wniosek u urlop rodzicielski
fot. Subbotina Anna - Fotolia.com

Wniosek o urlop rodzicielski – wzór do druku

Planujesz urlop rodzicielski? Już teraz sprawdź, kiedy możesz go wziąć, jakie dokumenty będą ci potrzebne, a potem wydrukuj gotowy wniosek.
Magdalena Drab
wniosek u urlop rodzicielski
fot. Subbotina Anna - Fotolia.com
Prawo daje rodzicom możliwość wykorzystywania urlopu rodzicielskiego na kilka sposobów. Jeden rodzic (zarówno mama, jak i tata) może wziąć cały urlop rodzicielski od początku do końca albo też rodzice mogą korzystać z niego naprzemiennie lub jednocześnie (jeśli zdecydują się na urlop w tym samym czasie, jego długość skróci się o połowę). 

Kiedy można wziąć urlop rodzicielski?

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze rodzic ma prawo do urlopu rodzicielskiego. Urlop ten jest płatny i trwa 32 tygodnie przy jednym dziecku lub 34 tygodnie przy ciąży mnogiej. Urlop rodzicielski udzielany jest jednorazowo lub nie więcej niż w 4 częściach, z których każda trwa nie krócej niż 8 tygodni, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Jeśli z urlopu rodzicielskiego korzystają jednocześnie oboje rodzice – wtedy łączny wymiar urlopu rodzicielskiego skraca się do 16 tygodni.
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.

Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Od czasu, w którym złożysz wniosek o urlop rodzicielski, zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego, który będziesz otrzymywać w czasie jego trwania.
  • Jeśli wniosek złożysz nie później niż 21 dni po porodzie – zasiłek wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
  • Jeśli wniosek złożysz nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego – zasiłek w czasie urlopu macierzyńskiego i części urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 100 proc. a w kolejnych tygodniach tylko 60 proc. podstawy wymiaru.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o urlop rodzicielski złożony przez pracownika. Wraz z wnioskiem trzeba przygotować inne dokumenty:
  • pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez drugiego rodzica w okresie wskazanym we wniosku;
  • lub oświadczenie o okresie, w którym drugi rodzic zamierza korzystać z tego urlopu.

Czy z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować?

Urlopy dla rodziców można dzielić na części, można też z nich rezygnować (z wyjątkiem pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). Jeśli wniosek o urlop został złożony przed upływem 21 dni od porodu, musisz u swojego pracodawcy złożyć kolejny wniosek o rezygnacji z urlopu rodzicielskiego. Musisz zrobić to nie później niż 21 dni przed powrotem do pracy. O wykorzystanie pozostałej części urlopu rodzicielskiego może wnioskować w tej sytuacji tata dziecka.

Jeśli wniosek o urlop rodzicielski nie został złożony od razu po porodzie, z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować z każdym terminie. Konieczne jest jednak uzgodnienie tego faktu ze swoim pracodawcą.

Kliknij we wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, aby go wydrukować:
 
Wniosek o urlop rodzicielski 2019

Kliknij w oświadczenie drugiego rodzica dot. urlopu rodzicielskiego, aby je wydrukować:
 
Oświadczenie rodzica o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego
Przeczytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy