Główny Inspektorat Sanitarny skierował do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pytania dotyczące warunków korzystania z kąpielisk, w których woda nie jest dezynfekowana. Z odpowiedzi dr n. med. Grzegorza Juszczyka, dyrektora NIZPH-PZH, wynika, że mimo iż cząstki wirusa mogą przenikać do wody, to nie są one poprzez nią rozprzestrzeniane i nie powodują zarażeń.

Reklama

Kąpiele w jeziorach w dobie koronawirusa:

  1. Cząstki SARS-COV-2 przenikają do wody
  2. Można się zarazić nad jeziorem, ale nie w wodzie
  3. Jak będą wyglądały kąpieliska?
  4. Kto nie powinien korzystać z kąpielisk?
  5. Ile osób może przebywać na kąpielisku?
  6. Zalecenia dla personelu

Cząstki SARS-COV-2 przenikają do wody

Dyrektor NIZPH-PZH wyjaśnił, dlaczego nie powinno dochodzić do zarażeń koronawirusem w niedezynfekowanych kąpieliskach:
„Mimo iż woda w kąpieliskach nie jest dezynfekowana, a cząstki SARS-COV-2 mogą przenikać do wody wydalane wraz z kroplami wydzieliny dróg oddechowych osób zakażonych lub wraz z ich odchodami, ewentualnie wraz ze ściekami, dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach” – wyjaśnił Juszczyk. Jak dodał: „przypisuje się to głównie bardzo znacznemu rozcieńczeniu cząstek wirusa w wodzie, które jest zdecydowanie większe w porównaniu np. z basenami kąpielowymi”.

Można się zarazić nad jeziorem, ale nie w wodzie

Juszczyk zwrócił uwagę na to, że koronawirusem można zarazić się podczas pobytu nad jeziorem. Największe ryzyko szerzenia się zakażenia SARS-CoV-2 stwarza nieprzestrzeganie zalecanego dystansu społecznego i bliski kontakt obcych sobie osób. Taka sytuacja zdaniem lekarza sprzyja transmisji zakażenia drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność:

„Dotyczy to zarówno osób korzystających z kąpieli, jak i przebywających na plaży czy pomostach” – wskazał dyrektor NIZPH-PZH. Dlatego też, aby nie zarazić się koronawirusem, zaleca się zachowanie dwóch metrów odstępu oraz przestrzeganie wszystkich wymogów sanitarnych, w tym dostępnego płynu do dezynfekcji.

Zobacz także

Jak będą wyglądały kąpieliska nad jeziorami?

W ramach zaleceń dla kąpielisk i plaż opublikowanych przez GIS należy m.in. przygotować kąpielisko tak, aby na każdą osobę przypadało co najmniej 6 m kw. powierzchni. Informacja o ograniczeniach i zasadach korzystania z kąpielisk powinna też się znaleźć na tablicy informacyjnej przed kąpieliskiem oraz w internecie. Co ważne, poza kąpieliskiem i miejscem plażowania należy zasłaniać usta. Trzeba również mieć swój sprzęt turystyczny, taki jak maty czy leżaki.

Kto nie powinien korzystać z kąpielisk?

Przede wszystkim nie mogą to być osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji oraz zamieszkujące z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji, a także w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie. Szczególną prośbę o niekorzystanie z kąpielisk kieruje się także do osób z podwyższoną temperaturą i ogólnym złym samopoczuciem.

Ile osób może przebywać na kąpielisku?

W zaleceniach GIS-u jest mowa o zredukowaniu przeciętnej liczby osób, które pojawiają się w sezonie letnim na kąpieliskach do ok. 1/3 – zwłaszcza w początkowym okresie otwarcia kąpielisk nad jeziorami.

Zalecenia dla personelu

Nie tylko turyści proszeni są o stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Obowiązują one także personel obecny na terenie kąpieliska. Podczas przemieszczania się po terenie i prac porządkowych przestrzegane powinny być zasady zasłaniania ust i nosa, noszenie rękawic podczas sprzątania, dokładnej higieny rąk, dezynfekcji powierzchni oraz przestrzegania zasad dystansu społecznego. W przypadku akcji ratunkowej sprzęt ratowniczy po interwencji powinien być każdorazowo starannie umyty i poddany dezynfekcji środkiem wirusobójczym.

Źródło: gis.gov.pl

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama