katar u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Co na katar u niemowlaka: 5 domowych sposobów na katar [skutecznych i bezpiecznych]

Na katar u niemowlaka pomogą inhalacje z soli fizjologicznej, ale także układanie dziecka w odpowiedniej pozycji, podawanie większej ilości płynów i pilnowanie odpowiedniej temperatury w pokoju dziecka. Oto domowe i naturalne sposoby, jak pomóc niemowlakowi z katarem.
Aneta Grinberg
Konsultacja: Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz
katar u niemowlaka
fot. Adobe Stock
Katar u niemowlaka jest dużą uciążliwością. Przez zapchany nos dziecko nie chce jeść, gdyż ssąc pierś lub smoczek nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza. Jest marudne i rozdrażnione, katar utrudnia mu także spokojny sen. Jeżeli niemowlę nie wymaga poważniejszego leczenia, można zastosować domowe sposoby łagodzenia kataru. Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz poleca pięć sprawdzonych i bezpiecznych metod walki z dziecięcym katarem.

Sposoby na katar u niemowlaka:

Katar u niemowlaka – układaj dziecko na brzuszku

Należy jak najczęściej układać dziecko na brzuszku. Taka pozycja ułatwia swobodny wyciek wydzieliny z nosa. Prawidłowe ułożenie jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa.

Należy także pamiętać o bezpieczeństwie dziecka, aby nie pozostawało bez opieki, gdyż zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne (zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej – SIDS).
  • Śpiące dziecko trzeba ułożyć tak, aby główka znajdowała się nieco wyżej niż jego klatka piersiowa.
  • Najlepiej ułożyć dziecko na równiej, płaskiej powierzchni, bez podkładania poduszki pod główkę – to najkorzystniejsza pozycja dla delikatnego kręgosłupa niemowlaka.
  • Trzeba unieś wyżej jedną stronę materacyka, lub łóżeczka (podkładając pod nie np. książki).
Redakcja poleca: Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Regularne oczyszczanie nosa przy katarze u niemowlaka

Najbezpieczniejszym sposobem na udrożnienie niemowlęcego noska jest użycie roztworu z solą fizjologiczną lub wodą morską. Preparaty te dostępne są w aptekach w postaci sprayów o małej lub większej pojemności.

Wprowadzony do dziurki nosa roztwór rozpuszcza gęstą, zaschniętą wydzielinę i ułatwia jej usunięcie. Przy tego rodzaju zabiegach pielęgnacyjnych należy pamiętać o kilku zasadach:
  • ułożeniu główki dziecka wyżej niż reszty ciała,
  • aplikowaniu preparatu do każdej dziurki tylko jeden raz,
  • odczekaniu aż wydzielina zmięknie,
  • do oczyszczania noska używamy miękkiej chusteczki higienicznej zwiniętej w rulon,
  • nie stosujemy patyczków kosmetycznych, gdyż mogą one uszkodzić delikatną błonę śluzową w nosie dziecka.

Do usunięcia rzadszej wydzieliny z nosa idealnie nadaje się aspirator. Jest to specjalny aparat, przy pomocy którego rodzic może odciągnąć katar z noska dziecka, zasysając powietrze ustami. Zabieg ten jest szybki i całkowicie bezpieczny.
 

Inhalacje na katar u niemowlaka

Do wykonania inhalacji nie potrzeba specjalnego sprzętu – wystarczy płaski garnek lub inne naczynie z gorącą wodą. W przypadku niemowląt najbezpieczniej jest użyć naturalnych substancji, np. w postaci soli kuchennej. Można także zastosować napar z rumianku, tymianku, szałwii lub majeranku.

Zabieg zmniejsza obrzęk śluzówki i ułatwia oddychanie, jednak przy jego stosowaniu należy zachować szczególną ostrożność. Trzymanie twarzy dziecka zbyt blisko parującej cieczy lub zostawienie go bez opieki może grozić poparzeniem. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest posiadanie w domu nebulizatora, popularnie zwanego inhalatorem, czyli urządzenia rozpylającego sól fizjologiczną lub lekarstwo w postaci mgiełki.
 

Innym sposobem inhalowania malucha jest użycie aromatycznych maści lub plastrów nasączonych pachnącymi olejkami. W przypadku tego rodzaju specyfików należy zachować ostrożność, gdyż nie każdy można stosować już od pierwszych dni życia. Przed użyciem koniecznie trzeba przeczytać ulotkę i zasięgnąć rady lekarza.

Temperatura powietrza a katar u dziecka

Zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówkę nosa niemowlaka i dodatkowo utrudnia mu oddychanie. Tymczasem rodzice mają skłonność do przegrzewania zakatarzonego malucha.

W otoczeniu dziecka powinna panować odpowiednia wilgotność i temperatura powietrza – najlepiej, aby wynosiła ona nie więcej niż 21 stopni Celsjusza.
 
Najprostszym sposobem poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach jest zawieszenie na kaloryferach pojemników z wodą lub mokrych ręczników.
Pamiętajmy także o regularnym wietrzeniu pomieszczenia, ale trzeba jednocześnie chronić dziecko przed przeciągami.

Nawadniaj dziecko, gdy ma katar

Zakatarzony niemowlak powinien dużo pić. Dzięki temu wydzielina z noska będzie rzadsza i łatwiejsza do usunięcia.

Należy podawać dziecku wodę. Jak najczęściej przystawiać także dziecko do piersi (jeśli dziecko nie jest jeszcze na etapie rozszerzania diety, sama pierś wystarczy, nie podajemy dodatkowo wody).

Zobacz także:
Konsultacja: Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz

internista, pulmonolog z Kliniki Demeter

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy