dzieci w przyszłości coś odkryją , a my na tym skorzystamy. Marzę, by powstał lek na reumatoidalne zapalenie stawów , który całkowicie wyleczy chorobę, tak jak to jest z innymi chorobami to się stało, jak wzw typu C . Choroba zawsze jest pewną trudną sytuacją, natomiast może pchnąć dziecko, żeby...

Niemowlę
Szczepienia ratują życie, a dziecko może je polubić! Przekonuje Wojciech Mikołuszko
Szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy na temat chorób. Dziecko może przestać bać się szczepień i zainteresować się nauką - mówi Wojciech Mikołuszko, dziennikarz i popularyzator nauki.

Z Wojciechem Mikołuszko, znanym dziennikarzem i popularyzatorem nauki, rozmawialiśmy podczas otwarcia w Instytucie Reumatologii wyjątkowej sali do podawania leków biologicznych. Dzieci będą miały w niej podawane leki, a jednocześnie przez zabawę będą mogły poznawać tajemnice witamin i leków, zainteresować się szczepionkami, chorobami, lekami. Czy dzieci można zainteresować nauką? Czy dzieci interesują witaminy, szczepionki, przeciwciała? Interesują, tylko nie tak od razu. Czasami trzeba pociągnąć temat. Gdy idzie się z dzieckiem na szczepienie , to żadne dziecko nie lubi ukłucia w ramię, choć ból jest krótkotrwały, a szczepienie ma długotrwałe korzyści. Ale szczepienie może być punktem wyjścia do rozmowy z dzieckiem na temat szczepień i chorób. Warto mu wytłumaczyć, co to jest szczepienie , jakie są korzyści ze szczepień. Gdy mojemu synkowi opowiadam o szczepieniu, to mówię mu, że dzięki temu nie zachoruje na polio , krztusiec. Pojawia się temat chorób. Wychodzimy od szczepionki, a dochodzimy do chorób. Mówimy, jak działa szczepionka , po co ona w ogóle jest, kto ją wynalazł, że ona nie wzięła się znikąd, tylko byli ludzie, którzy nad nią długo pracowali. Ospa czarna , prawdziwa, często powodowała śmierć, a ci, którzy ją przeżyli, mieli poważne rany. To była straszna choroba, której wszyscy bardzo się bali. Dzięki szczepieniom zniknęła. Nie chorujemy na czarną ospę. Czy to nie jest fajne? To jest fajne, ale dzieci bardzo boją się szczepień, bólu, płaczą...  Tak, to naturalne, jednak wychodząc od ich emocji, strachu, można trochę je uspokoić, opowiadając o korzyściach ze szczepień . Oczywiście, nigdy w pełni się dziecka nie uspokoi. Sam jestem pacjentem szpitali i jestem przyzwyczajony do kłucia w żyłę, ale nie patrzę np., jak pielęgniarka wkłuwa mi się w żyłę. Wiem że to jest konieczne, ale tego nie lubię. Podobnie jak jestem w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz