Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko nie chce chodzić do szkoły
Adobe Stock
Aktualności

Dziecko nie chce chodzić do szkoły: przyczyny, co robić

Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do szkoły? Co powiedzieć, jak zmotywować? – podpowiada dr Paulina Sobiczewska – psycholog z Uniwersytetu SWPS. Wyjaśniamy także, jakie mogą być przyczyny niechęci do szkoły.

Jeśli dziecko nie chce chodzić do szkoły, przede wszystkim warto ustalić, co jest prawdziwym powodem niechęci do szkoły. Może to trudność z przyzwyczajeniem się do nowych obowiązków po długich wakacjach? Być może źródło napięcia nie jest związane z samą placówką szkolną, ale ze złymi relacjami z kolegami lub nauczycielami – mówi dr Paulina Sobiczewska, psycholog z Uniwersytetu SWPS. – Należy też pamiętać, że wiek szkolny to okres, w którym człowiek szuka akceptacji, szczególnie ze strony rówieśników. 

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Dlaczego dziecko nie chce chodzić do szkoły?

Powody, dla których dziecko nie chce chodzić do szkoły, mogą mieć związek zarówno z samą szkołą, kolegami z klasy czy nauczycielami, jak również z sytuacją w domu. 

Przyczyny niechęci dziecka do szkoły:
 • problemy z adaptacją w szkole,
 • konflikty z rówieśnikami,
 • konflikty z nauczycielami, 
 • problemy zdrowotne (depresja, nerwica), 
 • fobia szkolna
 • trudności w nauce jednego lub kilku przedmiotów,
 • zmęczenie,
 • problemy domowe.

Na brak chęci chodzenia do szkoły mogą wpływać również kłótnie w domu, rozwód rodziców, choroba jednego z członków rodziny. Problemy domowe odbijają się na psychice dziecka, powodując lęk, smutek, a także niechęć do uczestniczenia w lekcjach. Dziecko może mieć zachwiane poczucie bezpieczeństwa. W takiej sytuacji wskazane jest wsparcie ze strony psychologa, który pomoże dziecku uporać się z trudnymi emocjami, zrozumieć aktualną sytuację i pozbyć się obaw z nią związanych.

Dziecko nie chce chodzić do szkoły – co robić?

Niechęć do szkoły, która ujawnia się krótko po rozpoczęciu roku szkolnego to naturalna reakcja. Dorośli również często nie mają ochoty wracać do pracy po urlopie. W ciągu dwóch miesięcy wakacji dziecko zdążyło przyzwyczaić się do odpoczynku, w szkole ma natomiast do wykonania trudne zadania, z których musi się wywiązać. Dlatego często buntuje się przed powrotem do nauki. Warto mu tłumaczyć, że po wolnym czasie każdy i rodzic, i dziecko muszą wrócić do swoich obowiązków.

Jeśli dziecko ma trudności z powrotem do codziennej rutyny pełnej nauki i pracy, powinniśmy wszelkie zmiany z tym związane wprowadzać możliwie jak najłagodniej. – Na początku roku szkolnego nie wymagajmy od uczniów 100 proc. wydajności – w tym czasie można pozwolić im na nieco więcej swobody – radzi psycholog. – Przedstawiajmy naukę jako ekscytującą przygodę, a nie przykry i straszny obowiązek – dodaje. 

Warto porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, co jest przyczyną jego niechęci do szkoły. To pozwoli wspólnie rozwiązać problem. Może niechęć do szkoły ma związek ze złym traktowaniem ze strony kolegów z klasy, może dziecko boi się nauczyciela. Postarajmy się zrozumieć podejście dziecka do sytuacji i spróbujmy podsunąć kilka dobrych rad. Jeśli sytuacja tego wymaga, warto wybrać się do szkoły i porozmawiać z wychowawcą lub ze szkolnym pedagogiem. 

Dziecko nie chce chodzić do szkoły – czego nie robić:

 • krzyczeć na dziecko,
 • karać dziecka,
 • zmuszać siłą do pójścia do szkoły,
 • lekceważyć sytuacji.

Niechęć do szkoły na początku edukacji

Jeśli dziecko idzie do szkoły po raz pierwszy, pamiętajmy, że jest to dla niego zupełnie nowa sytuacja, rodzice muszą zrobić wszystko, by malucha z nią oswoić. – Mimo, że lęki pierwszoklasisty mogą wydawać się z perspektywy dorosłego błahe, nie bagatelizujmy ich. Opowiedzmy o nowych obowiązkach – chodzeniu na zajęcia czy odrabianiu lekcji tak, by dziecko miało poczucie kontroli nad nieznaną sytuacją – mówi dr Paulina Sobiczewska. Zapoznajmy dziecko z planem dnia – opiszmy kolejne kroki i przedstawmy, czego może się spodziewać w nowym otoczeniu – podsumowuje psycholog. 

Zobacz także: 

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2023: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego 2022/2023 oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy są najbliższe dni wolne od szkoły.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w roku szkolnym 2022/2023. Ten zbiór dat pozwoli z wyprzedzeniem zaplanować np. rodzinne wyjazdy.  Spis treści: Dni wolne od szkoły w 2023 roku Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2023 Dni wolne: matury 2023 Dni wolne od szkoły: wakacje 2023 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od szkoły w 2023 roku Podajemy wykaz dni wolnych od szkoły w 2023 roku:  1 stycznia 2023, niedziela  – Nowy Rok Ferie zimowe: 16-19 stycznia 2023 – ferie zimowe, województwo: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie 23 stycznia – 5 lutego 2023 – ferie zimowe, województwo: podlaskie, warmińsko-mazurskie 30 stycznia – 12 lutego 2023 – ferie zimowe, województwo: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie 13 – 26 lutego 2023 – ferie zimowe, województwo: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie 6-11 kwietnia 2023 – wiosenna przerwa świąteczna  1-3 maja 2023 – majówka 8 czerwca 2023, czwartek – Boże Ciało 24 czerwca – 3 września 2023 – przerwa wakacyjna Czy 9 czerwca jest wolne od szkoły? Czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od szkoły? Okazuje się, że podobnie jak w przypadku pracy (nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy), dzień ten nie jest również wolny od nauki. Dyrektor szkoły może jednak ustanowić 9 czerwca dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szkoły bardzo często korzystają z tego rozwiązania, przedłużając wolne dla uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że w większości placówek piątek po Bożym Ciele będzie dniem...

Koledzy znęcali się nad moim dzieckiem
Adobe Stock, mizina
Newsy
„Koledzy ze szkoły znęcają się nad naszym synkiem. Ukrywał to, bo tata kazał mu >>sobie radzić<< i się nie mazgaić”
Okazało się, że Mikołaj jest w klasie szykanowany. Dzieciaki się z niego wyśmiewają, poszturchują go na przerwach, wyzywają od konusów. Nikt nie chce siedzieć z nim w ławce, bawić się na przerwach.

Jeśli mam być szczera, najchętniej przeniosłabym Mikołaja do innej placówki, ale wiem, że to byłaby tylko ucieczka od problemu. Mikołaj tak się cieszył, że idzie wreszcie do szkoły! Przed rozpoczęciem roku z emocji nie spał prawie przez całą noc. Przychodził co chwila do naszej sypialni i z wypiekami na twarzy pytał, kiedy wstajemy. – Zobacz, nawet się nie boi – powiedziałam wtedy do męża. Koleżanki z pracy opowiadały mi, jak to ich dzieci pierwszego dnia popłakiwały, wstydziły się, a nawet zapierały się przed wejściem do klasy. A mój Miki wmaszerował odważnie, jakby w szkole spędził pół życia… Byłam z niego taka dumna. Na początku wyglądało na to, że synek polubił szkołę. Bez problemu rano wstawał, a przed wyjściem pięć razy sprawdzał w plecaku, czy nie zapomniał swoich zeszytów, książek, flamastrów. Po powrocie do domu chętnie opowiadał o tym, co robił przez cały dzień, co ma zadane. Cieszyłam się, bo Miki jest raczej drobny, a także cichy i spokojny i trochę obawiałam się, że nie odnajdzie się w grupie rozbrykanych pierwszaków. A tu taka wspaniała niespodzianka! Gdzieś po tygodniu zauważyłam, że jego entuzjazm znacznie osłabł. Nie opowiadał już tak chętnie o kolegach, o tym, jak spędził dzień. Gdy pytałam, jak było w szkole, mówił, że dobrze i szedł do swojego pokoju. Po kolejnych kilku dniach zaczął nagle marudzić przy wychodzeniu, narzekać, że boli go brzuch, że jest mu niedobrze. – Mogę zostać w domu? Mamusiu, proooszę. Tylko dzisiaj! – składał rączki w błagalnym geście. Trochę mnie martwiła ta zmiana zachowania, ale mąż machał ręką. – Pamiętasz? Paluszek i główka to szkolna wymówka. Pewnie już mu się znudziło poranne wstawanie, siedzenie w klasie, obowiązki i dlatego marudzi....

powrót do szkoły 2022
AdobeStock
Aktualności
Powrót do szkoły 2022: jak będzie wyglądał nowy rok szkolny? Czy wróci nauka zdalna? 
Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny. Jak będzie wyglądał powrót do szkoły po wakacjach w 2022 roku? Choć MEiN zapowiada naukę w trybie stacjonarnym, możliwe jest ponowne wprowadzenie nauki zdalnej i to nie tylko z powodu wzrostu zachorowań na COVID. Czy nastąpi to już we wrześniu?

Wielu uczniów, rodziców i nauczycieli zastanawia się, jak będzie wyglądał powrót do szkoły w 2022 roku. Największe obawy budzi to, czy szkoły będą pracowały w trybie stacjonarnym, czy może znów pojawi się nauczanie zdalne. Rozporządzenie Ministerstwa Edukacji i Nauki dopuszcza w najbliższym roku szkolnym wprowadzenie zdalnych lekcji. Rozszerzono też wachlarz powodów, które mogą przesądzić o potrzebie nauki online. Wyjaśniamy, z jakich przyczyn może zostać wprowadzona nauczanie zdalne i czy może się to stać już we wrześniu.  Kiedy powrót do szkoły? Zgodnie z kalendarzem MEiN rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w czwartek 1 września 2022 roku.  W roku szkolnym 2022/2023 uczniów czeka 186 dni nauki oraz 179 dni wolnego (w tym: ferie, wakacje, weekendy i przerwy świąteczne). Powrót do szkół już niebawem. W tej chwili nic nie wskazuje na to, by rozpoczęcie roku nie odbyło się w formie stacjonarnej. Ale istnieją obawy o utrzymanie tej formy kształcenia przez cały rok szkolny. Według informacji podanych przez Ministerstwo Zdrowia zwiększa się liczba dziennych zachorowań na COVID-19, a co za tym idzie – zbliżamy się do apogeum kolejnej fali pandemii koronawirusa (ma ono nastąpić w drugiej połowie sierpnia). To z kolei może wpłynąć na decyzję dotyczące nauki zdalnej w kolejnych tygodniach nowego roku szkolnego. Czy dzieci pójdą do szkoły we wrześniu? Mimo wzrostu zachorowań na COVID-19 szef MEiN Przemysław Czarnek uspokoił wszystkich i zapowiedział, że szkoły przygotowują się do nauki w formie stacjonarnej. „Nie mam żadnych sygnałów od Ministerstwa Zdrowia i służb sanitarnych, które by świadczyły o tym, że grozi nam w jakikolwiek sposób ograniczenie nauki stacjonarnej, więc przygotowujemy się do pełnego trybu stacjonarnego, tak jak w ubiegłym roku” – wyjaśnił...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz