zabawy na urodziny
fot. Adobe Stock

10 najlepszych zabaw na urodziny dziecka (te pomysły to pewniak!)

Twój maluch cały rok czeka na ten dzień - dzień swoich urodzin. Spraw, aby było to wyjątkowe i niezapomniane przeżycie. Oto propozycja 10 zabaw na urodziny dla dzieci w różnym wieku.
Agnieszka Majchrzak
zabawy na urodziny
fot. Adobe Stock

W przyjęciu urodzinowym dziecka najważniejsza jest dobra zabawa. Zorganizowanie takiego spotkania z pewnością wymaga od rodziców więcej pracy, bo właściwie trzeba wszystko samemu przygotować. Ale też frajda może być z tego ogromna. Dla tych przeżyć warto na kilka godzin oddać dom we władanie rozbrykanych maluchów i przygotować dla nich atrakcyjne zabawy!

Dobry plan to podstawa

W czasie każdej imprezy dla najmłodszych najważniejsze jest, żeby dzieci nie zaczęły się nudzić. Dzięki przygotowaniu urodzinowych zabaw z pewnością nie grozi im to. Zanim jednak goście przybędą do domu, warto przygotować plan, dzięki któremu nie będziesz musiała na poczekaniu, w popłochu wymyślać atrakcji dla maluchów. Dlatego:
 
  • zabawy dostosuj do miejsca, w którym będzie odbywało się przyjęcie; np. puszczanie baniek mydlanych lepiej sprawdzi się w ogrodzie niż w mieszkaniu; w domu z kolei lepiej przygotować zabawy wymagające rysowania lub lepienia;
  • dopasuj gry do wieku dzieci;
  • przygotuj zabawy, dzięki którym dzieci szybko się zintegrują, czyli różnego rodzaju zadania grupowe, podczas których jest rywalizacja i emocje;
  • porozmawiaj z dzieckiem na temat przygotowywanych zabaw; poproś je o pomysły i zapytaj się, czy ma jakieś szczególne oczekiwania;
  • z wyprzedzeniem przygotuj niezbędne akcesoria;
  • dzieci lubią konkursy - przygotuj dla nich drobne nagrody np. małe pluszaki, książeczki.

Pamiętaj! Nie rób niczego na siłę. Licz się z tym, że z przygotowanych przez ciebie atrakcji, dzieci będą chciały bawić się tylko w jedną z nich.
Redakcja poleca: Jak wybrać prezent na roczek - typy redakcji ze sklepu Mamissima - film
Zobacz propozycje ciekawych i pięknych prezentów na pierwsze urodziny dziecka, które dostarczą maluchowi wspaniałej zabawy na wiele dni. Sprawdź nasze typy prezentów na roczek.

10 najlepszych zabaw na urodziny dziecka

Koncert na garnki i bębenki

To zabawa idealna na pierwsze przyjęcie urodzinowe. Maluchy uwielbiają hałasować. Pozwól im na to i przygotuj zestaw instrumentów - garnki, pokrywki, bębenki, grzechotki. Ale pamiętaj, że gdy muzykantów będzie zbyt wielu naraz, zabawa może się skończyć ogólnym płaczem wystraszonych hałasem dzieci.

Makaronowe wygibasy

Ugotuj trzy opakowania spaghetti i wymieszaj z połową szklanki oleju roślinnego i dobrowolnego składnika spożywczego. Całość umieść w dziecięcym brodziku i pozwól maluchom na zabawę w tak przygotowanej mieszance (od pierwszego roku życia)

Spadochron

Użyj dużego prześcieradła i wraz z innymi rodzicami unieście go do góry, tak aby maluchy mogły się pod nim schować. Turlajcie po wierzchu piłkę, róbcie fale albo maszerujcie wkoło, trzymając skraj materiału (zabawa dla 2-3 latków). 

Króliczki

Dzieci przy dźwiękach muzyki kicają po podłodze. Kiedy muzyka milknie, wołamy: "Lisek na łące!". Króliki muszą zastygnąć w bezruchu, dopóki nie odwołamy niebezpieczeństwa. Te "króliki", które się poruszą, wypadają z gry (zabawa dla 3-4 latków).

Jakie to zwierzę

Chowamy się za przymkniętymi drzwiami i kolejno naśladujemy głosy różnych zwierząt. Dzieci odgadują do kogo należą. Można naśladować różne zwierzęta, zarówno te domowe, jak i dzikie (zabawa dla 2-3 latków).

  [content:0_24486,0_15951,1_3534,2_1158:PsychologicalTest]

Parada muzykantów

Poprzebieraj dzieci za zwierzaki, klauny lub wróżki i ustaw je gęsiego w pochodzie maszerującym po całym domu, przy dźwiękach muzyki. Daj dzieciom do rąk instrumenty muzyczne, mogą to być garnki, pokrywki kuchenne, drewniane łyżki, którymi będą wystukiwać melodię. Zagraj dzieciom wyraźny rytm, a potem poproś je o maszerowanie w tym tempie (zabawa dla dzieci od 1,5 roku życia).

Magiczny dywan

Rozłóż na podłodze duży koc i posadź na nim kilkoro dzieci. Niech mocno chwycą się jego brzegów, a ty pociągnij je po podłodze w jakieś „niezwykłe miejsce”. Wasz magiczny dywan może być łódką unoszącą się na wzburzonych falach oceanu. Wołajcie : „Ahoj” i „Tak jest, panie kapitanie”, wypatrujcie rekinów. Wasz zaczarowany dywan może też być statkiem kosmicznym lądującym na Planecie Lodów Śmietankowych (zabawa od 2 roku życia dziecka).

Zabawa w przebieranki

Dzieci uwielbiają się przebierać. W sklepach z odzieżą używaną możesz znaleźć mnóstwo niedrogich dodatków do wykorzystania w trakcie tej zabawy, np. duży, miękki nos klauna lub plastikowe okulary z nosem, wąsami i brodą. Farbą do tkanin namalujcie na starych skarpetkach wzór odcisku łapy jakiegoś zwierzaka i nałóż je dzieciom na rączki. W ten sposób mogą się bawić, że są rodziną tygrysów (zabawa dla 3-4 latków). 

Poszukiwacze skarbów

Ukryj w domu skarb, np. pudełko pełne słodyczy, dziecięcej biżuterii czy innych upominkowych drobiazgów. Narysuj obrazki, gdzie maluchy powinny szukać kolejnych wskazówek - również w formie rysunku (zabawa dla dzieci 3-4 letnich).

Urodzinowy pociąg

Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru, na której rysuje jeden wagonik pociągu. Solenizant ma za zadanie narysować lokomotywę. Kiedy dzieci skończą swoje prace, rysunki przykleja się do ściany, tworząc w ten sposób długą ciuchcię.

Zobacz też:   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zorganizować urodziny dla kilkulatka

 

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy