Reklama

Świadczenie 500 plus na pierwsze i każde kolejne dziecko jest wypłacane w ramach rządowego programu pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus. Obecne zasady przyznawania pieniędzy obowiązują od 1 lipca 2019 roku (wcześniej, przez ponad 3 lata trwania programu, świadczenie było wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko). W 2022 roku wprowadzono zmiany w programie – obowiązuje nowy okres rozliczeniowy i nowe terminy składania wniosków. Dokumenty można składać tylko przez internet.

Reklama

Poniżej podajemy terminy wypłat 500 plus w 2023 roku. Wyjaśniamy też, kiedy będzie podwyżka 500 plus.

Spis treści:

Komu przysługuje 500 plus na dziecko?

Program Rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin i ma być kontynuowany w kolejnych latach. W przeciwieństwie do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (12 tysięcy zł na dziecko), becikowego czy „kosiniakowego” wypłacanie tych środków nie jest ograniczone do krótkiego czasu: każde dziecko otrzyma 500 złotych miesięcznie do uzyskania pełnoletności bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia w roku 2023 jest złożenie wniosku 500 plus drogą elektroniczną.

Świadczenie mogą otrzymać:

  • rodzice;
  • opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd jako opiekunowie prawni dziecka);
  • rodziny zastępcze;
  • rodzinne domy dziecka;
  • dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego (to duża zmiana, do tej pory nie przysługiwało im ono);
  • interwencyjne ośrodki preadopcyjne.

500 plus: do jakiego wieku?

Do ilu lat przysługuje rodzicom 500 plus na dziecko? Świadczenie jest wypłacane do ukończenia przez dziecko 18. roku życia (bez względu na dochód osiągany przez rodzinę). 500 złotych na każde dziecko w całości trafia do kieszeni rodziców i nie trzeba od niego odprowadzać podatków. Kiedy dziecko skończy 18 lat, rodzice nie będą mogli dłużej starać się o przyznawanie świadczenia z programu 500 plus.

Jeśli dziecko skończy w trakcie okresu rozliczeniowego 18 lat, wypłata świadczenia nastąpi ostatni raz w miesiącu, w którym dziecko ma urodziny i zostanie pomniejszona proporcjonalnie o liczbę dni, jakie wypadają w miesiącu, kiedy dziecko będzie już pełnoletnie.

Kiedy wypłata 500 plus w 2023 roku?

Nowy okres wypłat świadczenia z programu Rodzina 500+ rozpocznie się 1 czerwca 2023 roku.

Świadczenie wypłacane jest bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica. Cała kwota na wszystkie dzieci wpływa w ramach jednego przelewu, zawsze w tym samym dniu miesiąca.

Termin wypłaty 500 plus w okresie rozliczeniowym 2022/2023 zależy od terminu ustalenia prawa do świadczenia oraz od czasu, w jakim został złożony wniosek 500 plus, i tak:

  • wypłaty do 30 czerwca 2023 r. – wnioski złożone od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 r.,
  • wypłaty do 31 lipca 2023 r. – wnioski złożone w maju 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec),
  • wypłaty do 31 sierpnia 2023 r. – wnioski złożone w czerwcu 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec),
  • wypłaty do 30 września 2023 r. – wnioski złożone w lipcu 2023 r. (z wyrównaniem od lipca),
  • wypłaty do 31 października 2023 r. – wnioski złożone w sierpniu 2023 r. (z wyrównaniem od sierpnia).

Podwyżka 500 plus: kiedy 800 plus?

Zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, już od 2024 roku rodzice będą dostawać więcej pieniędzy na każde dziecko. 500 plus ma się zmienić w 800 plus. Waloryzacja świadczenia 500 plus ma być odpowiedzią na wysoką inflację i wzrost cen. Zdaniem polityków ma też zwiększyć dobrobyt polskich rodzin.

Inne zmiany w 500 plus

Od 1 stycznia 2022 roku weszły też w życie inne zmiany w 500 plus:

  • Jednostka wypłacająca świadczenie – od początku nowego okresu rozliczeniowego 500 plus wypłaca ZUS (wcześniej świadczenie wypłacały samorządy).
  • Sposób wypłacania pieniędzy – gdy obsługę programu przejął ZUS, wypłata pieniędzy odbywa się tylko przelewem bankowym.
  • Sposób składania wniosków – od 1 lutego 2022 wnioski są przyjmowane przez ZUS wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem: portalu PUE ZUS, portalu Ministerstwa Rodziny Empatia i bankowości elektronicznej.

Gdzie złożyć wniosek o 500 plus?

Wniosek o 500 plus musisz złożyć przez internet za pośrednictwem:

  • ministerialnego Portalu Informacyjno-Usługowego Empatia (trzeba założyć konto);
  • PUE ZUS (trzeba założyć indywidualny profil);
  • bankowości elektronicznej.

W przypadku śmierci jednego z rodziców, któremu 500 plus zostało wcześniej przyznane lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku, będzie zachowana ciągłość wypłaty świadczenia. Drugi rodzic nie musi składać osobnego wniosku.

Opieka naprzemienna a 500 plus na dziecko

W przypadku rozwodu świadczenie jest wypłacane temu rodzicowi, który ma sądownie przyznaną opiekę nad dziećmi i mieszka z nimi na stałe. W sytuacji opieki naprzemiennej, gdy rodzice wykonują ją w równej części, pieniądze są dzielone na dwie części – dla każdego rodzica przypada po 250 złotych miesięcznie. Jeżeli opieka nie jest wykonywana równo po połowie, 500 złotych dzieli się proporcjonalnie do czasu, przez który każdy z rodziców opiekuje się dzieckiem.

Ważne! W sytuacji rozwodu rodziców wniosek o przyznanie 500 plus powinni złożyć oboje rodzice. Jeżeli jesteś w trakcie rozwodu, 500 plus jest wypłacane temu z rodziców, który z dzieckiem zamieszkuje i na którego utrzymaniu jest dziecko.

500 plus a alimenty

Dzięki zniesieniu kryterium dochodowego samodzielni rodzice nie muszą już występować o alimenty do drugiego z rodziców, aby móc otrzymać 500 plus. Odpada też czasochłonna weryfikacja wymogu ustalenia alimentów na dziecko.

Po zniesieniu kryterium dochodowego nie ma znaczenia, czy wychowujesz dziecko samodzielnie, czy też z partnerem/partnerką. Nikt nie będzie też badał, czy masz alimenty.

500 plus dla osób mieszkających za granicą

Rząd, uszczelniając system, wprowadził nowe zasady związane z wypłacaniem pieniędzy osobom, które mieszkają za granicą i tam pobierają świadczenia na dzieci. Zgodnie z prawem nie kwalifikują się one do wypłaty 500 plus w Polsce.

Takie rozwiązanie ma wyeliminować przypadki pobierania świadczenia przez osoby, które mieszkają za granicą, choć deklarują spełnienie ustawowego warunku zamieszkiwania w Polsce – takie przypadki mają miejsce zwłaszcza przy ubieganiu się o świadczenie wychowawcze online.

Kiedy można stracić 500 plus?

Jeżeli urzędnicy gminy potwierdzą w wyniku wywiadu środowiskowego informacje, że doszło do marnotrawienia pieniędzy z 500 plus lub wydawania ich niezgodnie z przeznaczeniem, będą mogli odmówić przyznania świadczenia lub wstrzymać jego wypłatę. Ewentualnie pomoc pieniężna może być także zamieniona na pomoc rzeczową.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama