Plecak do szkoły - czym się kierować przy zakupie
Plecak dla dziecka do szkoły to dobre rozwiązanie. Dużo lepsze niż torba na kółkach czy na ramię. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas zakupu plecaka szkolnego.
Najistotniejszym elementem wyposażenia ucznia – prócz książek i zeszytów – jest plecak lub tornister. Nieodpowiednio dobrane mogą przyczyniać się do skrzywienia kręgosłupa i wad postawy. Jak tego uniknąć? Podpowiadamy!
Ile powinien ważyć plecak szkolny?
Problemem polskiego ucznia jest zbyt ciężki plecak. Według WHO, nie powinien on ważyć z zawartością więcej niż 10% masy ciała dziecka . Niestety nie od dziś wiadomo, że dzieciaki dźwigają do szkoły dużo, dużo więcej. Nawet ograniczenie do minimum zawartości plecaka, nie zawsze pozwala odpowiednio odciążyć dziecko.
– Dzieci w wieku szkolnym znajdują się w fazie intensywnego wzrostu. Ich organizm jest podatny na czynniki zewnętrzne, które go kształtują. Zbyt duże przeciążenia będą powodować utrwalone wady postawy , takie jak boczne skrzywienie kręgosłupa lub okrągłe plecy. Mechanizm jest podobny do tego, który stosowano w Chinach, aby u kobiet uzyskać małe stopy. Długotrwały ucisk powodował zaburzenia wzrostu tych stóp – wyjaśnia dr Rafał Mikusek, kierownik medyczny Szpitala Centrum ENEL-MED.
Warto przeczytać: Prosty sposób na prosty kręgosłup
Tornister czy plecak – czym się kierować w wyborze?
Najwygodniejszy dla dziecka jest tornister – jest odpowiednio usztywniony , dzięki czemu pozwala zachować odpowiednią postawę. Niestety, ze względu na to usztywnienie, sam sporo waży. Z tego powodu rodzice częściej decydują się na plecak szkolny.
Przy jego zakupie warto zwrócić uwagę na:
rozstaw ramion – plecak nie powinien zsuwać się dziecku z ramion,
wyprofilowanie pleców – plecak bez usztywnienia nie nadaje się dla dzieci,
liczbę przegródek (miejsce na drobne przedmioty, takie jak piórnik czy śniadaniówka).
Dodatkowo warto wybrać model z dodatkowym pasem na wysokości bioder – ustabilizuje on plecak, co pozwoli...