Zadania do kalendarza adwentowego
fot. AdobeStock

Zadania do kalendarza adwentowego – najlepsze pomysły

Zadania do kalendarza adwentowego to idealny pomysł na to, aby włączyć dziecko w przygotowania do świąt. Sprawdzą się zamiast albo obok słodyczy. Dzięki zadaniom przygotowanym na każdym dzień adwentu czas oczekiwania na Boże Narodzenie upłynie całej rodzinie aktywnie i w miłej atmosferze.
Milena Oszczepalińska
Zadania do kalendarza adwentowego
fot. AdobeStock
Coraz więcej osób planuje spędzać czas adwentu w sposób przemyślany i dobrze zorganizowany. Poza duchowym przygotowaniem do świąt, co jest szczególnie ważne dla wierzących, chcą oni także zadbać o poprawę lub zacieśnienie więzi, na których im szczególnie zależy, czyli relacji z najbliższymi. Okazuje się, że można naprawdę fajnie przeżyć adwent z rodziną, robiąc rzeczy czasem zwykłe, a czasem zupełnie wyjątkowe. Chodzi jednak o to, by te czynności były przemyślane i zaplanowane. Tu z pomocą przychodzi kalendarz adwentowy z zadaniami.

Spis treści:

Kalendarz adwentowy z zadaniami dla dzieci

Pewnie większość z nas kojarzy kalendarze adwentowe z bombonierkami wypełnionymi czekoladkami przeznaczonymi na każdy dzień adwentu. Bardziej zaangażowani rodzice może zamiast gotowych kalendarzy, robią własne i wkładają do 24 małych paczuszek drobne upominki lub słodkości dla dzieci i pozwalają otwierać po jednej dziennie. Jednak to wciąż są rzeczy materialne.

Kalendarz z zadaniami, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera prezentów, cukierków, ani żadnych innych rzeczy, a jedynie zadania, które trzeba wykonać wspólnie z innymi członkami rodziny. Do zrobienia takiego kalendarza trzeba się jednak odpowiednio przygotować i już w listopadzie przemyśleć, jakiego dnia wybierzecie się po choinkę, jakiego będziecie robić pierniczki, a kiedy pójdziecie na świąteczny spacer na starówkę.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Pomysły na zadania do kalendarza adwentowego

Dzięki temu, że każdy dzień grudnia aż do wigilii będzie zaplanowany, czas oczekiwania na święta może nabrać o wiele głębszego wymiaru i na pewno bardzo pozytywnie odbije się na waszych rodzinnych relacjach. Oto przykładowe zadania, jakie możecie wpisać do kalendarza:
 
 1. Robienie świątecznych ozdób z papieru kolorowego.
 2. Przygotowywanie ozdób choinkowych z masy solnej.
 3. Robienie stroika na stół lub wieńca na drzwi.
 4. Zimowy spacer w poszukiwaniu skarbu (ukrytego wcześniej przez rodziców).
 5. Pisanie listu do św. Mikołaja.
 6. Wizyta Mikołaja.
 7. Wyprawa po choinkę.
 8. Spacer na świątecznie udekorowaną starówkę.
 9. Udział w wybranej przedświątecznej akcji charytatywnej.
 10. Robienie ozdób z owoców cytrusowych.
 11. Składanie i dekorowanie domku z piernika.
 12. Wspólne wyjście na sanki/łyżwy.
 13. Spotkanie z przyjaciółmi przy pysznym jedzeniu.
 14. Przedstawienie świąteczne w przedszkolu/szkole dziecka.
 15. Pieczenie pierniczków.
 16. Ozdabianie pierniczków.
 17. Wyjście do teatru na przedstawienie świąteczne dla dzieci.
 18. Wyjście na przedświąteczny koncert.
 19. Pomaganie dzieciom w przygotowaniu laurek dla dziadków.
 20. Wyjście z przyjaciółmi w jakieś fajne miejsce.
 21. Robienie i wysyłanie kartek świątecznych dla dalszej rodziny.
 22. Pakowanie prezentów.
 23. Opowiedzenie dzieciom historii o narodzeniu Jezusa.
 24. Przygotowanie potraw na Wigilię.

Kalendarz na adwent dla dzieci – zadania do druku

Poniżej zamieszczamy dwa pliki pdf, na których są zadania do kalendarza adwentowego. Pierwszy to szablon z gotowymi zadaniami. Wystarczy go wydrukować, wyciąć zadania, zwinąć karteczki lub złożyć i umieścić w elementach, z których będzie zrobiony kalendarz (patrz niżej). Zanim to zrobisz, zaplanuj, kiedy wam będzie najwygodniej zrealizować konkretne zadania i umieścić je pod konkretnymi datami, a do wyboru są 24 dni, od 1 do 24 grudnia.

Kliknij obrazek i z nowego okienka wydrukuj zadania do kalendarza adwentowego:

zadania do kalendarza adwentowego gotowy szablon z zadaniami

Drugi szablon jest pusty. Jeśli masz ochotę przygotować inne zadania do kalendarza, możesz wydrukować szablon i do  okienek wpisać własne zadania. Później trzeba je wyciąć, złożyć i umieścić w kalendarzu adwentowym. Proste? Bardzo! Kliknij obrazek i z nowego okienka wydrukuj szablon do wpisania zadań do kalendarza adwentowego:

zadania do kalendarza adwentowego pusty szablon

Jak wykonać kalendarz z zadaniami

Wbrew pozorom nie jest to takie trudne. Wystarczy mieć np. patyk, żyłkę lub sznurek i 24 kartki (mogą to być jednakowe karteczki lub każda inna, ogranicza was jedynie fantazja). Na wierzchniej stronie papieru wpiszcie datę, kiedy dane zadanie ma być wykonane, a z tyłu jego krótki opis. Przyczepcie kartki do patyka za pomocą sznurka, wstążki, żyłki lub czegokolwiek innego i pamiętajcie o odkrywaniu jednej strony każdego dnia, zaczynając od 1 grudnia.

zadania do kalendarza adwentowego zapakowane w koperty

fot. Adobe Stock


Inny pomysł, który spodoba się dzieciom, to 24 baloniki z karteczkami w środku i numerami napisanymi na balonikach. Dziecko przekłuwa jeden balonik dziennie, oczywiście ten z odpowiednią datą. Baloniki można przyczepić sznurkiem do patyka, a patyk powiesić w pokoju dziecka. Jeszcze prostszy sposób, to włożenie karteczek z zadaniami do kopert i ponumerowanie ich – kalendarz adwentowy z zadaniami gotowy!


Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy