wniosek u urlop rodzicielski
fot. Subbotina Anna - Fotolia.com

Wniosek o urlop rodzicielski – wzór do druku

Wniosek o urlop rodzicielski należy złożyć bezpośrednio u pracodawcy. Może z niego skorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, przysługuje rodzicom prawo do urlopu rodzicielskiego.
Magdalena Drab
wniosek u urlop rodzicielski
fot. Subbotina Anna - Fotolia.com
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć u pracodawcy lub w dziale HR swojej firmy. Prawo daje rodzicom możliwość wykorzystywania urlopu rodzicielskiego na kilka sposobów. Jeden rodzic (zarówno mama, jak i tata) może wziąć cały urlop rodzicielski od początku do końca albo też rodzice mogą korzystać z niego naprzemiennie lub jednocześnie (jeśli zdecydują się na urlop w tym samym czasie, jego długość skróci się o połowę). 

Spis treści: 
 1. Kiedy można wziąć urlop rodzicielski?
 2. Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?
 3. Wniosek o urlop rodzicielski - niezbędne dokumenty
 4. Czy z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować?
 5. Wniosek o urlop rodzicielski PDF
 6. Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego 
 7. Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego
 8. Wniosek o urlop rodzicielski dla ojca
 9. Spóźniony wniosek o urlop rodzicielski

Kiedy można wziąć urlop rodzicielski?

Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze rodzic ma prawo do urlopu rodzicielskiego. Urlop ten jest płatny i trwa 32 tygodnie przy jednym dziecku lub 34 tygodnie przy ciąży mnogiej. Urlop rodzicielski udzielany jest jednorazowo lub nie więcej niż w 4 częściach, z których każda trwa nie krócej niż 8 tygodni, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Jeśli z urlopu rodzicielskiego korzystają jednocześnie oboje rodzice – wtedy łączny wymiar urlopu rodzicielskiego skraca się do 16 tygodni.

Kiedy złożyć wniosek o urlop rodzicielski?

Od czasu, w którym złożysz wniosek o urlop rodzicielski, zależy wysokość zasiłku macierzyńskiego, który będziesz otrzymywać w czasie jego trwania.
 • Jeśli wniosek złożysz nie później niż 21 dni po porodzie – zasiłek wyniesie 80 proc. podstawy wymiaru przez cały czas trwania urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego.
 • Jeśli wniosek złożysz nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego – zasiłek w czasie urlopu macierzyńskiego i części urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 100 proc. a w kolejnych tygodniach tylko 60 proc. podstawy wymiaru.

Wniosek o urlop rodzicielski - niezbędne dokumenty

Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek o urlop rodzicielski złożony przez pracownika. Wraz z wnioskiem trzeba przygotować inne dokumenty:
 • pisemne oświadczenie o braku zamiaru korzystania z urlopu przez drugiego rodzica w okresie wskazanym we wniosku;
 • lub oświadczenie o okresie, w którym drugi rodzic zamierza korzystać z tego urlopu.

Czy z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować?

Urlopy dla rodziców można dzielić na części, można też z nich rezygnować (z wyjątkiem pierwszych 14 tygodni urlopu macierzyńskiego). Jeśli wniosek o urlop został złożony przed upływem 21 dni od porodu, musisz u swojego pracodawcy złożyć kolejny wniosek o rezygnacji z urlopu rodzicielskiego. Musisz zrobić to nie później niż 21 dni przed powrotem do pracy. O wykorzystanie pozostałej części urlopu rodzicielskiego może wnioskować w tej sytuacji tata dziecka.

Jeśli wniosek o urlop rodzicielski nie został złożony od razu po porodzie, z urlopu rodzicielskiego można zrezygnować z każdym terminie. Konieczne jest jednak uzgodnienie tego faktu ze swoim pracodawcą.

Wniosek o urlop rodzicielski PDF

Kliknij we wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego, aby go wydrukować:
 
Wniosek o urlop rodzicielski

Kliknij w oświadczenie drugiego rodzica dot. urlopu rodzicielskiego, aby je wydrukować:
 
Oświadczenie rodzica o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego
 


Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego 

Wniosek o urlop macierzyński i rodzicielski (wzór) znajdziesz TUTAJ. Oba wnioski musisz złożyć bezpośrednio u swojego pracodawcy. Po urodzeniu dziecka, zarówno ty, jak i tata malucha, zyskujecie prawo do urlopów dla rodziców, między innymi wam jeszcze urlop wychowawczy, a ojcu dziecka także urlop ojcowski

Wniosek o rezygnację z urlopu rodzicielskiego

Jeśli urlop udzielany jest „z góry”, pracownica może z niego zrezygnować bez zgody pracodawcy. Musi jednak zrobić to najpóźniej na 21 dni przed przystąpieniem do pracy. Rezygnacja z urlopu rodzicielskiego udzielonego „z dołu” (na podstawie wniosku złożone w terminie 21 dni przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego) wymaga zgody pracodawcy. Wniosek o rezygnację z urlopu macierzyńskiego także powinnaś złożyć bezpośrednio u pracodawcy. 

Wydrukuj WZÓR WNIOSKU O REZYGNACJĘ Z URLOPU RODZICIELSKIEGO

Wniosek o urlop rodzicielski dla ojca

Ojciec także może ubiegać się o urlop rodzicielski, musi jedynie wypełnić odpowiedni wniosek. Następnie należy dostarczyć go do pracodawcy w odpowiednim terminie - nie dłuższym, niż 21 dni po porodzie. 

Wydrukuj WZÓR WNIOSKU O URLOP RODZICIELSKI DLA OJCA

Spóźniony wniosek o urlop rodzicielski

Pracodawca może odrzucić spóźniony wniosek, choć wcale nie musi tego zrobić. Jakie są konsekwencje spóźnienia się z wnioskiem i odrzucenia go przez pracodawcę? Jeśli nie zdążysz złożyć wniosku „z góry” w ciągu 21 dni od porodu, może okazać się konieczne złożenie wniosku o urlop rodzicielski „z dołu”. Konsekwencją spóźnienia się ze złożeniem wniosku o urlop rodzicielski „z dołu” może być brak ciągłości między urlopem macierzyńskim a rodzicielskim.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 11 głosy

Zobacz także

Popularne tematy