Ospa u dzieci rzadko daje powikłania – tylko 2-6 proc. z zakażonych wirusem ospy ich doświadcza. Należą do nich małopłytkowość, zapalenie mózgu oraz zakażenia bakteryjne skóry. W tym roku jednak liczba dzieci z poważnymi powikłaniami po ospie jest wyjątkowo duża. W dodatku część małych pacjentów trafia do szpitala w stanie zagrożenia życia.

Reklama

Wolne łóżka na oddziałach znikają

„W tym sezonie przyjmujemy do szpitala dużo więcej dzieci z powikłaniami ospy niż zazwyczaj. Możliwe, że jest to spowodowane konkretnym wariantem wirusa. Najprawdopodobniej tegoroczny wariant wirusa ospy częściej daje powikłania. Obserwujemy to od wielu lat. Często bywa tak, że w jednym sezonie ospa powoduje mniej powikłań, w innym – więcej” – powiedziała dr Lidia Stopyra ze szpitala Żeromskiego w Krakowie w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

Poza dziećmi z powikłaniami po ospie na oddziale krakowskiego szpitala leżą też dzieci z grypą, wirusowymi infekcjami układu pokarmowego, a także z COVID-19. Na 45 łóżek zostało już tylko 5 wolnych. 25 procent łóżek zajmują mali pacjenci z Ukrainy, którzy z powodu stresu i osłabienia z powodu złych warunków życia ciężej przechodzą infekcje.

Lekarze apelują – szczepcie dzieci

W sytuacji rosnącej liczby powikłań po ospie, ciągle obecnych przypadków COVID-19 i trwającego sezonu grypowego lekarze zwracają uwagę na to, aby zweryfikować, czy dzieci otrzymały wszystkie szczepienia zalecane (sprawdź kalendarz szczepień 2022). Do 19. roku życia można je wykonać u dziecka bezpłatnie. Są skuteczne i bezpieczne, a ich celem jest ochrona najmłodszych przed zakażeniem, zachorowaniem, ciężkim przebiegiem i powikłaniami.

Szczepionka przeciwko ospie należy jednak do szczepień zalecanych, a nie obowiązkowych, więc trzeba za nią zapłacić. Teraz gdy dzieciom zagraża wirus ospy wywołujący poważne powikłania, naprawdę warto rozważyć jej wykupienie i podanie dziecku. Szczepionka chroni przed powikłaniami i ciężkim przebiegiem choroby, a w wielu przypadkach pozwala w ogóle uniknąć zachorowania.

Zobacz także

Źródło: PAP, wp.pl

Piszemy też o:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama