Dzisiaj wchodzą w życie zapisy rozporządzenia ministra zdrowia opublikowane wczoraj w Dzienniku Ustaw i regulujące standardy organizacji opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem. Podajemy najważniejsze informacje, które mogą się przydać (oby nie musiały!) każdemu z nas.

Reklama

Kiedy lekarz może wysłać pacjenta na test na koronawirusa?

Lekarz może wystawić pacjentowi skierowanie na badania w kierunku zakażenia koronawirusem na podstawie wizyty odbytej w poradni, a także na podstawie teleporady. Uzasadnieniem dla wystawienia skierowania jest stan zdrowia pacjenta oceniany przez lekarza zgodnie z aktualną wiedzą medyczną.

Uwaga! Żeby otrzymać takie skierowanie nie trzeba mieć wszystkich czterech objawów typowych dla koronawirusa: gorączki, duszności, kaszlu, utraty węchu i smaku. Wystarczy, że lekarz na podstawie wywiadu i ewentualnie badania pacjenta, podejrzewa zakażenie koronawirusem. Wyjątkiem są dzieci do ukończenia drugiego roku życia, które muszą zostać zbadane przez lekarza.

Gdzie pobierana jest próbka do badania?

W sytuacji, gdy pacjent może samodzielnie się przemieszczać, lekarz powinien podać mu informacje, gdzie znajdują się punkty pobrań. Pacjent skierowany na test na koronawirusa nie może przemieszczać się środkami transportu publicznego! Gdy pacjent nie może podróżować samodzielnie albo nie pozwala na to stan jego zdrowia, lekarz zleca pobranie wymazu do badania przez personel karetki wymazowej.

Kto przekazuje pacjentowi wynik badania na obecność koronawirusa?

Ośrodek badający próbkę pobraną w ramach testu na koronawirusa o jego wyniku informuje placówkę medyczną, w której pracuje lekarz zlecający wykonanie testu. Pacjent jest informowany o wyniku badania przez personel tejże placówki – odbywa się to telefonicznie lub drogą mailową.

Zobacz także

Czy można odmówić wykonania testu na koronawirusa?

Na rządowej stronie gov.pl znajduje się informacja, że normalnych warunkach obowiązuje zasada, że pacjent jest leczony za swoją świadomą zgodą. Obecna sytuacja związana z epidemią COVID-19 jest jednak wyjątkowa. W związku z nią istnieje obowiązek poddania się badaniom sanitarno-epidemiologicznym, w tym pobrania lub dostarczenia materiału do tych badań w sytuacji podejrzenia zakażenia. Krótko mówiąc: nie można odmówić wykonania badania (testu) na obecność koronawirusa.

Kiedy i na jakich zasadach odbywa się izolacja domowa?

Na izolację kierowani są pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa. Czas oczekiwania na wynik jest różny i waha się od dwóch do pięciu dni, czasami jest on jednak dłuższy. Zakażony może zostać skierowany do odbycia izolacji w warunkach domowych lub szpitalnych – wszystko zależy od aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

W przypadku izolacji domowej, w jej ósmym dniu trwania powinna odbyć się konsultacja lekarska, na podstawie której lekarz podejmuje decyzję o tym, czy ją kontynuować, czy może zostać zakończona. Najlepiej od razu po skierowaniu na izolację domową umówić się w placówce na konsultację lub telekonsultację w ósmym dniu izolacji. Gdy lekarz przedłuży czas trwania izolacji, powinien poinformować, o ile zostaje wydłużona. Kolejną konsultację lub telekonsultację trzeba odbyć w ostatnim dniu trwania przedłużonej izolacji. Izolacja domowa definitywnie kończy się, gdy lekarz zdecyduje o jej nieprzedłużaniu.

Źródło: gazeta.pl, gov.pl

Sprawdź też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama