Co dzieci jedzą w przedszkolu?
Zastanawiasz się czasem, czy twoje dziecko na przedszkolnej diecie będzie rosło zdrowo? A może boisz się, że, jedząc w przedszkolu, łatwiej może się zatruć? Sprawdzamy, kto i w jaki sposób dba o żywienie przedszkolaków.
Już zapoznałaś się z wychowawczyniami w przedszkolu, obejrzałaś zabawki i piękne sale. Ciągle jednak zastanawiasz się, co twoje dziecko będzie tam jadało. Czy nie będzie chodziło głodne? A może zostanie zmuszone do zjedzenia szpinaku, którego tak nie znosi? I czy aby na pewno jego jadłospis będzie dobrze skomponowany?
Kontrola przedszkolnego jadłospisu
O żywienie dziecka w przedszkolu odpowiedzialna jest intendentka, która zajmuje się prawidłowym komponowaniem posiłków dla dzieci. Jadłospisy układa zgodnie z zaleceniami dietetyków. O ich przestrzeganie w państwowych przedszkolach dba Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (sanepid), która przeprowadza kontrole oceniające m.in. przedszkolne jadłospisy (w przedszkolach prywatnych kontroluje tylko higienę posiłków).
Zobacz też: Całodzienne jadłospisy dla przedszkolaka – do wydruku
Zasady żywienia w przedszkolu
To podstawowe zasady komponowania przedszkolnego jadłospisu:
- Każdy główny posiłek w przedszkolu musi zawierać produkt będący źródłem białka zwierzęcego (może to być mięso lub nabiał). W jego składzie musi się również znaleźć owoc lub warzywo.
- Ważne jest urozmaicenie posiłków. To znaczy, że na obiad nie podaje się kilku ciężkostrawnych potraw (np. zupy grochowej i bigosu) lub dań przyrządzonych tą samą techniką kulinarną (np. smażonej ryby i frytek). Ideałem jest posiłek lekkostrawny z dodatkiem gotowanych i surowych warzyw.
- W przedszkolnych posiłkach przeważać muszą pokarmy zmuszające do żucia. Bo jeśli zbyt często podaje się trzylatkowi papki, dziecko nie uczy się prawidłowo żuć (to ma negatywny wpływ na zgryz), a poza tym rozleniwia się i po jakimś czasie po prostu nie chce mu się pogryźć nawet skórki z chleba.
- Przedszkolne menu uwzględnia bieżącą porę roku i wykorzystuje owoce i warzywa sezonowe, bo to one zawierają najwięcej witamin i składników mineralnych. Zimą częściej sięga się po mrożonki.
Czytaj też: Dieta na 5, czyli najlepsza dieta dla przedszkolaka
Kaloryczność i wartość posiłków w przedszkolu
Intendentka dba również o kaloryczność posiłków, a sanepid ocenia wartość energetyczną obiadowej porcji. Według zalecanych norm powinna ona wynosić ok. 600 kalorii i choć liczba ta może się wydawać zbyt duża, trzeba pamiętać, że dziecko nie jest zmuszane, a jedynie zachęcane do zjedzenia całego posiłku.
Sanepid sprawdza również, czy dziecko otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych (min. białka, witamin i składników mineralnych) oraz czy posiłki nie są przesalane. Jeśli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości, wydaje intendentce odpowiednie zalecenia (np. prosi o ograniczenie spożycia cukru czy słodyczy i podawanie większej ilości surowych warzyw).
Zasady higieny w przedszkolu
W celu uniknięcia zatruć, w przedszkolach muszą być przestrzegane zasady higieny.
- Zaopatrzenie robi się tylko w sprawdzonych sklepach i hurtowniach. Kupuje się produkty znanych producentów, z ważnym terminem przydatności do spożycia.
- Dba się o czystość: kucharki używają wyparzaczy, oddzielnych desek do krojenia mięsa, warzyw czy pieczywa, a dzieci przed każdym posiłkiem muszą umyć ręce.
- Próbki wszystkich posiłków przechowuje się przez 48 godzin (w razie zatrucia bada je sanepid).
Czytaj też: Dobre gotowanie
Kontrola przedszkolnego jadłospisu przez rodziców
Jeśli chcesz sprawdzić żywienie w przedszkolu twojego dziecka, wystarczy przeczytać jadłospis, który obowiązkowo codziennie musi być wywieszany na tablicy ogłoszeń. Szybko zorientujesz się, czy jest urozmaicony i zawiera dużo owoców i warzyw. Powinnaś także rozmawiać z dzieckiem na temat tego, co jadło danego dnia, czy mu smakowało i ewentualne sugestie zgłaszać wychowawczyni (możesz np. prosić, by nie podawano dziecku dokładek lub wręcz odwrotnie: pilnowano, by zjadało jak najwięcej). Dzięki temu będziesz miała pewność, że twój przedszkolak je smacznie i zdrowo.
Czy dzieci mogą przynosić do przedszkola własne jedzenie?
Ponieważ przedszkole bierze odpowiedzialność za żywienie dzieci na swoim terenie, nie powinny one przynosić własnych kanapek czy smakołyków. Poza tym dziecko powinno jadać regularnie. Gdy przed obiadem zje przyniesioną przez siebie paczkę paluszków, nie będzie mieć już apetytu na zupę i drugie danie.
Czy alergik może chodzić do zwykłego przedszkola?
Tak, pod warunkiem, że dyrekcja przedszkola wyraziła zgodę na przyjęcie takiego dziecka. Są bowiem alergie, które wymagają ściśle restrykcyjnej diety, a przedszkole może nie mieć warunków do jej przestrzegania (np. dieta bezglutenowa). Jeśli jednak dziecko uczulone jest tylko na kakao czy rybę, nie powinno być żadnych problemów z jego przyjęciem. Trzeba tylko pamiętać o poinformowaniu personelu o alergii dziecka.
Zobacz też: Przedszkole od kuchni