Reklama

Badacze z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie nagrali dźwięki, jakie wydają niemowlęta podczas karmienia piersią. W ten sposób chcą nauczyć młode mamy rozróżniania, kiedy maluszek je, a kiedy ssie pierś, żeby się uspokoić lub zrelaksować.

Reklama

Edukowanie mam karmiących piersią

"Rodzice będą mogli najpierw wsłuchać się w nasze nagranie, a później w swoje dziecko i porównać. Bywa tak, że maluch ssie, ale nie je. Może robić to dla przyjemności, żeby poczuć bliskość mamy albo na przykład przeciwbólowo. Jak rozpoznać, kiedy dziecko je, a kiedy nie? Tego właśnie będzie miało uczyć nasze nagranie – mówi Anna Kotlińska, doradczyni laktacyjna i doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim. "Chcemy pokazać, że kontakt z piersią to nie tylko karmienie. Nagranie ma być rodzajem przewodnika, narzędzia dla rodziców, którzy chcą się więcej dowiedzieć o kontakcie dziecka z piersią" – dodaje Kotlińska.

Już 9 lutego każdy z nas będzie mógł posłuchać nagrania na stronie yt.propersound.pl. To pierwsze nagranie o tak dobrej jakości, nikt wcześniej nie stworzył podobnego projektu edukacyjnego dla młodych mam.

Jesteśmy zachwyceni inicjatywą polskich naukowców. Takie nagranie może się przydać zarówno mamom, które dopiero zaczynają karmić piersią i boją się, że ich maluszki będą głodne, jak i tym, które chcą odstawić maluchy od piersi (mama, która słyszy, że maluch ssie pierś nie z głodu, a dla przyjemności, będzie mogła szukać innych sposób na uspokojenie malca).

Czy według was takie nagranie może pomóc młodym mamom?

Czytaj także: "Czuję się jak nieudacznik": tak szczerze o karmieniu piersią jeszcze nie było!

Reklama

Źródło: gazetakrakowska.pl, radiokrakow.pl

Reklama
Reklama
Reklama