15 października – Dzień Dziecka Utraconego
Rodzice, którzy stracili dziecko próbują uporać się z bólem na wiele sposobów. Mówimy o tym przy okazji obchodów Dnia Dziecka Utraconego. Zobacz, jak pomóc sobie i bliskim przeżyć ból po śmierci dziecka.
Według badań Fundacji Przetrwać Cierpienie, przeprowadzanych od grudnia 2012 do maja 2014, ok. 27 proc. rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku. Głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa. Natomiast aż 30 proc. kobiet, które poroniły, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego.
Zobacz: Strata dziecka, czy przysługuje ci urlop i zasiłek macierzyński?
Rodzice po stracie dziecka udzielają sobie wzajemnie wsparcia
Z myślą o rodzicach, którzy stracili dziecko od kilku lat w różnych miastach powstają grupy wsparcia. Część z nich to profesjonalne warsztaty terapeutyczne prowadzone przez instytucje specjalizujące się w pomocy psychologicznej i hospicja. Wiele jest jednak grup tworzących się spontanicznie, z inicjatywy rodziców, którzy chcą sobie pomagać. Często takie grupy gromadzą się przy kościołach, m.in w ramach duszpasterstwa rodzin.
Rodziców, którzy stracili dziecko oraz rodziców dzieci nieoperacyjnie chorych skupia m.in. organizacja: "Dlaczego". Są wśród nich zarówno rodzice dzieci, które odeszły przed narodzeniem, tacy, których dzieci zmarły w trakcie porodu, ale i rodzice dzieci starszych odchodzących w wyniku choroby bądź nieszczęśliwego wypadku.
Polecamy: Gdy będziecie płakać ze zmęczenia przypomnijcie sobie o mnie
Z terapii po poronieniu korzysta coraz więcej kobiet
Dlaczego wsparcie po tak traumatycznym wydarzeniu jest potrzebne? Dobrze wiedzą m.in. Agnieszka Pisula i Monika Renard-Hasik, psycholożki z fundacji Twórcza Kobieta, prowadzące warsztaty z kobietami po stracie dzieci.
Agnieszka Pisula wyjaśnia, że doświadczenie poronienia ma konsekwencje nie tylko medyczne, ale także psychologiczne i duchowe. Jak podkreśla, wiele kobiet ma problem z przyznaniem, że straciły dziecko.
- Kobiety mają tendencję do zamykania się w swoim bólu i cierpieniu. Z drugiej strony na zewnątrz zachowują się tak, jakby nic się nie wydarzyło. Przyznanie, że jednak straciłam dziecko - nie ciążę, ale dziecko, samo w sobie jest terapeutyczne. Pierwszym krokiem może być wypowiedzenie tego, ile mam dzieci - np. mam trójkę dzieci, z czego dwoje w niebie - powiedziała Agnieszka Pisula.
Rodzice próbują uporać się z utratą dziecka na wiele sposobów
Monika Renard-Hasik dodaje, że osoby, które straciły dziecko nie oczekują taniego pocieszenia, ale po prostu bycia przy nich, to wystarczy.
- Bliscy bardzo często uciekają od rozmowy, bo nie wiedzą jak się zachować, jak pomóc – wyjaśnia.
Jak tłumaczy, poronienie zmienia kobietę, zmienia patrzenie na wiele rzeczy, dlatego warto pozwolić sobie przeżyć tę stratę, nawet jeśli poronienie miało miejsce wiele lat temu. - Czas nie leczy ran, zmienia nasze spojrzenie, ale nie leczy. Nieprzepracowana rana jest nie zabliźniona. Warto zmierzyć się z tym, co przeżyło się nawet kilkanaście lat temu - dodaje Renard-Hasik.
Rodzice często próbując uporać się ze stratą publikują zdjęcia i filmy zmarłych dzieci, czy płodu w internecie. Jak na przykład ten:
Zobacz też:
Pamięci Marcelka mojego synka...mojej miłości
Ku pamięci Ignasia
Ku pamięci Madzi
Ku pamięci Fabiankowi
[CMS_PAGE_BREAK]
Obchody Dnia Dziecka Utraconego - spotkania w całym kraju
Modlitwy w intencji dzieci, ich symboliczne pochówki, rozmowy z terapeutami, prelekcje oraz spotkania rodzin po stracie - składają się co roku na obchody Dnia Dziecka Utraconego, które przypadają 15 października.
Obchody Dnia Utraconego Dziecka odbędą się w tym roku w kilkunastu mniejszych i większych miastach w całej Polsce. M.in w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Ełku. O wszystkich wydarzeniach związanych z Dniem Dziecka Utraconego można dowiedzieć się ze strony www.dlaczego.org.pl lub z profilu www.facebook.com/dlaczego.stratadziecka
Pochówki dzieci zmarłych w łonie matki
Symbolicznym aktem dokonywanym w okolicach tego dnia są też pochówki dzieci utraconych. W tym roku odbędą się one m.in. w Toruniu, Słupsku i Wrocławiu (15 października) oraz Szczecinku i Koszalinie (17 października). Pochówki mają często charakter ekumeniczny, odbywają się w kwaterach dziecięcych, przy których ustawiono ufundowane dzięki społecznej zbiórce pomniki dziecka utraconego lub figurę Maryi Matki życia. Nabożeństwu przewodniczy często kapelan szpitala, w którym zmarły dzieci.
Zobacz też: Pochówki dzieci zmarłych w łonie matek coraz częstsze w Polsce
***
Pierwszy raz Obchody Dnia Dziecka Utraconego zorganizowano w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. Dzień ten przypada 15 października, tyle bowiem trwa ciąża licząc umownie od 1 stycznia.
Źródło: KAI, Dlaczego.org.pl
Czytaj także: Niesamowite. Postanowiła oddać narządy swojego nienarodzonego dziecka