Reklama

Jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły, przede wszystkim warto ustalić, co jest prawdziwym powodem niechęci do szkoły. Może to trudność z przyzwyczajeniem się do nowych obowiązków po długich wakacjach? Być może źródło napięcia nie jest związane z samą placówką szkolną, ale ze złymi relacjami z kolegami lub nauczycielami – mówi dr Paulina Sobiczewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. – Należy też pamiętać, że wiek szkolny to okres, w którym człowiek szuka akceptacji, szczególnie ze strony rówieśników.

Reklama

Dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Powody, dla których dziecko nie chce chodzić do szkoły, mogą mieć związek zarówno z samą szkołą, kolegami z klasy czy nauczycielami, jak również z sytuacją w domu.

Przyczyny niechęci dziecka do szkoły:

  • problemy z adaptacją w szkole,
  • konflikty z rówieśnikami,
  • konflikty z nauczycielami,
  • problemy zdrowotne (depresja, nerwica),
  • fobia szkolna,
  • trudności w nauce jednego lub kilku przedmiotów,
  • zmęczenie,
  • problemy domowe.

Na brak chęci chodzenia do szkoły mogą wpływać również kłótnie w domu, rozwód rodziców, choroba jednego z członków rodziny. Problemy domowe odbijają się na psychice dziecka, powodując lęk, smutek, a także niechęć do uczestniczenia w lekcjach. Dziecko może mieć zachwiane poczucie bezpieczeństwa. W takiej sytuacji wskazane jest wsparcie ze strony psychologa, który pomoże dziecku uporać się z trudnymi emocjami, zrozumieć aktualną sytuację i pozbyć się obaw z nią związanych.

Dziecko nie chce chodzić do szkoły – co robić?

Niechęć do szkoły, która ujawnia się krótko po rozpoczęciu roku szkolnego to naturalna reakcja. Dorośli również często nie mają ochoty wracać do pracy po urlopie. W ciągu dwóch miesięcy wakacji dziecko zdążyło przyzwyczaić się do odpoczynku, w szkole ma natomiast do wykonania trudne zadania, z których musi się wywiązać. Dlatego często buntuje się przed powrotem do nauki. Warto mu tłumaczyć, że po wolnym czasie każdy i rodzic, i dziecko muszą wrócić do swoich obowiązków.

Jeśli dziecko ma trudności z powrotem do codziennej rutyny pełnej nauki i pracy, powinniśmy wszelkie zmiany z tym związane wprowadzać możliwie jak najłagodniej. – Na początku roku szkolnego nie wymagajmy od uczniów 100 proc. wydajności – w tym czasie można pozwolić im na nieco więcej swobody – radzi psycholog. – Przedstawiajmy naukę jako ekscytującą przygodę, a nie przykry i straszny obowiązek – dodaje.

Warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, co jest przyczyną jego niechęci do szkoły. To pozwoli wspólnie rozwiązać problem. Może niechęć do szkoły ma związek ze złym traktowaniem ze strony kolegów z klasy, może dziecko boi się nauczyciela. Postarajmy się zrozumieć podejście dziecka do sytuacji i spróbujmy podsunąć kilka dobrych rad. Jeśli sytuacja tego wymaga, warto wybrać się do szkoły i porozmawiać z wychowawcą lub ze szkolnym pedagogiem.

Dziecko nie chce chodzić do szkoły – czego nie robić:

  • krzyczeć na dziecko,
  • karać dziecka,
  • zmuszać siłą do pójścia do szkoły,
  • lekceważyć sytuacji.

Niechęć do szkoły na początku edukacji

Jeśli dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy, pamiętajmy, że jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja, rodzice muszą zrobić wszystko, by malucha z nią oswoić. – Mimo, że lęki pierwszoklasisty mogą wydawać się z perspektywy dorosłego błahe, nie bagatelizujmy ich. Opowiedzmy o nowych obowiązkach – chodzeniu na zajęcia czy odrabianiu lekcji tak, by dziecko miało poczucie kontroli nad nieznaną sytuacją – mówi dr Paulina Sobiczewska. Zapoznajmy dziecko z planem dnia – opiszmy kolejne kroki i przedstawmy, czego może się spodziewać w nowym otoczeniu – podsumowuje psycholog.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama