Zabawa z dzieckiem? Jakie to nuuudne!
Też tak masz? Coraz więcej rodziców mówi, że nie chce bawić się z dziećmi.
To stwierdzenie to nie wynik obserwacji na przykład zaprzyjaźnionych rodzin, ale efekt badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown. Coraz więcej dzieci nie ma co liczyć na to, że znajdzie kompana do zabawy w swojej mamie lub tacie. Wielka szkoda, bo tak naprawdę wszyscy na tym tracą.
Nudzą mnie zabawy z dzieckiem
Najgorzej jest z zabawami manualnymi typu wycinanie postaci, klejenie obrazków, budowanie z klocków. Tego rodzice szczerze nie cierpią. Z badań przeprowadzonych przez Kantar Millward Brown wynika, że ponad 47 proc. z nich w ogóle nie lubi zabaw z dziećmi, bo uważa je za nudne.
Zabawy manualne to nic innego jak ćwiczenie małej motoryki, a my dorośli po prostu z tego wyrośliśmy i nie sprawia nam przyjemności bawienie się nożyczkami. Ba, takie prace manualne są dla nas, o ile nie mamy zdolności plastycznych, zwyczajnie trudne. A jeżeli coś nie sprawia nam przyjemności, to staramy się tego nie robić.
To błąd, bo po pierwsze skoro masz dziecko, to powinno się przyjąć jako zasadę, że nie zawsze a czasami może nawet rzadko będziesz z nim robić to, co sprawia ci autentyczną przyjemność. Warto mieć też na uwadze, że zabawy manualne są uznawane przez ekspertów za najbardziej rozwijające.
Zabawa to świetny trening mózgu
Więc nawet jeżeli nie masz ochoty na zabawę, warto się do tego troszkę przymusić. I pamiętaj, że liczy się nie ilość, ale jakość. Bawiąc się z dzieckiem nawet przez 10 minut, spróbuj zrobić to z zaangażowaniem. Przez te kilka chwil zapomnij o wszystkim innym. Dzieci nie da się oszukać, od razu wyczują, czy szczerze się bawisz, czy działasz na pół gwizdka.
Zalety zabawy manualnej z dzieckiem:
- pobudza pracę mózgu – twojego też; podobnie jak gra na instrumentach muzycznych zabawy manualne aktywizują obydwie półkule mózgu, a więc także te jego części, które na co dzień nie są tak często używane;
- rozwija wyobraźnię twojego dziecka.
Warto pamiętać o tych 4 zasadach
W zabawie z dzieckiem nie chodzi o ciągłe jej kreowanie i zaskakiwanie malucha fajerwerkami. Wystarczy, że będziesz podążać za tym, co proponuje maluch.
- Pozwól mu decydować, w co i jak się bawić, słuchaj poleceń i angażuj się najbardziej, jak potrafisz; w ten sposób budujesz w dziecku poczucie własnej wartości oraz zdolności przywódcze; pokazujesz także że to, co ma do powiedzenia, jest dla ciebie ważne.
- Jeżeli zabawa ci się nie podoba, powiedz to dziecku, ale w taki sposób, aby to zrozumiało; działa to w obie strony – maluch też ma prawo odmówić uczestniczenia w zabawie, a ty powinnaś to uszanować. Takie zachowanie będzie dla niego lekcją samodzielności.
- Zaproponuj coś w zamian. Zwłaszcza w sytuacji kryzysowej, kiedy na przykład pół godziny przed wyjściem do przedszkola maluch chce malować farbami, spróbuj podsunąć mu kredki. Dziecko wyładuje swoją energię twórczą, a ty unikniesz stresu związanego z brakiem czasu.
- Nie traktuj zabawy jako wyścigu o palmę pierwszeństwa. Wręcz przeciwnie – jeśli efekt zabawy nie będzie perfekcyjny (bo serduszko wycięte w ziemniaku będzie przypominać raczej jabłko), podkreśl zaangażowanie włożone w zabawę. To uczy dziecko, że w wielu sytuacjach serce włożone w pracę jest ważniejsze od jej efektu.
Zabawa to czas budowania więzi z dzieckiem. Kiedy bawicie się razem, wasze organizmy produkują oksytocynę i endorfiny – hormony miłości i szczęścia. Zabawa rozwija umiejętności dziecka, rozładowuje napięcia i daje mnóstwo radości! Napiszcie w komentarzach, jak wy podchodzicie do zabawy z dzieckiem. Czy to dla was nuda, czy też moment spędzania wspólnie z dzieckiem czasu?
Źródło: wysokieobcasy.pl
Zobacz też:
- Zalety zabawy z dzieckiem – wydrukuj i powieś na lodówce!
- 5 zabaw na deszczowy dzień. Przedszkolak będzie zachwycony!
- Rozwój empatii u dziecka: jak ją rozwijać w codziennej zabawie [WIDEO]