GRY

Kto dostaje 500 plus w 2018 roku?

Jednym ze świadczeń rodzinnych oferowanych przez polskie państwo jest 500 zł na dziecko. Nie każdy rodzic może jednak otrzymać 500 plus. Sprawdź, czy ci przysługuje i jak zakwalifikować się do programu Rodzina 500 plus.

500 plus
fot. Fotolia
500 plus to obowiązujący od 2016 roku, rządowy program pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus. W ramach tego świadczenia rodzinnego rodzice otrzymują nieopodatkowane 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko. Rodziny spełniające kryterium dochodowe mogą otrzymać również 500 + na pierwsze dziecko lub na jedynaka.

500 plus – dla kogo?

Program rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin – w przeciwieństwie do becikowego, czy kosiniakowego – wypłacanie tych środków nie jest ograniczone czasowo: każde drugie i kolejne dziecko – a w określonych przypadkach także pierwsze lub jedyne dziecko – otrzymują 500 zł miesięcznie co miesiąc do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Dziecko dużo kosztuje? Sprawdź, jak zaoszczędzić!
Redakcja poleca: Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]
Zapytaliśmy przechodniów o to, czy ich zdaniem 500+ jest sprawiedliwie przydzielane i trafia do naprawdę potrzebujących. Z danych rządowych wynika, że programem 500+ objętych jest blisko 4 miliony dzieci. Kasa państwa wydała na ten program ponad 33 miliony złotych.

500+ na pierwsze dziecko

O ile na drugie i kolejne dziecko, każda rodzina może otrzymać świadczenie 500 plus, bez względu na jej status materialny, o tyle w przypadku jedynaków lub pierwszych dzieci otrzymanie pieniędzy uzależnione jest od dochodu. Aby otrzymać 500+ na pierwsze dziecko miesięczny dochód rodziny nie może przekraczać 800 zł na osobę lub 1200 zł w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością.

Sprawdź, na czym polega program 4000+

500+ wniosek

Aby zakwalifikować się do programu 500 plus, należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek o 500+ w urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub przez internet (portal Emp@tia, bankowość elektroniczną, Platformę Usług Elektronicznych ZUS oraz Profil Zaufany). Do wniosku o 500 plus na pierwsze dziecko lub jedynaka trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty, potwierdzające wysokość dochodu rodziny. Jeśli składamy wniosek tylko na drugie i kolejne dziecko, wówczas nie załączamy informacji o naszych dochodach. 

Zobacz dokumenty do wniosku o 500 plus na pierwsze dziecko.

500 plus: w 2018 roku bez zmian

Pierwsza tura programu 500 plus trwała od kwietnia 2016 roku do września 2017 roku. W czasie jej trwania wyszły na jaw pewne luki prawne i niedociągnięcia. W związku z tym od 1 sierpnia 2017 roku – czyli momentu, od kiedy można składać nowe wnioski o 500+ w ramach drugiej tury programu świadczeń rodzinnych – obowiązywać będą zmienione przepisy. Zmiany w 500 plus objęły m.in.:
  • dochód utracony,
  • samotnych rodziców,
  • rodziny pracujące i mieszkające poza granicami Polski.
Jak na razie to jedyne zmiany, które wprowadzono do programu. W 2018 roku rząd zapowiedział, że nic się nie zmieni. Ewentualna korekta może nastąpić w latach późniejszych i jeśli sytuacja gospodarcza na to pozwoli, 500 zł będzie przyznawane na każde, nawet pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego. Obecny premier, Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli nastąpią jakiekolwiek zmiany w programie, to wyłącznie na korzyść obywateli. 

A Ty? Spróbowałaś już szczęścia w naszych konkursach? Sprawdź, co aktualnie możesz wygrać:​

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwiąż Quiz

Witajcie, wakacje!