zakrztuszenie u dziecka
fot. Adobe Stock

Zadławienie u dziecka: co robić – instrukcja krok po kroku

Zakrztuszenie u dziecka może zdarzyć się w różnych sytuacjach. Jest to sytuacja groźna dla życia i zdrowia, warto więc wiedzieć, jak postępować, gdy dziecko się zadławi.
Magdalena Drab
Zakrztuszenie u dziecka może zdarzyć się nie tylko podczas jedzenia. Malec może zadławić się także niewielką zabawką, np. klockiem. Nie każde zakrztuszenie u dziecka jest niebezpieczne, ale bywa, że sytuacja wymaga natychmiastowego działania i wezwania pomocy medycznej.

Zadławienie u dziecka:

Pierwsza pomoc w zadławieniu u dziecka

Zachowaj zimną krew – to trudne, gdy dziecko walczy o oddech, ale tylko wtedy będziesz w stanie mu pomóc!

1. Ułóż dziecko na przedramieniu buzią w dół. Dłonią przytrzymaj mu szczękę. Jeśli dziecko jest za ciężkie, by tak je położyć, przedramię oprzyj na swoim udzie. A gdy jest zbyt duże, by oprzeć je wygodnie na przedramieniu, usiądź lub uklęknij na podłodze i przełóż je przez kolana głową w dół. Nigdy nie odwracaj dziecka do góry nogami!

zakrzytuszenie u dziecka pierwsza pomoc

2. Uderz nadgarstkiem w plecy. Powtórz to do 5 razy. Jeśli dziecko złapie oddech, mocniej zakaszle, zacznie głośno płakać, to znaczy, że twoje działanie było skuteczne. A jeśli nie, to:

3. Usuń ciało obce. Odwróć dziecko buzią do siebie, rozchyl jego usta – jeśli zobaczysz ciało obce, spróbuj je wyjąć jednym palcem (zagiętym jak haczyk). Nie chwytaj go dwoma palcami, bo mogłabyś wepchnąć je głębiej. Jeśli nic nie wskazuje na to, że drogi oddechowe dziecka zostały udrożnione, zrób kolejny ruch:
 
4. Uciskaj klatkę piersiową. Ułóż niemowlę tak jak w punkcie 1., tyle że na plecach, podtrzymując ręką jego potylicę i rozpocznij uciskanie klatki piersiowej. Połóż na mostku palec wskazujący i średni. Uciśnij klatkę tak, aby ugięła się na 1/3 swojej głębokości. Po każdym ucisku poczekaj, aż mostek wróci do pozycji wyjściowej, nie zdejmując z niego palców. Powtórz do pięciu razy. Jeśli maluch nie zacznie głośno płakać, kasłać, nie pozbędzie się ciała obcego, „uderzaj” i „uciskaj” po 5 razy na przemian. Jeśli to nie pomoże, to dalej:

5. Powtarzaj opisane powyżej czynności aż do skutku lub przybycia fachowej pomocy. Nie poddawaj się, gdyż z czasem rozluźnią się mięśnie gardła i łatwiej będzie ci usunąć tkwiącą w nich przeszkodę.

6. Jeśli dziecko straci przytomność, rozpocznij reanimację. Połóż je na wznak na twardym, równym podłożu. Odchyl główkę i wykonaj 5 wdechów po 1-1,5 s. Próbuj do 5 razy. Jeśli nie da to efektu, masuj serce i wentyluj (30 uciśnięć, 2 wdechy). Przed kolejnymi wdechami sprawdź, czy nie widać ciała obcego. Jeśli do tej pory nie wezwałaś pogotowia, zrób to po jednominutowej reanimacji. I jeśli nic się nie zmieni (dziecko nie zacznie się poruszać, płakać), prowadź reanimację aż do jego przybycia bez sprawdzania czy dziecko oddycha, ma puls itd.

Zobacz koniecznie: Jak pomóc dziecku, które się zakrztusiło [WIDEO]
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Zakrztuszenie u dziecka zdarza się często

Po pierwsze dlatego, że wszystkie dzieci poznają świat nie tylko oglądając, dotykając, ale przede wszystkim „smakując” to, co wpadnie im w ręce. Po drugie – ich układ nerwowy stale dojrzewa i dopiero muszą się nauczyć sprawnie połykać pokarm. Nie staraj się więc przemycić kolejnej łyżki zupki, gdy niemowlak jest rozbawiony lub z przejęciem opowiada ci coś w swym własnym języku. Wtedy o zakrztuszenie naprawdę nietrudno! Niektóre dzieci krztuszą się nawet mlekiem, bez względu na to, czy ssą pierś, czy dostają butelkę. Wtedy karmienie musi przebiegać bardzo spokojnie.

Sprawdź: Najczęstsze przyczyny zadławień u dzieci [WIDEO]

Pamiętaj też, że częściej od innych dzieci krztuszą się te zmuszane do jedzenia. I nigdy podczas karmienia nie kładź dziecka. Lepiej, by jego główka wraz z górną połową ciała były lekko uniesione.

Zapobieganie zadławieniom u dzieci

Uwaga na drobne przedmioty! Po każdym praniu sprawdź, czy guziczki i ozdoby na ubrankach dziecka są mocno przyszyte. Upewnij się też, że od jego zabawek nie można czegoś łatwo oderwać. Schowaj te, które są przeznaczone dla dzieci powyżej 3. roku życia. Nigdy nie pozwalaj niemowlęciu bawić się sflaczałym lub pękniętym balonem. No i pilnuj starszego rodzeństwa, aby nie karmiło go swoim jedzeniem ani nie dawało mu swych zabawek.

Nie połykaj też przy dziecku żadnych leków (maluch może spróbować cię naśladować, poza tym możesz nie zauważyć, że maleńka tabletka potoczyła się pod stół).

Tuż przed karmieniem nie smaruj dziąsełek niemowlaka żelem łagodzącym swędzenie towarzyszące ząbkowaniu. Sprawdź też, czy tarcza smoczka nie jest na tyle mała, by dziecko mogło go włożyć do buzi w całości. I nigdy nie zostawiaj dziecka samego, gdy je. Powodem zakrztuszenia może być nawet miękka kukurydziana chrupka!

Zakrztuszenie u dziecka – gdy dziecko kaszle

Nie każdy przypadek zakrztuszenia jest niebezpieczny. Jeśli twoje dziecko może płakać, nie ma trudności z oddychaniem, pozwól, by zadziałały naturalne mechanizmy obronne, czyli kaszel. Dzięki niemu dziecko pozbędzie się przeszkody tkwiącej w drogach oddechowych. Gdy więc zakrztusi się jedzeniem lub niechcący połknie jakiś drobny przedmiot, a potem zacznie kasłać – nie przeszkadzaj! Ale gdyby kaszel przedłużał się (trwał 2- 3 minuty), maluch musiałby walczyć o oddech, wydawał chrapliwe dźwięki, nie czekaj – zacznij działać. 

Sprawdź: Ważne numery alarmowe - wydrukuj i powieś na lodówce

Postępowanie po zakrztuszeniu u dziecka

Przez dłuższy czas obserwuj dziecko, które się zakrztusiło – także, gdy wszystko wróci do normy: czy z czasem nie zmieni się ton podczas płaczu, czy oddech nie staje się cichszy, nie pojawia się świst, kaszel bez przyczyny, sinienie wokół ust, paznokci lub ogólne sinienie skóry. Gdybyś zauważyła któryś z tych objawów, jak najszybciej zawieź dziecko do lekarza. Możliwe, że w dolnym odcinku dróg oddechowych nadal tkwi ciało obce.

Na wszelki wypadek powieś w widocznym miejscu telefony ratunkowe: 999 lub 112 (tylko z komórki) – to obowiązujący numer alarmowy w całej Unii Europejskiej. Gdy z dzieckiem dzieje się coś złego, ze zdenerwowania łatwo je pomylić lub zapomnieć.

Konsultacja: dr Stanisław Bogucki, chirurg dziecięcy, specjalista medycyny ratunkowej. Szpital Dziecięcy im. prof. dr. Jana Bogdanowicza w Warszawie

Więcej o pierwszej pomocy dla dzieci:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 42 głosy

Zobacz także

Popularne tematy