GRY

Kto dostaje 500 plus w 2019 roku?

Jednym ze świadczeń rodzinnych oferowanych przez polskie państwo jest 500 zł na dziecko. Nie każdy rodzic może jednak otrzymać to świadczenie. Sprawdź, czy ci przysługuje i jak zakwalifikować się do programu Rodzina 500 plus.
500 plus
fot. Fotolia
500 plus to rządowy program pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus. W ramach tego świadczenia rodzinnego rodzice otrzymują nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny spełniające kryterium dochodowe mogą otrzymać również to świadczenie na pierwsze dziecko lub na jedynaka.

Dla kogo ten program?

Rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin – w przeciwieństwie do becikowego, czy kosiniakowego – wypłacanie tych środków nie jest ograniczone czasowo: każde drugie i kolejne dziecko – a w określonych przypadkach także pierwsze lub jedyne dziecko – otrzymują 500 zł miesięcznie co miesiąc do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Dziecko dużo kosztuje? Sprawdź, jak zaoszczędzić!
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

Kiedy na pierwsze dziecko?

O ile na drugie i kolejne dziecko, każda rodzina może otrzymać świadczenie, bez względu na jej status materialny, o tyle w przypadku jedynaków lub pierwszych dzieci otrzymanie pieniędzy uzależnione jest od dochodu. Aby otrzymać 500+ na pierwsze dziecko miesięczny dochód rodziny nie może przekraczać 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością.

Sprawdź, na czym polega program 4000+

Wniosek o 500 plus

Aby zakwalifikować się do programu, należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub przez internet (portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany). Do wniosku na pierwsze dziecko lub jedynaka trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, potwierdzające wysokość dochodu rodziny. Jeśli składamy wniosek tylko na drugie i kolejne dziecko, wówczas nie załączamy informacji o naszych dochodach. 

Zobacz dokumenty do wniosku o 500 plus na pierwsze dziecko.

Aktualne zasady na 2019

Pierwsza tura programu trwała od kwietnia 2016 roku do września 2017 roku. W czasie jej trwania wyszły na jaw pewne luki prawne i niedociągnięcia. W związku z tym zmieniono przepisy. Zmiany w 500 plus objęły m.in.:
  • dochód utracony,
  • samotnych rodziców,
  • rodziny pracujące i mieszkające poza granicami Polski.
Jak na razie to jedyne zmiany, które wprowadzono do programu. Ewentualna korekta może jeszcze nastąpić.

Terminy składania wniosków

Od ubiegłego roku wniosek o 500 plus można składać za pośrednictwem ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Emp@tia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Nadal można też składać go drogą tradycyjną, papierową – np. w urzędzie miasta, gminy, w ośrodku pomocy społecznej albo wysyłając pocztą.

Jeżeli wniosek złożysz w sierpniu – otrzymasz wypłatę świadczenia do końca października. Jeżeli wniosek trafi do urzędu we wrześniu – pieniądze będą wypłacone do końca listopada z wyrównaniem za październik. Złożenie wniosku w październiku oznaczać będzie wypłatę świadczenia do końca grudnia z wyrównaniem za październik i listopad.
Uwaga: Jeżeli wniosek zostanie złożony później niż w październiku, świadczenie będzie wypłacone od miesiąca złożenia bez wyrównania za wcześniejsze miesiące.

Zobacz też:
A Ty? Spróbowałaś już szczęścia w naszych konkursach? Sprawdź, co aktualnie możesz wygrać:​
  •  
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Mamą być

Pomoc rodzicom