Jak zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19? [INSTRUKCJA]
Rejestracji dziecka na szczepienie na COVID można dokonać w bardzo prosty sposób: korzystając z profilu e-pacjenta na stronie gov.pl, dzwoniąc na infolinię lub wysyłając SMS-a. Tłumaczymy krok po kroku, jak umówić dziecko na szczepienie przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2.
W grudniu 2021 ruszyła możliwość rejestracji na szczepienie przeciwko COVID dzieci od 5. roku życia. W styczniu 2022 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o skierowaniach na dawkę przypominającą szczepionki dla dzieci w wieku 12-15 lat.
Nadal jest też możliwość szczepienia starszych dzieci, które do tej pory jeszcze nie otrzymały szczepionki. Wyjaśniamy, jak krok po kroku można zapisać dziecko na szczepienie na COVID.
Jak zarejestrować dziecko na szczepienie przeciwko COVID?
Zarejestrowanie dziecka na szczepienie na COVID-19 zajmuje tylko kilka minut. Nie wymaga wychodzenia z domu. Po udanej rejestracji otrzymasz potwierdzenie zapisu na szczepienie wraz z datą i wyznaczonym miejscem. Dzień przed szczepieniem wysyłany jest również SMS, który przypomina o wizycie.
Rodzic może zarejestrować dziecko na szczepienie na COVID-19 na kilka sposobów:
- przez internet poprzez portal e-pacjenta na stronie gov.pl: pacjent.gov.pl (należy wpisać numer PESEL i nazwisko dziecka, podać numer telefonu kontaktowego i wybrać termin szczepienia).
- wysyłając wiadomości SMS na numer 664 908 556 lub880 333 333o treści: SzczepimySie;
- dzwoniąc na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień pod numerem 989;
- kontaktując się z wybranym punktem szczepień (osobiście lub telefonicznie);
Aby anulować szczepienie lub zmienić jego termin, należy zadzwonić na infolinię 989 albo skontaktować się telefonicznie lub mailowo z wybranym punktem szczepień.
Skierowanie na szczepienie na COVID-19 dla dziecka
Dzieciom w wieku 5 lat i starszym wystawiono e-skierowania. To, czy twoje dziecko ma skierowanie na szczepienie, możesz sprawdzić na portalu pacjenta w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) tego rodzica, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego. Można też sprawdzić skierowanie telefonicznie, dzwoniąc pod numer 989 (to bezpłatna całodobowa infolinia).
Jeśli dziecko nie ma e-skierowania na szczepienie, może wystawić je lekarz w punkcie szczepień. Jedyny warunek jest taki, że dziecko musi mieć ukończone 5 lat.
Kto może zarejestrować dziecko na szczepienie?
Dziecko na szczepienie może zarejestrować rodzic lub opiekun prawny.
Zgoda na szczepienie dziecka przeciw COVID-19
W przypadku wszystkich osób poniżej 18. roku życia, które chcą się zaszczepić przeciw COVID-19, wymagana jest zgoda rodzica.
U osób powyżej 16. roku życia rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie, jednak nie musi towarzyszyć dziecku w punkcie szczepień.
Podczas szczepienia dzieci poniżej 16. roku życia konieczna jest zarówno zgoda rodzica, jak i jego obecność podczas podawania dziecku szczepionki.
Wypełnienie kwestionariusza
W przypadku szczepienia dziecka poniżej 12. roku życia podczas wizyty musi być obecny rodzic bądź opiekun prawny. Przed wizytą opiekun musi wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Można go wcześniej wydrukować. Kwestionariusz musi zostać wypełniony i podpisany przez opiekuna prawnego dziecka. Aby dziecko mogło przyjąć szczepionkę, musi zostać zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza.
Na podstawie kwestionariusza lekarz zdecyduje, czy dziecko może zostać zaszczepione danego dnia. Jeśli nastolatek nie będzie miał ze sobą wypełnionego i podpisanego kwestionariusza, otrzyma go w punkcie szczepień, jednak konieczna będzie wtedy również obecność jego opiekuna prawnego. Wymóg ten dotyczy także osób powyżej 16. roku życia.
Dzieci są szczepione szczepionką firmy Pfizer, która została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do użytku u osób powyżej 5. roku życia. Po każdej dawce szczepionki dziecko otrzymuje zaświadczenie o przebytym szczepieniu na COVID.
Czy dziecko można zaszczepić w tym samym punkcie co rodziców?
Niekoniecznie. Punktów, w których będą szczepione dzieci poniżej 12. roku życia, będzie mniej, ze względu na wymóg obecności lekarza – dziecko do szczepienia musi kwalifikować lekarz, w przypadku dorosłych może to być też pielęgniarka. W związku z tym na razie szczepienia dzieci będą przeprowadzone w ok. 8 tysiącach punktów szczepień.
Zobacz także: