tata i noworodek: jak nawiązać więź
Fotolia
Tata

Jak od początku budować więź z dzieckiem? Radzimy tacie

Znacznie szybciej poczujesz się tatą, jeśli od narodzin dziecka będziesz spędzał z nim jak najwięcej czasu. Podpowiadamy, jak budować więź z dzieckiem i jak po porodzie ułożyć relacje z żoną.

No i stało się - dziecko przyszło na świat. Ale czy ty jesteś już ojcem, czy na razie ograniczasz się do roli pomocnika mamy? Nie czekaj, aż dziecko zacznie mówić lub chodzić. Twoje dziecko już dziś potrzebuje taty!

Kiedy stajesz się ojcem noworodka

Mówi się, że kobieta zostaje matką w momencie porodu (choć wiele z nich poczuło falę miłości macierzyńskiej, gdy tylko zobaczyły pozytywny wynik testu ciążowego). A kiedy mężczyzna staje się ojcem? O tym nie decyduje biologia: moment zapłodnienia czy nawet narodziny dziecka. Wszystko zależy od tego, czy chce on zbudować z dzieckiem niepowtarzalną więź, wziąć za niego odpowiedzialność, uczestniczyć w jego rozwoju. I choć tatą można poczuć się w pierwszej minucie życia dziecka, niejeden mężczyzna traci wiele miesięcy, zanim zrozumie, na czym polega ojcostwo. Tracą również dzieci. Niemowlęta, którym w pierwszych miesiącach tatusiowie nie poświęcają odpowiednio dużo czasu, są mniej radosne i mniej ufne niż te, które wychowują się w ich bliskości.

Tata jest potrzebny żonie i noworodkowi 

Dawniej do obowiązków mężczyzny należało zarabianie pieniędzy, utrzymywanie dyscypliny w domu i dawanie malcowi "buzi na dobranoc". Jeśli taki był również twój ojciec, nie miałeś od kogo nauczyć się, jak być tatą zaangażowanym.
Może obawiasz się, że zrobisz krzywdę kruchemu dziecku. Wydaje ci się, że nie rozumiesz potrzeb niemowlęcia i nie wiesz, jak się nim opiekować. To poczucie niekompetencji mogą jeszcze utwierdzać twoja żona, matka lub teściowa, przekonane, że tylko kobiety znają się na wychowywaniu dzieci. Ale zanim pozwolisz zepchnąć się na drugi plan i sprowadzić do roli "pomagacza" ("Umyj butelkę, kochanie"), "przeszkadzacza" ("Odsuń się, bo nie mogę go przewinąć") lub "policjanta" ("Bądź grzeczny, synku, bo powiem wszystko tacie"), musisz wiedzieć, że jedynymi kwalifikacjami potrzebnymi do zajmowania się dzieckiem są dobre chęci i dużo miłości.
To nieprawda, że mamy instynktownie potrafią opiekować się swoim dzieckiem, a tatusiowie nie mają tego daru. Badania wykazały, że ojcowie reagują na płacz dziecka tak samo jak matki i mogą być równie wrażliwi na wysyłane przez niemowlę sygnały. Pod jednym warunkiem - że spędzają więcej czasu w dziecięcym pokoju niż przed telewizorem.

Noworodek odróżnia mamę i tatę

Jedna z amerykańskich firm produkuje specjalne aparaty do karmienia dzieci, które mogą być używane przez ojców. Tata wkłada butelkę z mlekiem do specjalnego nosidła i karmi dziecko z miękkiego jak pierś kobiety pojemnika. Nie musisz jednak udawać mamy, by nawiązać więź ze swoim dzieckiem. Masz do odegrania w życiu dziecka swoją - wcale nie drugoplanową - rolę. Znaczenie twojej relacji z dzieckiem polega właśnie na tym, że jest ona odmienna od tej, jaka łączy dziecko z mamą. Dzięki temu, że zajmują się nim oboje rodzice, niemowlę dokonuje fascynujących odkryć - zauważa, że mama ma miękkie ciało, delikatne ręce i łagodny głos, zaś broda taty jest szorstka, dłonie duże, a głos gruby.

W ramionach taty dziecko czuje się pewniej, bo są szersze i mocniejsze. To on ukoi płacz, gdy mama jest już zmęczona i zdenerwowana. A gdy dziecko zaczyna poznawać świat poza swoim łóżeczkiem, tata wymyśla wspaniałe zabawy. Obdarza dziecko większym zaufaniem, pozwala na samodzielność. To dlatego pod okiem ojca dziecko szybciej opanowuje naukę chodzenia.

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Fajny tata, dobry ojciec, jak być dobrym ojcem, ojcostwo, tacierzyństwo, rola taty, jak wychowuje tata, czego tata uczy dziecko
Fotolia
Tata
Ekspert wyjaśnia, jak być fajnym ojcem
Każdy mężczyzna może stać się dobrym tatą, ale najpierw musi tego chcieć – mówi dr Tomasz Srebnicki, psycholog i psychoterapeuta, i wyjaśnia, kogo warto naśladować, skąd wiadomo, że jest się dla dziecka fajnym rodzicem i jakie znaczenie ma stan uczuć w związku.

Dr n. med. Tomasz Srebnicki, psycholog, psychoterapeuta z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Centrum CBT w Warszawie. Zajmuje się terapią dzieci, młodzieży i dorosłych. Dobry ojciec – kto to taki? – To po prostu dobry rodzic . Ktoś, kto robi to samo co mama? – Raczej ktoś, kto robi to samo, co każdy dobry rodzic bez względu na płeć. Charakteryzując go krótko – dobry ojciec jest zaangażowany, odpowiedzialny, dostępny, chroniący. Czy każdy mężczyzna, który ma dzieci, może taki być? – Jeśli spytalibyśmy wszystkich tatusiów, czy chcieliby być dobrymi ojcami , zdecydowana większość odpowie bez wahania, że tak. Niestety niewielu z nich chce dowiadywać się, w jaki sposób bawić się z dzieckiem , jak radzić sobie z jego problemami i emocjami – mężczyźni nie byli tego uczeni przez wieki. Ojciec dzisiejszego młodego taty trzydzieści lat temu też najczęściej tylko pracował, był bytem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo całej rodzinie, ale niezbyt dostępnym dla dziecka. Ale dziś panowie blogują o ojcostwie, bez poczucia wstydu wożą niemowlaki w wózku, przewijają je, kąpią, usypiają. Chyba dojrzeli do roli ojca... – Powiedziałbym raczej, że rola taty bardzo się zmieniła. Na początku ojciec miał tylko przekazywać wartości, np. to co było napisane w Biblii, jak Mojżesz. Potem mieliśmy ojców, którzy mieli za zadanie tylko i wyłącznie uczyć dzieci, szczególnie synów, zdobywania dóbr. A dojrzewanie, o którym pani mówi, jest wynikiem zmian, które nastąpiły dopiero w drugiej połowie XX w. Wtedy zaczęto postrzegać ojca jako przekaziciela roli związanej z płcią. Mężczyźni walczyli w tym czasie, aby postrzegano ich jako bardzo męskich. A im bardziej byli męscy, tym mniej męscy stawali się ich synowie. Dopiero około 30–40 lat temu pojawił się nurt ojców...

dziecko, niemowlę, tata, dziewczynka, wiśnia, kwiaty
detailblick - Fotolia.com
Tata
Obalamy 5 mitów na temat ojcostwa
Jednym z największych mitów jest to, że istnieje jedna definicja określająca „dobrego ojca”. Nie wierz w to! Sam stworzysz własną definicję wspaniałego taty na bazie własnych doświadczeń, oczekiwań i potrzeb własnej rodziny.

Jako młody lub przyszły tata masz zapewne określone wyobrażenie na temat ojcostwa. Twoja wizja ojca jest prawdopodobnie zakorzeniona w dzieciństwie, a dokładnie relacjach z własnym ojcem. Wpływ na nią mają również oczekiwania społeczeństwa. Jeśli uświadomisz sobie swoje głęboko zakorzenione wyobrażenie na temat siebie roli ojca, masz większą szansę na stanie się takim tatą, jakim pragniesz być. Oto 5 powszechnych mitów na temat ojcostwa: 1. Ważne są jedynie uczucia przyszłej mamy Twoja partnerka jest teraz w centrum zainteresowania i nie ma w tym nic dziwnego. Jej ciało zmienia się, w jej organizmie zachodzą wielkie zmiany. Samopoczucie przyszłej mamy jest bardzo ważne, ale nie można zapomnieć o uczuciach taty. Mężczyźni rzadko przyznają się do lęku czy niepokoju, które mogą pojawiać się w nich na myśl o ojcostwie. - Czy zemdleję przy porodzie? Czy nie będzie komplikacji medycznych? Jak zmieni się mój związek? Czy będę mógł kontynuować karierę i być dobrym ojcem jednocześnie? - w przyszłych ojcach rodzi się wiele pytań i wątpliwości, do których nie zawsze się przyznają. Wielu mężczyzn nie chce dodawać przyszłej mamie zmartwień, dlatego nie rozmawia z nią o swoich obawach. Rada: Nie bój się, że obciążysz żonę! Kobiety z pewnością docenią szczerość swoich partnerów. Rozmowy o swoich obawach mogą pozytywnie wpłynąć na związek i zbliżyć was do siebie. Zobacz też: Tak macierzyństwo zmieni ciało kobiety - przerażające czy piękne - film 2. Noworodkowi potrzebna jest tylko matka Niesamowita więź między matką a dzieckiem, zwłaszcza jeśli maleństwo karmione jest piersią, może sprawić, że zaczniesz zastanawiać się, czy dziecko naprawdę ciebie potrzebuje. Pamiętaj, że jesteś ważną osobą w życiu noworodka i przebywanie z tobą działa na niego uspokajająco. Zobacz, jak reaguje na twój głos. Przyzwyczaiło się do jego...

Tata
Dlaczego dziecko potrzebuje taty?
Pomimo zacierania się różnic w sposobie traktowania dziecka przez oboje rodziców, już niemowlę czuje, że mama to ktoś zupełnie inny niż tata. Jakie są zalety kontaktu dziecka z tatą?

Kiedy maluch i jego tata spędzają ze sobą czas, rodzi się między nimi nie tylko przywiązanie i czułość . Mężczyzna wnosi w świat dziecka nowe przeżycia i oswaja malca z regułami, jakie rządzą światem. Pomimo zacierania się różnic w sposobie traktowania dziecka przez oboje rodziców, już niemowlę czuje, że mama to ktoś zupełnie inny niż tata. Z mamą ma kontakt bardzo bliski i intensywny, ale też – jak to bywa w wielkiej miłości – pełen sprzecznych uczuć oraz napięć. Relacja z tatą bywa najczęściej bardziej stabilna emocjonalnie , przewidywalna, pewniejsza. Nawet w najtrudniejszych sytuacjach, których w pierwszym roku życia malucha nie brakuje, mężczyzna potrafi zachować zimną krew, trzeźwo ocenić sytuację. Taka jego postawa bardzo pomaga i mamie, i dziecku, by mogli złapać trochę dystansu we wzajemnych stosunkach. Ojcowska więź rodzi się jednak powoli. Niektórym mężczyznom trudniej jest nawiązać kontakt z maluszkami, bo nie wszyscy mają równą łatwość w robieniu min czy zręczność przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych. Mogą być nieporadni w okazywaniu czułości, ale warto, by próbowali i by kobiety stwarzały im taką możliwość. Z tatą jest ciekawie Psycholodzy zauważyli, że siedmio-, ośmiomiesięczne niemowlęta bardziej cieszą się na widok twarzy ojców niż matek. Powodów takiej reakcji może być kilka. Tata jest bardziej atrakcyjną osobą, bo spędza z dzieckiem mniej czasu. Kiedy już się pojawia, robi fajne miny, coś nowego pokazuje, miło tarmosi. To zupełnie inny rodzaj kontaktu niż z mamą, która „jest i będzie zawsze”, rozumie i zaspokaja wszystkie potrzeby. Z mamą maleństwo czuje się tak, jakby byli jedną osobą, ale dzięki tacie zaczyna zauważać, że nie ma mamy na wyłączność. Kontakt z tatą poszerza przeżycia malucha o takie doznania, które nie są związane z karmieniem, bliskością fizyczną...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj